Przyjdź na warsztaty do archiwum i „Zostań Rodzinnym Archiwistą”!

Artykuł sponsorowany
Szukasz atrakcyjnego pomysłu na wyjście ze swoją klasą? Przyjdź z dziećmi na warsztaty do najbliższego archiwum państwowego, gdzie doradzimy Wam, jak właściwie zadbać o zgromadzone w domu rodzinne pamiątki.

Każdy z nas przechowuje dokumenty i przedmioty pozostawione przez bliskich. Powracamy do nich, gdy chcemy przywołać wspomnienia, podzielić się niezwykłymi opowieściami, poczuć bliskość z tymi, którzy żyli przed nami. Zebrane razem układają się w wyjątkowe świadectwa rodzinnych losów. Ich odkrywanie i otaczanie troską, zwłaszcza dla młodych ludzi, może stać się świetną przygodą, inspiracją do międzypokoleniowych rozmów z najbliższymi oraz przyczynić się do kształtowania własnej tożsamości.

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Warsztaty „Zostań Rodzinnym Archiwistą” odbywają się w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, który zrodził się z troski o pamiątki przeszłości i potrzeby ocalenia od zapomnienia rodzinnych tradycji niepodległościowych. Inicjatywa ma na celu rozbudzenie zainteresowania losami osób, rodzin i lokalnych społeczności oraz ich rolą w przywróceniu niepodległej Polski i jej odbudowie, od 1918 roku aż po dzień dzisiejszy.

Historia nie jest nudna! Odkryj własną.

Niepodległa Polska jest udziałem niezliczonych osób, niebędący postaciami z pierwszych stron gazet. Niezwykle ważne jest zatem krzewienie świadomości na temat unikalnej wartości przechowywanych w domowych szufladach dokumentów. Takie zbiory tworzą wyjątkową, osobistą historię, nieraz barwniejszą od dziejów podręcznikowych, zdominowanych przez osobistości życia publicznego i wielką politykę.

a_ArchiwaPanstwowe_graf1_LS_17092019.jpg

Celem warsztatów dla uczniów jest obudzenie pasji do odkrywania przeszłości własnej rodziny, a  przez jej pryzmat - losów regionu i kraju. Chcemy odczarować obraz historii,  często zamkniętej w rutynowym wykładzie o uznanych postaciach i głośnych wydarzeniach, z którymi brak nam jednak osobistej więzi. Postaramy się  pokazać, że budowana była ona także przez naszych bliskich, przodków z kilku pokoleń.

Zostań Rodzinnym Archiwistą!

Na warsztatach uczniowie będą mogli dowiedzieć się, czym jest genealogia, jak rozpocząć fascynującą podróż w poszukiwaniu własnych korzeni i jak stworzyć drzewo genealogiczne. Podpowiemy, gdzie przechowywać rodzinne archiwalia oraz w jaki sposób je porządkować i opisywać. Pokażemy, jak prawidłowo wykonać cyfrowe kopie cennych pamiątek. Uczestnicy warsztatów nauczą się prostych technik konserwacji, które można przeprowadzić samodzielnie w domu, bez narażania dokumentów na uszkodzenie, i dowiedzą się, jakie zagrożenia dla Rodzinnego Archiwisty czyhają w szkolnym piórniku.

a_ArchiwaPanstwowe_graf2_LS_17092019.jpg

Warsztaty zostaną wzbogacone wystawami, pokazami archiwalnych dokumentów i prezentacjami multimedialnymi. Podczas zajęć będzie można poznać także Rodzinnych Archiwistów, którzy przekazali swoje drogocenne dokumenty do archiwum i wysłuchać ich pasjonujących historii. Uczestnicy poznają funkcjonalności strony internetowej projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej i dowiedzą się, jak prowadzić poszukiwania w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl.

Przyjdź do archiwum i podziel się swoją historią

Warsztaty odbędą się w większości archiwów państwowych w całej Polsce w dniu 30 września, ustanowionym przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Dniem Archiwistów. Na zajęcia zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Skontaktuj się z wybranym archiwum i zapisz swoją grupę już dziś lub zapytaj o możliwość ustalenia innego, indywidualnego terminu. Najbliższe archiwum znajdziesz w wykazie.

W archiwach państwowych działają również punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać indywidualną pomoc i fachową poradę na temat sposobów zabezpieczenia dawnych rodzinnych dokumentów i fotografii. Zapraszamy do kontaktu z wybranym punktem.

a_ArchiwaPanstwowe_graf3_LS_17092019.jpg

Od 24 września zapraszamy na stronę internetową archiwarodzinne.gov.pl, gdzie będzie można m.in. zapoznać się z poradnikiem dotyczącym zabezpieczania domowych zbiorów oraz poznać rodzinne losy uczestników projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.




Projekt realizowany przez Archiwa Państwowe, sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: