Zwiedzaj Polskę! Cz. 3. Warmia i Mazury to nie tylko jeziora i lasy

Ogromne jeziora, relaks i emocje pod żaglami oraz leśne ścieżki zachęcające do długich spacerów. Wieczorem ognisko i kąpiel o zachodzie słońca. Warmia i Mazury – tam można odetchnąć i „zresetować się” przed kolejnym rokiem pełnym nauki i pracy. Jest to region turystycznie atrakcyjny, a przez to popularny, a jednak nadal potrafi zaskoczyć nas miejscami, w których nie zastaniemy tłumów turystów. Co jeszcze oferuje nam kraina jezior i lasów? Jakie sekrety kryje? Czym może nas zadziwić?

Warmia i Mazury – jak je rozróżnić?

Mazury i Warmię dzieli znak informujący, że oto przekraczamy „Historyczną granicę Warmii" – jest to jedyny punkt graniczny, który ostał się między tymi dwiema krainami. W dawnych czasach gości przybywających ze świętej Warmii do krzyżackich Mazur witały i żegnały kamienie graniczne. Dziś wkraczając do Warmii, wiele osób jest przekonanych, że znajduje się na Mazurach.

Obie krainy rozdzieliła historia, nad którą jednak nie będziemy się pochylać w tym tekście. Wczasowiczowi wystarczy wiedza, że Warmia graniczy z Żuławami od północnego zachodu, dotykając Zalewu Wiślanego. Na zachodzie spotyka się z dawnymi Prusami Górnymi (oddziela je rzeka Pasłęka), a od południa i wschodu dotyka Mazur. Jej granica północna znajduje się natomiast w niegdysiejszych Prusach Dolnych. Ustaleniu wyraźnej granicy między tymi dwiema krainami nie pomaga fakt, że Mazury nigdy nie doczekały się statusu odrębnej jednostki administracyjnej.

Rapa - tajemnica grobowca Fahrenheitów

Położona na południowy zachód od Gołdapi malutka wieś Rapa słynie z jednej, ale za to szczególnej, atrakcji. To właśnie tutaj znajduje się grobowiec należący do pruskiej rodziny Fahrenheitów, który przyciąga w te strony kolejne rzesze łowców tajemnic. Przyjezdnych fascynuje nie tylko architektura obiektu, ale również dzieje jego twórcy. Zafascynowany tematyką życia pozagrobowego baron Friedrich von Fahrenheit podczas jednej ze swoich licznych podróży połknął bakcyla kultury staroegipskiej. Wkrótce Egipt stał się jego prawdziwą pasją, żeby nie powiedzieć obsesją. Posiadłość Fahrenheitów szybko zapełniła się artefaktami ze starożytnego Egiptu oraz ich replikami. Zainspirowany opowieściami o Faraonach, baron postanowił, że spocznie w grobowcu zbudowanym na wzór piramid w Gizie. Konstrukcja stanęła w Rapie na początku XIX wieku, natychmiast stając się sensacją, która niejednokrotnie przeradzała się w histerię. Ta ostatnia zazwyczaj kończyła się aktami wandalizmu. Pierwszy z nich miał swoje źródło w tajemniczej pladze, która dziesiątkowała miejscowe bydło. Przesądni chłopi wierzyli, że jest to sprawka zmarłych Fahrenheitów, którzy nocami, jako wampiry, wychodzą ze swoich mogił, by żywić się krwią zwierząt. W konsekwencji piramida została otwarta, a zwłoki pruskich szlachciców zbezczeszczone.

Inna legenda dotyczy klątwy faraonów, która przybyła do Rapy z Egiptu wraz z córką barona. Piramida miała przekonać Anubisa, by nie karał pozostałych członków rodziny. Dziś mówi się, że grobowiec postawiono na miejscu spotkania kilku linii się energetycznych o niezwykłej mocy. Na tym samym szlaku, ponoć nieprzypadkowo, wybudowano kwaterę Adolfa Hitlera, słynny Wilczy Szaniec!

Wielokrotnie bezczeszczony i plądrowany grobowiec-piramida znajduje się dziś pod opieką Nadleśnictwa Czerwony Dwór, które stara się tchnąć w niego „nowe życie”. 

Zdjęcia piramidy w Rapie obejrzeć można TUTAJ

Elbląg – stare krzyżackie miasto

Zgodnie z najstarszymi źródłami życie tętniło tutaj już w VIII w., jednak lata gwałtownego rozkwitu Elbląga przypadają na XIII w., kiedy rządy na tym terenie sprawował zakon krzyżacki. Niestety II wojna światowa zmiotła z powierzchni ziemi wiele pozostałości po tamtych czasach. Wspaniałe kamienice i dworki zamieniły się w gruzy, zniknęły również liczne kosztowności. Jeszcze wcześniej, bo w XV w. zniszczony został okazały zamek krzyżacki, którego fragmenty przypominają o wielkiej historii miasta. Odwiedzając Elbląg, warto wybrać się do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i klasztoru dominikanów wzniesionego jeszcze połowie XIII w.  Obecnie w kościele Mariackim mieści się Galeria El, w której odbywają się wernisaże, koncerty, festiwale i zajęcia dla najmłodszych. Będąc w okolicy, warto wspiąć się na XIV-wieczną Bramę Targową – rozciąga się z niej wspaniały widok na panoramę miasta.

W zaplanowaniu wycieczki po Elblągu na pewno pomoże wizyta na oficjalnej stronie miasta.

grafika_artykul_2019_Warmia%20i%20Mazury%201.jpg

Kanał Elbląski – jedyny taki na świecie

Jedną z najważniejszych atrakcji Elbląga jest bez wątpienia Kanał Elbląski projektu Georga Jacoba Steenkego. Ten niezwykły szlak wodny stanowi ewenement na skalę europejską. Jego historia sięga 1825 r., kiedy to król pruski zgodził się na tak wielką inwestycję, przekonany argumentem, że „Nikt na świecie takiej budowli nie posiada”. Powstawaniu szlaku towarzyszyło wyrównywanie poziomów wód we wszystkich zbiornikach znajdujących się na jego trasie. To niezwykłe przedsięwzięcie wymagało radykalnych posunięć, takich jak obniżenie poziomów luster wody do tego stopnia, aby zrównały się z poziomem wody Jezioraka (99,5 m n.p.m.). W efekcie niektóre zbiorniki spłycono nawet o pięć metrów, a jezioro Karnickie podzielono na pół akweduktem o długości 484 metrów. Pierwszy rejs kanałem odbył się w 1860 r.

W ten sposób Kanał Elbląski połączył Elbląg z Pojezierzem Warmińskim, tworząc trasę wodną o długości prawie 85 km. W związku z różnicą wysokości między jego poziomami, która sięga nawet 100 m, zastosowano system pięciu pochylni. Mechanizm takiego transportu, choć prosty, nawet po upływie niemalże 200 lat robi piorunujące wrażenie. Statki co jakiś czas wyjeżdżają z wody na specjalnych platformach, a następnie toczą się szynami pod górę, by dotrzeć do kolejnego etapu rejsu. Nie był na Warmii ten, kto nie doświadczył takiej przeprawy!

Więcej informacji na temat Kanału Elbląskiego znajdziesz TUTAJ.

Reszel — średniowieczny most

Kolejną perłą architektury jest ceglany most na rzece Sajnie. Obiekt powstał w XIV wieku, co czyni go jedną z najstarszych konstrukcji tego typu w Polsce. Ciekawostką jest, że w XVIII w. zamurowano arkady mostu i utworzono tam więzienie! Dopiero w 2000 r. przywrócono mu pierwotną formę.

grafika_artykul_2019_Warmia%20i%20Mazury.jpg


Dokładne lokalizacje zabytkowych obiektów w Reszlu poznasz TUTAJ.

Kadzidłowo — Park Dzikich Zwierząt

Wieś Kadzidłowo położona jest w samej Puszczy Piskiej. Tutaj właśnie znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, w którym żyje ponad 60 gatunków miejscowej fauny. Na obszarze przekraczającym 100 ha żyją wilki, łosie, daniele, sarny, żubry, bobry, jelenie syberyjskie, tarpany, różne gatunki ptaków, a nawet zupełnie nietypowe dla tego rejonu bizony. Wycieczka z przewodnikiem stanowi doskonałą okazję, by dowiedzieć się więcej na temat zwyczajów niezwykłych mieszkańców parku. Dzieciaki będą zachwycone, mogąc pogłaskać, a nawet nakarmić niektóre zwierzęta.

Więcej o Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie dowiesz się TUTAJ.

To tylko część z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających Warmię i Mazury. Jak zwykle polecamy aktywny relaks połączony z odkrywaniem tych najciekawszych miejsc, z którymi niejednokrotnie wiążą się niezwykłe historie i poruszające wyobraźnię tajemnice.




Źrodła:
  • http://podroze.gazeta.pl/
  • http://podroze.wm.pl/
  • http://travelicious.pl/
  • http://ugreszel.pl/
  • http://gazetaolsztynska.pl/
  • https://ro.com.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: