Mikołajki – 6 pomysłów na wspólne świętowanie

Zbliżają się mikołajki – święto, na które czekają wszystkie dzieci. Tego dnia organizujemy w szkole różnego rodzaju akcje świąteczne i oczekujemy wizyty Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. W zeszłym roku z powodu pandemii niestety nie było to możliwe. A jak będzie w tym roku?

6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci i nic nie powinno go zepsuć. Należy tak zaplanować ten czas, aby świętować go niezależnie od tego, czy mamy możliwość robić to stacjonarnie czy w on-line. Ważne, aby dzieci nie straciły nadziei w oczekiwaniu na normalność i abyśmy wszyscy mogli czerpać radość z tego dnia. To istotne również dla nas – nauczycieli. Wszystkim przyda się uśmiech i choćby chwilowe oderwanie od codziennych trosk.

Dlaczego wspólne celebrowanie tego dnia z uczniami jest tak ważne? Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole. To także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie czują się ważni i są dla siebie życzliwi. Dzięki świętowaniu całą klasą zespół integruje się, a wszyscy na chwilę zapominają o problemach. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z innymi.

Poniżej garść inspiracji, jak spędzić Mikołajki z uczniami.

Mikołajkowe maski

Mikołajki możemy zaplanować tak, aby ciekawie spędzić przynajmniej dwie godziny lekcyjne i wykorzystać je na wspólne celebrowanie. Stwórzmy papierowe maski, które założymy na twarze i zrobimy sobie klasowe zdjęcie. Jest to zabawa możliwa do zrealizowania zarówno w formie stacjonarnej w klasie, jak i on-line. Jeśli nie wszyscy uczniowie mają kamerki w komputerach czy smartfonach, ustalmy, że każdy zrobi maskę sam i prześle jej zdjęcie. Zgromadźmy je na tablicy on-line Padlet (www.padlet.com) albo Wakelet (www.wakelet.com). Jeśli mamy problem z Internetem i raczej nie prowadzimy lekcji w czasie rzeczywistym, to nagrajmy się uczniom – powiedzmy im, co planujemy, zróbmy instrukcję przygotowania mikołajkowej maski, stwórzmy wideo i opowiedzmy, jak stworzyć ją krok po kroku. Na koniec prześlijmy naszym uczniom gotowy tutorial. Ważne, aby zaangażować też rodziców. Gdy będziemy mieć ich po swojej stronie, dużo prościej będzie nam zorganizować ten dzień.

Możemy zrobić proste papierowe maski, do przygotowania których potrzebne będą tylko: kredki, papier, nożyczki i klej. Może to być cała mikołajkowa twarz z wycięciami na oczy i usta lub tylko mikołajkowa czapka. W Internecie nie brakuje gotowych szablonów.

Mikołaja możemy także wykonać z patyczków do lodów lub patyczków laryngologicznych. Potrzebujemy patyczki, mazaki lub farby – kolor czerwony, czarny i biały, a także inne, jeśli zdecydujemy się puścić wodze fantazji. Przyda się także wata lub płatki kosmetyczne oraz kawałek tasiemki i klej.

Takie aktywności, wbrew pozorom, mogą również dla nas (nauczycieli) okazać się niesamowitą odskocznią, odprężeniem i relaksem oraz sprawić dużo radości ze wspólnego działania.

Fotobudka

W szkole, w której pracuję, co roku w mikołajki organizowaliśmy akcje korytarzowe, podczas których starsi uczniowie opracowywali różne tematyczne aktywności dla młodszych kolegów. Przygotowywali karty pracy oraz organizowali fotobudkę. Jeśli nie mamy możliwości urządzenia takiej zabawy w szkole, zorganizujmy fotobudkę on-line. Każdy może zrobić sam dla siebie potrzebne gadżety (np. mikołajkową maskę). To fajna zabawa rozwijająca kreatywność i manualne umiejętności. Poprośmy też starszych uczniów o włączenie się w przygotowania i organizację zabaw dla młodszych roczników. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie lekcji łączonych. Przykładowo pierwsza klasa z ósmą klasą szkoły podstawowej. Warto zastanowić się z całą radą pedagogiczną, jak ten dzień zorganizować.

a_mikolajki_7_pomyslow_na_wspolne_swietowanie_LS_graf_1.jpg

Smaczne mikołaje

Kolejnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu jest przygotowanie mikołajkowych przekąsek. Ważne, aby wcześniej, jeszcze przed spotkaniem podać/napisać uczniom listę składników do przygotowania. Możemy wykorzystać do tego szkolną klasę, a także zorganizować wspólne przygotowywanie smakołyków on-line.

Do wykonania mikołajkowych przekąsek potrzebne będą: mandarynka, ser żółty w kostce lub biała (obrana) cząstka jabłka, czerwone jabłko do przygotowania czapki oraz patyczki do szaszłyków lub wykałaczki i nóż. W przypadku młodszych dzieci pomóżmy lub poprośmy rodziców o pokrojenie składników. Na wykałaczkę nabijamy kawałek mandarynki, na nią mały kawałek sera żółtego w kształcie półkola lub obrane jabłka, a na sam czubek jabłko ze skórką w kształcie czapki mikołaja. Zadanie nie jest trudne, a na pewno sprawi dużo radości i będzie niezłym smakołykiem.

Jeśli chcecie prostszą wersję, wystarczy świąteczny piernik, truskawki i trochę śmietany lub lukru.

a_mikolajki_7_pomyslow_na_wspolne_swietowanie_LS_graf_2.jpg

Świąteczne dekoracje

Ten dzień możemy także poświęcić na wspólne robienie dekoracji świątecznych. Wcale nie potrzebujemy wiele. Wystarczą kawałki kartonu, tektura, mazaki, farbki, kredki, sznurek i taśma klejąca lub spinacze do ubrań. Z kartonów wycinamy rożne ozdoby – gwiazdki, bombki, choinki, które malujemy i zdobimy, a następnie wieszamy na sznurku, tworząc łańcuch dekoracyjny. Jak przygotować ozdoby choinkowe – poznaj 24 sposoby: WIĘCEJ

a_mikolajki_7_pomyslow_na_wspolne_swietowanie_LS_graf_3.jpg

Wspólne tworzenie to bardzo kreatywne zajęcie. To także okazja do rozmów, lepszego poznania się, czas na opowieści. Włączmy świąteczne piosenki i wspólnie pośpiewajmy! Nawet jeśli każdy sobie pod nosem coś tam zacznie nucić – to, uwierzcie mi, taka forma zajęć będzie miała bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie naszych uczniów.

Mikołajkowy padlet/Mikołajkowa gazetka

Jeszcze przed 6 grudnia możemy poprosić uczniów o przygotowanie mikołajkowej wirtualnej gazetki na klasowym padlecie (www.padlet.com) – czyli tablicy korkowej on-line. Poza przygotowanymi przez uczniów treściami, zróbmy tam miejsce na zrobione wirtualne prezenty, kartki. Na padlecie można także dodać naszą kartkę dla uczniów.

Jeśli mamy taką możliwość, możemy przygotować mikołajkową gazetkę na szkolnej lub klasowej tablicy i wypełnić ją stworzonymi przez uczniów kartkami i ozdobami świątecznymi.

Pomagamy innym

Kolejnym pomysłem na spędzenie mikołajek jest klasowa pomoc potrzebującym. Ten czas jest wyjątkowo trudny szczególnie dla osób, które przebywają w szpitalach, domach seniora, domach pomocy społecznej, domach dziecka czy też w hospicjum. Święty Mikołaj był przecież biskupem i pomagał potrzebującym. My również możemy uczcić właśnie to święto takim gestem i wesprzeć instytucję charytatywną – wysłać do tych miejsc ręcznie wykonane lub elektroniczne kartki czy zrobić drobne prezenty np. nagrać i wysłać spersonalizowane życzenia. Taki sposób spędzenia czasu z uczniami będzie jednocześnie fantastyczną lekcją empatii i pomocy innym.

Wspólne świętowanie i celebrowanie tego dnia, bycie razem i kreatywne tworzenie może okazać się najlepszym prezentem, jaki my – nauczyciele możemy podarować naszym uczniom. Będą cudowną pamiątką i wspomnieniem.







Marta Florkiewicz-Borkowska
Trenerka edukacyjna, nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Autorka artykułów dotyczących wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz zastosowania arteterapii w edukacji. Prelegentka na licznych konferencjach edukacyjnych, współorganizatorka całodniowej konferencji EduMocOnline, dyplomowana arteterapeutka. Propagatorka wykorzystywania gier planszowych, zabaw aktywizujących i metod kreatywnych w edukacji oraz łączenia offline z on-line. Kreatorka nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Koordynatorka wielu projektów. Działaczka społeczna. Nauczycielka Roku 2017. Laueratka tytułu Microsoft Innovative Educator Expert 2018-2019 i 2019-2020. Wpisana na listę 100 osób szczególnie zasłużonych w zakresie rozwijania kompetencji cyfrowych w Polsce 100 SPRUC 2019. Należy do społeczności Superbelfrzy RP.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: