900 szkół już po Lekcji Nieśmiecenia! Dołącz do II edycji!

Artykuł sponsorowany
Ogłoszony w kwietniu tego roku konkurs dla szkół podstawowych, w którym do wygrania było 20 stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów, dobiegł końca. 20 szkół podstawowych w Polsce posiada już swoje stacje i może korzystać w pełni z tej jakże potrzebnej pomocy dydaktycznej. Konkurs jest częścią trzyletniego projektu pod tytułem „Lekcja Nieśmiecenia”, skierowanego do szkół podstawowych, który realizowany jest przez Fundację Nasza Ziemia w partnerstwie z firmą Henkel Polska.

Troska o środowisko w teorii i praktyce

Przeprowadzone badanie ankietowe w 936 szkołach podstawowych w ramach fundacyjnego projektu realizowanego we współpracy z firmą Henkel Polska wskazuje, że aż 79 proc. badanych nauczycieli oczekuje, aby materiałom edukacyjnym przekazywanym szkołom towarzyszyły odpowiednie pomoce dydaktyczne. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, organizatorzy Lekcji Nieśmiecenia zadbali, aby szkoły otrzymały nie tylko materiały edukacyjne dla każdego etapu edukacji szkolnej (I-VIII) dotyczące selektywnej zbiórki odpadów, ale również pomoce dydaktyczne, którymi są pięknie wykonane stacje do nauki selektywnej zbiórki odpadów. We wrześniu, z początkiem roku szkolnego 2021/2022, Agencja Albedo Marketing zakończyła montaże stacji i jak wynika z raportów, jakie otrzymujemy ze szkół, uczniowie i kadra pedagogiczna chętnie z nich korzystają. Wszyscy uczestnicy badania ankietowego, czyli ponad 900 placówek, otrzymali bezpłatne materiały edukacyjne, a nauczyciele – Certyfikaty Przyjaciela Naszej Ziemi. Podziękowaniem za zaangażowanie był również Niezbędnik Wolontariusza Naszej Ziemi. 100 pierwszych szkół, tuż przed 28 Akcją Sprzątanie świata, otrzymało Niezbędniki, by móc wraz z uczniami odbyć praktyczną lekcję nieśmiecenia w naturze.

Pasja i zaangażowanie

To słowa, które opisują wielu wspaniałych nauczycieli gotowych wspólnie z uczniami kreować znakomite projekty ekologiczne i startować z nimi w konkursach. W tej edycji Lekcji Nieśmiecenia na konkurs wpłynęło 137 prac, w których opisywano, jak szkoła zamierza wykorzystać wygraną w konkursie stację do szerzenia wiedzy na temat segregacji i recyklingu śmieci. Finaliści konkursu w swoich pracach konkursowych proponowali takie działania jak między innymi: autorskie przedstawienie na otwarcie stacji do segregacji, konkursy wewnątrzszkolne z poprawnego segregowania odpadów, utworzenie korytarza ekologicznego poświęconego racjonalnej gospodarce odpadami, cykl krótkich eko-filmów oraz eko-plakatów z wykorzystaniem stacji do segregacji odpadów, festiwal piosenki ekologicznej wraz z eko-prelekcjami czy eko-warsztaty z praktycznym wykorzystaniem stacji do segregacji odpadów. Jednym słowem: kopalnia atrakcyjnych form i gejzer ciekawych pomysłów.

a_fnz_LS_graf2.jpg

Zakończenie I edycji

17 września br. w Szkole Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach (woj. małopolskie), Fundacja Nasza Ziemia wraz fundatorem nagrody – firmą Henkel Polska oficjalnie i uroczyście przekazali do użytkowania szkole jedną z dwudziestu zamontowanych już stacji edukacyjnych do praktycznej nauki selektywnej zbiórki odpadów. Trzeba przyznać, że na szkolnym korytarzu prezentuje się wspaniale. Przechodzący obok niej uczniowie poprawnie wyrzucają do niej śmieci, ale czasami konieczny jest „rzut oka” na tablicę ze wskazówkami zawieszoną nad pojemnikami. I o to chodzi, by segregacji cały czas się uczyć i się w niej doskonalić. Pozostali laureaci, jak czytamy w nadesłanych raportach, również zorganizowali swoje uroczyste Lekcje Nieśmiecenia z użyciem stacji. Były przecięcia zielonej wstęgi, przedstawienia z przebieraniem się za konkretny odpad, rzuty śmieci do odpowiednich pojemników, mini warsztaty starszych uczniów dla młodszych.

a_fnz_LS_graf3.jpg

W I edycji szkoły, które zarejestrowały się w projekcie, otrzymały również bezpłatne materiały edukacyjne. Na materiał składały się 3 moduły: „Śmieci wokół nas”; „W poszukiwaniu sposobu na nieśmiecenie”; „Jak unikać nadmiaru śmieci?”. W każdym z nich zawarto scenariusz zajęć z komentarzem metodycznym dla nauczyciela oraz wykaz kart z zadaniami dla uczniów. W poznawaniu świata i ważnych problemów ekologicznych dzieciom towarzyszy Zajączek Dobra Rada. Ten element materiałów edukacyjnych był przygotowany w formie animacji. Przedstawione propozycje zadań zostały tak dobrane, aby wdrażać dzieci na różnym poziomie rozwoju w problematykę odpowiedzialnego funkcjonowania w środowisku przyrodniczym.

a_fnz_LS_graf5.jpg

II edycja już w przygotowaniu

Fundacja Nasza Ziemia wraz z firmą Henkel Polska rozpoczęła już intensywne prace nad II edycją Lekcji Nieśmiecenia. Możemy zdradzić, że do wygrania będzie taka sama liczba stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów (20), zaś bezpłatne materiały edukacyjne zostaną tym razem przygotowane dla klas IV-VI. Jeżeli chcesz wziąć udział w kolejnej edycji projektu, już dziś śledź nasz profil na Facebooku i Instagramie. Wkrótce pojawią się tam informacje o II edycji Lekcji Nieśmiecenia. Tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy!

a_fnz_LS_graf6.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: