Jak okiełznać syndrom FOMO?

Syndrom FOMO (z angielskiego fear of missing out) to nieustanny lęk przed byciem pominiętym. Wysokie natężenie tego syndromu dotyka ponad 14% polskich uczniów. U ponad 68% dzieci stwierdzono jego średni poziom. Wyniki ogólnopolskiego badania „Młodzi Cyfrowi” potwierdzają też, że aż 28% uczniów odczuwa niepokój, kiedy nie wie, co planują inni i nie ma nad tym pełnej kontroli. Temat jest ważny i bardzo aktualny, ponieważ profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych jest w tym roku jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej.

Spadek samooceny, porównywanie się do innych oraz nieustanna chęć bycia “always on” (ciągle on-line) to tylko część z objawów FOMO. Coraz więcej nastolatków sięga nieustannie po telefon, budząc się w środku nocy, podczas spotkań towarzyskich czy w szkole. Według wspomnianego raportu, co 10 uczeń korzysta z telefonu komórkowego prawie cały czas, a ⅓ ankietowanych przyznaje, że jest uzależniona od mediów społecznościowych.

Kogo najczęściej dotykają objawy

Wysokie wskaźniki FOMO zdecydowanie częściej tyczą się kobiet (17%) niż mężczyzn (10,8%). Użytkownicy spędzają w Internecie coraz więcej czasu i zapominają o życiu offline, czyli z dala od Internetu. Jeżeli spojrzymy na statystyki dotyczące wieku uczniów, u których zauważa się objawy FOMO, to jest głównie starsza młodzież (od 13 roku życia), choć warte zauważenia jest, że coraz młodsze dzieci mają swoje własne urządzenie mobilne – 10 lat to średni wiek, kiedy otrzymują swój pierwszy smartfon.

Jak rozpoznać syndrom FOMO?

Odpowiedz na poniższe pytania:
  1. Czy ogarnia Cię poczucie znudzenia, samotności lub niepokoju, kiedy nie masz dostępu do Internetu?
  2. Czy po przebudzeniu od razu sięgasz po urządzenie mobilne i przeglądasz social media oraz skrzynkę mailową?
  3. Czy podczas urlopu kontrolujesz i odświeżasz media społecznościowe?
  4. Czy obawiasz się, że inni przeżywają więcej wartościowych chwil od Ciebie?
  5. Czy wyobrażasz sobie wyjście z domu bez telefonu?
Jeżeli odpowiedź na większość z powyższych pytań brzmi twierdząco, warto zwrócić uwagę na codzienne nawyki, zarówno swoje, jak i swoich uczniów. Im szybciej zaczniemy kontrolować sytuację, tym łatwiej będzie uwolnić naszych podopiecznych od Internetu i wprowadzić w ich życie pozytywne zmiany. W momencie, gdy nie radzimy sobie z tym problemem na własną rękę, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

a_fomo_LR_LS_graf.jpg

Sposoby na nieustanny lęk

JOMO z ang. „joy of missing out”, czyli nurt, który ukształtował się w opozycji do syndromu FOMO, jest skuteczną alternatywą dla osób walczących ze swoimi słabościami w Internecie. Wyznaczenie granic czasowych w mediach społecznościowych i ograniczenie odbieranych bodźców, pozwoli nam na wprowadzenie tzw. “slow life”. To styl życia, który skupia się głównie na funkcjonowaniu w zwolnionym tempie, z dala od codziennej bieganiny i zbędnego zamętu. Bez wątpienia zapewni lepszy stan zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Zyskamy więcej czasu dla siebie, uwolnimy nasz umysł od nadmiaru informacji, a przede wszystkim – będziemy cieszyć się życiem! To szczególnie cenne, bo aż 25% uczniów stwierdziło, że czuje się przeciążonymi nadmiarem informacji z Internetu.

Innym sposobem na wprowadzenie zdrowej równowagi w życiu online, będzie stworzenie odpowiedniej profilaktyki dla naszych uczniów. Zapraszamy do lektury artykułu “E-uzależnienia - jak budować profesjonalną szkolną profilaktykę”, w którym zapoznacie się z najważniejszymi etapami wdrażania systemu walczącego z e-uzależnieniami. Dzięki odpowiednio podjętym działaniom możliwe jest zmniejszenie odsetka uczniów zmagających się z tego typu problemami.

Badanie “Młodzi cyfrowi” zostało zrealizowane przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg oraz Uniwersytet Gdański we współpracy z firmami Librus i PCG Edukacja. Ankiety dotyczące nowych technologii przeprowadzono wśród 51 tysięcy uczniów z całej Polski! Więcej informacji o raporcie znajduje się w artykule: “Co Internet robi z polską młodzieżą [CZYTAJ RAPORT]





Źródła:
  • Ogólnopolskie Badanie “Młodzi Cyfrowi”, Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, Uniwersytet Gdański.
  • https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/fomo-lek-przed-odcieciem-od-internetu,6491,n,192
  • https://emocje.pro/fomo-tylko-nie-zabierajcie-telefonu/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: