Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje

Artykuł sponsorowany
…i zadbaj o zdrowie psychiczne – przekonuje kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia.

Gdzie uzyskać szybkie i fachowe wsparcie psychologiczne? W jakich przypadkach interwencja specjalisty jest potrzebna i czy można otrzymać doraźną pomoc nawet przez telefon? Na te i szereg innych pytań dotyczących problemów psychicznych odpowie młodym ludziom i ich opiekunom kampania realizowana przez Ministerstwo Zdrowia.

To zupełnie naturalne, że nasz organizm, nawet w dzieciństwie czy w okresie dojrzewania, nie zawsze jest w idealnej formie i czasem musi zmierzyć się z różnymi schorzeniami. Te trudności mogą dotyczyć nie tylko stanu fizycznego, ale również naszej kondycji psychicznej. Jeśli problemy emocjonalne i psychiczne przedłużają się i są na tyle poważne, że wsparcie najbliższego otoczenia, rodziny, przyjaciół czy nauczycieli, jest niewystarczające, koniecznie trzeba zwrócić się o pomoc do specjalistów. Skorzystanie z profesjonalnej konsultacji psychologa czy psychoterapeuty to nie powód do wstydu, ale oczywista reakcja i przejaw troski o zdrowie. Podobnie jak wizyta u ortopedy w przypadku skręconej kostki czy spotkanie z dentystą, który wyleczy bolący ząb.

Teraz młodzi ludzie oraz ich rodzice i opiekunowie będą mogli dowiedzieć się, kiedy należy skorzystać z fachowej pomocy psychologicznej i jak szybko ją otrzymać dzięki ogólnopolskiej kampanii społecznej „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”. Realizacja tego projektu jest obecnie jednym z priorytetowych działań systemu ochrony zdrowia, ponieważ zmienia się model systemu opieki dla młodych ludzi z problemami psychicznymi i emocjonalnymi:

Dzięki skutecznej Kampanii młodzi ludzie i ich opiekunowie dowiedzą się, że efektywne wsparcie psychologiczne jest coraz bardziej dostępne. Tworzymy obecnie sieć ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, które będą zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania dzieci i młodzieży, a przez to łatwo dostępne. Chodzi o to, że w tego typu placówkach młodzi ludzie będą mogli szybko trafić pod opiekę psychologa czy psychoterapeuty, a udzielenie profesjonalnej pomocy na wczesnym etapie po pojawieniu się pierwszych problemów zdecydowanie ułatwia skuteczne ich rozwiązanie bez angażowania psychiatry, leczenia farmakologicznego czy konieczności pobytu w szpitalu. Obecnie umowy na udzielanie świadczeń podpisało 327 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej na terenie Polski. Wsparcie przez nich oferowane jest dostępne we wszystkich województwach. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie gov.pl – wyjaśnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

a_FilmImage_Zdemaskuj_emocje_LS_graf1.jpg

Szerokie informowanie o dostępnych formach pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej jest tym bardziej istotne, że pandemia Covid-19 mogła negatywnie wpłynąć na psychikę dzieci i nastolatków. Długotrwały, silny stres jest większym obciążeniem dla dojrzewających organizmów, bo one, w przeciwieństwie do tych dorosłych, nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych, które pozwalają skutecznie radzić sobie z lękiem i rozwiązywaniem złożonych problemów.

Co jeszcze skłoniło Ministerstwo Zdrowia do przygotowania kampanii „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”? Fałszywe, często krzywdzące opinie na temat problemów psychicznych i emocjonalnych, co sprawia, że część osób wstydzi się korzystać z profesjonalnego wsparcia. Brak wiedzy o różnorodnych formach psychologicznej i psychoterapeutycznej pomocy dla dzieci i młodzieży finansowanych ze środków publicznych oraz nieumiejętność rozróżnienia zakresu specjalistycznej pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę oraz psychiatrę dzieci i młodzieży.

Często, by rozwiązać problem, wystarczy życzliwa rozmowa z doświadczonym ekspertem. Dlatego jednym z najważniejszych elementów Kampanii będzie intensywna promocja specjalnej infolinii 800 12 12 12 oferującej doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom i opiekunom. Warto podkreślić, że pod ten numer można zadzwonić bezpłatnie i przez całą dobę, a osoby, które od tradycyjnej rozmowy wolą porozumiewanie się za pomocą komunikatora, mogą skorzystać ze specjalnego chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

By zrozumieć, że konieczne jest fachowe i szybkie wsparcie psychologiczne, trzeba dostrzec problem i być uczulonym na konkretne symptomy. Jednym z najistotniejszych celów Kampanii będzie również popularyzowanie, w prosty i przystępny sposób, rzetelnej wiedzy na temat objawów, które powinny zaniepokoić najbliższe otoczenie młodego człowieka. Sygnały mogą być bardzo różnorodne, ale m.in. takie symptomy jak przedłużający się niepokój, brak energii i apatia, agresja lub autoagresja, napady złości czy płaczu, nagła zmiana w zachowaniu (np. otwarty i towarzyski nastolatek nagle staje się milczący i wycofany), trudności z koncentracją czy bezsenność powinny skłonić rodziców i opiekunów do działania i szukania profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Dzięki reformie dziecięcej psychiatrii młoda osoba szybko otrzyma pomoc, adekwatną do problemu, zanim hospitalizacja będzie konieczna. W całej Polsce powstaje blisko 400 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których czekać na nich będą psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. System oparty zostanie na trzech poziomach. Pierwszy, podstawowy poziom systemu opieki to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w którym pracować będą psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. W ramach drugiego funkcjonować będą Centra Zdrowia Psychicznego, gdzie będzie można skonsultować się z lekarzem-psychiatrą dzieci i młodzieży oraz skorzystać z pomocy dziennego oddziału psychiatrycznego. Natomiast poziom trzeci obejmować będzie Ośrodki Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu szpitale zostaną odciążone, a młody człowiek otrzyma szybciej pomoc adekwatną do jego stanu zdrowia  – wyjaśnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Warto zaznaczyć, że w przypadku pojawienia się sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu młodego człowieka należy pilnie skontaktować się z numerem alarmowym (112) lub najbliższym oddziałem SOR.

Komunikacja w trakcie kampanii poświęcona będzie także profilaktyce, czyli tym elementom codzienności wpływającym na nasze zdrowie, o które powinniśmy szczególnie zadbać. Niezwykle istotne dla naszej formy psychicznej jest budowanie bliskich relacji z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, regularny sen, zmniejszenie ilości czasu spędzanego przed ekranem komputera czy smartfona oraz ograniczenie lub całkowita rezygnacja z używek.

Dzięki Kampanii będzie można się również dowiedzieć, czy rozpoczęcie terapii lub leczenia będzie wymagało zgody rodziców lub opiekunów, czy pomoc psychologiczna trafi tylko do osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, czy konieczne będzie skierowanie oraz jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z psychologiem. W ramach projektu przekazywane będą również informacje na temat  sposobów zapobiegania stygmatyzacji i autostygmatyzacji. Wynika to z faktu, że spora grupa dzieci i nastolatków niechętnie rozmawia o swoich problemach emocjonalnych i boi się poprosić o pomoc. Lęk przed oceną najbliższego otoczenia i szkodliwe stereotypy mogą sprawić, że osoby, które nigdy nie korzystały z terapii czy  konsultacji psychologicznej, mogą obawiać się kontaktu z placówkami udzielającymi tego typu wsparcia. Dlatego Kampania „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” ma za zadanie przekonanie młodych ludzi i ich rodzin, że ośrodki środowiskowe oferujące profesjonalne wsparcie to miejsca bardzo pozytywne i przyjazne. Natomiast specjaliści, których tam spotkają, czyli psychiatrzy, psycholodzy czy psychoterapeuci to godni zaufania, doświadczeni eksperci, którzy zrobią wszystko, by im pomóc.

Problemy psychiczne i emocjonalne są coraz poważniejsze i mogą pojawić się w każdym domu. Najważniejsze, że dzięki szybkiej reakcji, właściwej diagnozie i odpowiedniej terapii można je skutecznie leczyć, a w trakcie tego procesu normalnie funkcjonować.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: