Znak jakości w edukacji językowej - European Language Label 2022

Artykuł sponsorowany
Zdobądź Europejski znak innowacyjności w nauczaniu i uczeniu się języków obcych European Language Label poświadczony przez Komisarz Unii Europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży oraz polskiego Ministra Edukacji i Nauki. Certyfikat ten poświadcza, że nagrodzony projekt jest realizowany na najwyższym poziomie.

Laureaci ELL to nauczyciele języków ze szkół podstawowych, liceów, nauczyciele akademiccy, edukatorzy, bibliotekarze, muzealnicy, lektorzy. W konkursie mogą brać udział zarówno szkoły, przedszkola, uniwersytety, szkoły wyższe, jak również placówki wspierające nauczanie języków obcych, wydawnictwa, szkoły językowe, publiczne, jak i niepubliczne.

Konkurs jest organizowany w Polsce od 20 lat. Z tej okazji, w poprzedniej, jubileuszowej edycji przyznano Wyróżnienie specjalne, które zdobyło Muzeum Warszawy. Koordynator nagrodzonych na przestrzeni 3 ostatnich lat projektów, Pani Katarzyna Žák-Caplot odebrała nagrodę podczas Gali IV Kongresu Edukacji, Europejskiego Dnia Języków. Na tym samym wydarzeniu wręczono pięć Znaków jakości ELL oraz Wyróżnienie krajowego Jury. Galę i Kongres zorganizowała Narodowa Agencja Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności we współpracy z Telewizją Polsat. Wydarzenie można było obejrzeć na platformie internetowej. 

a_frse_ell_LS_graf1a.jpg

Na zdjęciu laureaci konkursu ELL 2021
Od lewej: Anna Zawadzka, Anna Matera-Klinger, Anna  Kania, Krystian Grądecki, Magdalena Lidia Mrozowska, Katarzyna Žák-Caplot, prof. Hanna Komorowska, Przewodnicząca Jury ELL, dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

Projekty ostatnich edycji

W ostatniej edycji konkursu nagrodzono bardzo zróżnicowane projekty. Ich tematami były:

  • stworzenie interaktywnej przestrzeni do nauki języka hiszpańskiego podobnej do wirtualnego studia nagrań, gdzie uczniowie mogą rozwijać się językowo, nabywając jednocześnie szereg kompetencji z zakresu edukacji medialnej i umiejętności interpersonalnych (projekt „E-STUDIO”), 
  • przygotowanie, w języku francuskim, biografii Polaków, deportowanych ostatnim transportem 77 (Convoi 77) z Drancy pod Paryżem do Auschwitz 31 lipca 1944 roku (Projekt „Transport 77”),
  • realizacja praktycznych zajęć przyrodniczych, w ramach których komunikacja w języku francuskim była środkiem do realizacji wspólnego projektu (Projekt „FraBio: polsko-francuska edukacja przyrodnicza”),
  • polsko-niemiecki projekt tandemowy wymiany studentów Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej i ZLB – Language Center Hochschule Hannover (Projekt międzynarodowy „Tandem”).
Nagrodzono również projekt doskonalenia nauczycieli. Głównym założeniem projektu „Klucze do współczesnego świata – języki, rozwój osobisty, TIK” było podniesienie innowacyjności i jakości nauczania w oparciu o nowoczesne metody nauczania i ewaluacji, wyposażenie uczniów w umiejętności potrzebne na współczesnym rynku pracy, otwarcie społeczności szkolnej na inne kultury i podniesienie atrakcyjności szkoły poprzez różnorodne innowacyjne działania. W tym celu podjęto działania służące rozwojowi umiejętności i kwalifikacji nauczycieli obejmujące zapoznanie się z nowoczesnymi metodami nauczania (CLIL, PBL) i dostępnymi zasobami edukacyjnymi w sieci oraz korzystanie z TIK.

Wyróżnienie krajowego jury za wieloletnią pracę na rzecz nauczania języków otrzymał Instytut Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, koordynator projektu: Robert Szydło.

Obejrzyj Galę wręczenia nagród konkursowych oraz wizytówki filmowe laureatów 2021.

a_frse_ell_LS_graf2.jpg

Na zdjęciu Laureatka Anna Zawadzka (czwarta od lewej) z uczestnikami projektu „Klucze do współczesnego świata” fot. Marianna Kulesza dla FRSE

Co zyskują laureaci ELL?

Laureaci konkursu mogą używać oficjalnego logotypu European Language Label do promowania nagrodzonego projektu w publikacjach, na wydarzeniach edukacyjnych lub w mediach. FRSE upowszechnia rezultaty nagrodzonych projektów na poziomie ogólnopolskim w magazynie Europa dla Aktywnych, w kwartalniku Języki Obce w Szkole, na stronie internetowej ELL, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a także w innych kanałach, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy newslettery. W roku 2020 ukazała się również dwujęzyczna publikacja Poza schematem. Laureaci European Language Label 2017-2020. W przygotowaniu jest publikacja jubileuszowa z okazji 20-lecia European Language Label w Polsce, zawierająca, między innymi, spis wszystkich nagrodzonych projektów w Polsce. Najlepsze projekty ELL, które otrzymały dofinansowanie z programu Eramsus+, będą oznaczone na Platformie Rezultatów Projektów Eramusa+.

Laureatka nagrodzona Wyróżnieniem specjalnym ELL z okazji 20-lecia tej inicjatywy w Polsce, pani Katarzyna Žák-Caplot, stworzyła podręcznik Warszawa dla początkujących, który został wydany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w wersji papierowej i PDF. Publikację można pobrać tutaj.

Najlepsze projekty z całej Europy z lat 2014-2020 zostały zaprezentowane w filmie z udziałem Komisarz UE Marii Gabriel Language teaching and learning with Erasmus+ and the European Language Label: 7 years of excellence

Jak zgłosić się do konkursu?

Przed zgłoszeniem projektu, trzeba zapoznać się z Regulaminem konkursu na rok 2022 oraz priorytetami europejskimi i krajowymi. Zgłaszany do konkursu projekt powinien wpisywać się przynajmniej w jeden priorytet – europejski lub krajowy.

Priorytety europejskie:

  • Wzmacnianie procesów uczenia się poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz mediów cyfrowych.
  • Nauka języków oraz promocja równości, spójności społecznej i aktywnego obywatelstwa.
  • Doskonalenie zawodowe nauczycieli języków obcych.
Priorytety krajowe:

  • Środowisko, w którym żyjemy.
  • Język a relacje międzyludzkie.
  • Język i kultura.
  • Autonomia ucznia i nauczyciela.
Ważne jest, aby projekt odznaczał się lokalną innowacyjnością na pewnym odcinku jego realizacji, był prowadzony z partnerami, posiadał stronę internetową lub był umieszczony na platformie edukacyjnej. Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w konkursie powinni przygotować, oprócz czytelnego i dobrze sformułowanego opisu projektu, ciekawe załączniki z jego realizacji.

Aby zgłosić swój projekt, wejdź na stronę ell.org.pl i wypełnij wniosek.
Okres wnioskowania: 1 marca – 1 czerwca 2022r.

Jakie cechy ma dobry projekt? Obejrzyj nagranie z udziałem prof. Grażyny Czetwertyńskiej, członkini Jury ELL oraz sesje Europejskiego Dnia Języków organizowane przez Zespół European Language Label.

Obejrzyj debatę Znajomość języków jako klucz do rozwoju społeczeństw i jednostek. Nowe wyzwania dotyczące nauczania i uczenia się języków obcych:

Przeczytaj artykuły i felietony przygotowane przez ekspertów językowych dostępne tutaj.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: