Doskonalenie zawodowe nauczycieli

Na jaki okres dyrektor szkoły określa potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli?
⮚ Jakie działania podejmowane w szkole wyznaczają poprawność prowadzenia doskonalenia zawodowego nauczycieli?
⮚ Kiedy dyrektor szkoły składa wniosek do organu prowadzącego o dofinansowanie doskonalenia?
⮚ Jak rada pedagogiczna szkoły może ustalić organizację tego procesu na dany rok szkolny?
⮚ Jaką rolę pełni organ prowadzący w organizacji dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli?

Organizacja dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli w szkole 

Na podstawie:

  • art. 70 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U z 2023 r. poz. 900 ze zm. ),
  • art. 70a ust. 3a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.),
  • §3 ust. 1-2 i §4 rozp. MEN z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów kształcenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 2628),
  • §22-23 rozp. MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2024 r., poz. 15),
  • §24a rozp. MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U z 2023 r. poz. 1798).
Na każdy rok szkolny dyrektor szkoły określa potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły, uwzględniając:

  1. wyniki nadzoru pedagogicznego,
  2. wyniki odpowiednio egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego lub egzaminu maturalnego,
  3. zadania związane z realizacją podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego,
  4. wymagania wobec szkół i placówek,
  5. wnioski nauczycieli o dofinansowanie kosztów lub opłat, o których dofinansowanie ubiega się nauczyciel.
Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego lub centrum kształcenia zawodowego określa potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły, placówki lub centrum, uwzględniając także szkolenia branżowe. Szkolenia branżowe ujęte są w harmonogramie uczestniczenia przez nauczycieli w tych szkoleniach, które są realizowane w trzyletnich cyklach z uwzględnieniem warunków wskazanych w rozporządzeniu.

Dyrektorzy szkół do dnia 31 października danego roku składają do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku kalendarzowym, uwzględniając potrzeby nauczycieli w tym zakresie wskazane w rozporządzeniu.

Organizacja doskonalenia zawodowego nauczycieli w danej szkole lub placówce wymaga zbieżności działań, które wynikają z zapisów określonych w poniższych aktach prawnych:

  1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły (art. 70 ust. 1 pkt 4 ustawy Karta Nauczyciela).
  2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności projekt planu finansowego szkoły będącej jednostką budżetową (art. 70 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela).
  3. Dyrektor szkoły do dnia 31 października danego roku składa do organu prowadzącego wniosek o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku kalendarzowym z uwzględnieniem potrzeb nauczycieli w tym zakresie (rozp. MEN z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli),
  4. Dyrektor szkoły opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan. Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły zawiera między innymi zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań, w szczególności przez prowadzenie działań rozwojowych, w tym organizowanie szkoleń i narad (rozp. MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego).
  5. Do zadań pedagoga specjalnego w szkole należy między innymi przedstawienie radzie pedagogicznej propozycji w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły w zakresie zadań wskazanych w rozporządzeniu (rozp. MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej).
Propozycja uchwały rady pedagogicznej szkoły w sprawie ustalenia organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły na dany rok szkolny dostępna jest TUTAJ>>.

Uwaga!

  1. Ze względu na fakt, że w szkole, w każdym roku szkolnym odbywa się realizacja budżetu w ramach dwóch kolejnych lat kalendarzowych, rada pedagogiczna szkoły może ustalić organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli z podziałem na I i II półrocze danego roku szkolnego.
  2. Planowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli powinna poprzedzić diagnoza potrzeb szkoły i potrzeb nauczycieli w tym zakresie i być zbieżna z podejmowaniem działań rozwojowych w szkole (szkolenia i narady) wskazanych w planie nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły na dany rok szkolny.

Rola organu prowadzącego w dokształcaniu i doskonaleniu zawodowym nauczycieli

Na podstawie:

  • art. 70a ust. 1-2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.),
  • §5-6 rozp. MEN z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów kształcenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 2628).
W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem szkoleń branżowych – w wysokości 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Działania te nie obejmują finansowania publicznych placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Organ prowadzący do dnia 31 stycznia danego roku opracowuje na dany rok kalendarzowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, o którym mowa w załączniku do uchwały rady pedagogicznej danej szkoły przedstawionej w tym opracowaniu, uwzględniając:

  1. wnioski dyrektorów szkół składane do organu prowadzącego do dnia 31 października danego roku szkolnego,
  2. wyniki egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego lub egzaminu maturalnego,
  3. podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, ustalane przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w danym roku szkolnym,
  4. stopień realizacji szkoleń branżowych w przypadku szkół, które prowadzą kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego lub centrów kształcenia zawodowego.
Organ prowadzący, w porozumieniu z dyrektorami szkół ustala corocznie:

  1. maksymalną kwotę dofinansowania opłat pobieranych przez:
    a) placówki doskonalenia nauczycieli, uczelnie oraz inne podmioty, których zadania statutowe obejmują doskonalenia zawodowe nauczycieli (udział nauczycieli w seminariach, konferencjach, wykładach, warsztatach, szkoleniach, studiach podyplomowych oraz innych formach doskonalenia zawodowego),
    b) uczelnie i placówki doskonalenia nauczycieli (udział nauczycieli w formach kształcenia),
  2. formy i specjalności kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane.



Danuta Skrzypek
Edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły, zdobywczyni licencji na prowadzenie grantów kuratoryjnych w zakresie: dokumentacji pracy szkoły, bezpieczeństwa uczniów, planowania procesu dydaktyczno-wychowawczego w świetle podstawy programowej kształcenia ogólnego, nauczyciel biologii i chemii w szkołach różnych typów. Laureatka licznych nagród kuratoryjnych i samorządowych; za szczególne zasługi dla oświaty odznaczona medalem KEN.

Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: