Grafika komputerowa i tworzenie filmów w szkole

Artykuł sponsorowany
Jednymi z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy w najbliższych 20 latach będzie połączenie kreatywności z umiejętnością wykorzystania nowoczesnych technologii. Kluczowym elementem komunikacji w Internecie będzie bowiem grafika komputerowa oraz wideo. Jeśli zastanawiacie się Państwo jak pomóc Waszym uczniom w rozwinięciu kreatywnych skrzydeł w tym obszarze to program Kreatywny Start jest właśnie dla Was.

Lekcje z Photoshop, Illustrator oraz Premiere Pro

Program Kreatywny Start to innowacyjny program edukacyjny dla kl. 7 i 8 szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych. Składa się na niego pakiet aplikacji Adobe wraz z kompletnymi, polskojęzycznymi pomocami dydaktycznymi dla nauczycieli w postaci scenariuszy lekcji, programów nauczania oraz filmów tutorialowych. Co ważne pomoce te dostosowane są do aktualnej podstawy programowej oraz europejskich kompetencji kluczowych XXI wieku.

Sprawdź kluczowe kompetencje dla uczniów w XXI wieku

Kreatywny Start – Adobe dla szkół powstał w odpowiedzi na prognozowane zmiany w edukacji.  Zawiera specjalnie stworzony program nauczania dostosowany do potrzeb i zainteresowań uczniów oraz do wizji przyszłego rynku pracy. Daje on uczniom okazję do zdobywania nowych umiejętności oraz kompetencji w obszarze grafiki i filmu, przygotowania do druku, tworzenia stron internetowych oraz gier czyli kreatywnego wykorzystania nowoczesnych technologii komputerowych. Jednocześnie jest to kompletna oferta pakietów Adobe dla szkół, będących podstawą pracy profesjonalistów w branży kreatywnej.

Współczesne wyzwania rynku pracy

Najważniejszym celem współczesnej szkoły jest zapewnienie uczniom wszechstronnego rozwoju, a także umożliwienie im dokonania świadomego wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Odpowiednio zaprojektowane i przygotowane programy nauczania mają na celu wyposażenie uczniów w wiedzę, umiejętności oraz postawy, które będą miały wpływ na ich rozwój w obszarze kompetencji kluczowych i kreatywności.

Wśród kluczowych kompetencji XXI wieku wymienia się: kompetencje cyfrowe (informatyczne), kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się. Uczniowie, którzy zdobędą takie kompetencje, zwiększą swoje szanse na przyszłym rynku pracy. 65% dzieci będących teraz w wieku szkolnym, będzie pracować w zawodzie, który nie został jeszcze wynaleziony1. Spora część uczniów będzie wykonywała kreatywne zawody, które aktualnie w świecie cyfrowej komunikacji stają się coraz bardziej popularne np. motion designer, digital marketer czy graphic web designer.

Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT i multimediów jest ogromne. Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy. W najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwały stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych, projektowaniem stron www, video marketingiem, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji. Dlatego już teraz warto zadbać o ich przyszłość i wdrożyć w ich program edukacji elementy, które stanowią połączenie zarówno technologii, jak i kreatywności.

a_ITMedia_Kreatywny_start_graf1.png

Grafika i film w szkole

W ramach programu Kreatywny Start przygotowano dwie ścieżki edukacyjne: Grafika i Film.

  • Grafika komputerowa w szkole

    Ścieżka „Grafika Komputerowa” opracowana została dla uczniów z myślą o przygotowaniu ich do przyszłego rozwoju zawodowego w obszarze grafiki, ilustracji, retuszu fotografii i przygotowania do druku.

    Jak pokazują badania, to właśnie ten obszar zawodowy związany jest z rozwijaniem kompetencji przyszłości, na które będzie zapotrzebowanie w kolejnych dekadach. Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, rok 2020 będzie czasem specjalistów. Najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią. Wśród 14 typowanych zawodów przyszłości według jednego z rankingów, na drugim miejscu znajduje się zawód grafika komputerowego.

    a_ITMedia_Kreatywny_start_graf2.png

  • Film i animacja w szkole

    Ścieżka „Film i Animacja” opracowana została dla uczniów z myślą o przygotowaniu ich do przyszłego zawodu w obszarze montażu filmowego, animacji, efektów specjalnych oraz nagrywania filmów.

    Przykładowy raport PwC CEO Survey 2018, wskazuje na coraz bardziej rosnące wymagania firm w zakresie umiejętności obsługi programów i aplikacji. Biegłość w posługiwaniu się Adobe Premiere Pro czy Adobe After Effects, to aktualnie podstawa pracy w zawodzie montażysty, twórcy animacji, czy gier komputerowych. Ponadto, programy te umożliwiają nabywanie i kształtowanie umiejętności uczenia się, planowania i organizowania pracy nad projektami, rozwijają logiczne myślenie i uczą pracy zespołowej.

    Program nauczania w ścieżce „Film i Animacja” umożliwia wprowadzenie uczniów w świat wiedzy, umiejętności i zdobycia pierwszych kompetencji, które niezbędne są do zaistnienia w świecie montażu czy animacji. 

Nauczyciel w programie Kreatywny Start

Łączenie lekcji kreatywności i nowych technologii!

Dzięki programowi Kreatywny Start nauczyciel dowiaduje się jak wspierać myślenie kreatywne uczniów oraz jak wykorzystywać profesjonalne oprogramowanie graficzno-multimedialne podczas szkolnych i pozaszkolnych zajęć. Dzięki specjalnie opracowanym programom nauczania, scenariuszom lekcji oraz prostym filmom instruktażowym dla ścieżki Grafika i Film nauczyciel jest w stanie samodzielnie prowadzić kreatywne lekcje w swojej szkole.

Materiały dostosowane zostały do polskiej podstawy programowej dla informatyki oraz plastyki w kl. 7 oraz 8 szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych. Nauczyciel, który po raz pierwszy spotyka się z takimi programami ja Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro czy After Efects dowiaduje się krok po kroku jak w łatwy sposób wykonać zadanie i osiągnąć oczekiwany efekt. Poznaje funkcjonalne zastosowanie programów graficzno-filmowych. Wie, kiedy warto zastosować poszczególne funkcje programów, zachęca do samodzielnej pracy ucznia i generowania przez niego oryginalnych pomysłów.

Postawa nauczyciela inspiruje ucznia do pracy, wzmacnia jego motywację do nauki. Pomaga także w wyborze przyszłego kierunku kształcenia i rozwoju ścieżki zawodowej.

a_ITMedia_Kreatywny_start_graf4.png

Dyrektor w programie Kreatywny Start

Atrakcyjna i innowacyjna szkoła!

Dyrektor szkoły ma pewność, że jego placówka edukacyjna znajduje się w elitarnym gronie szkół wspierających rozwój kompetencji kluczowych u ucznia, zgodnie z podstawową programową.

Program w sposób wymierny podnosi także kompetencje zawodowe kadry pedagogicznej z zakresu kreatywnego wykorzystywania nowych technologii w pracy z uczniami. Podnosi się dzięki temu jakość kształcenia a integracja programu z przyszłym rynkiem pracy sprawia, że szkoła staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla uczniów oraz ich rodziców.

Szkoła uczestnicząca w programie otrzymuje piękny, oprawiony dyplom Kreatywna Szkoła na dany rok szkolny, potwierdzający jej innowacyjność oraz zaangażowanie w rozwój uczniów.

a_ITMedia_Kreatywny_start_graf5.png





1 https://careerplayinc.com/85-of-jobs-that-will-exist-in-2030-havent-been-invented-yet/ U.S. Department of Labor Futurework Report


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: