Nauka w jaskini lub na łodzi – zobacz 10 nietypowych szkół

Przedstawiamy ciekawe formy edukacji i zaskakujące miejsca, w których znajdują się szkoły. Zobacz, jak daleko odbiegają od znanych nam polskich zwyczajów i warunków szkolnych!

Szkoła w pociągu

Błąkanie się po środkach komunikacji oraz żebranie jest codziennością dla wielu dzieci w Indiach. Większość dnia spędzają w pociągach, prosząc o datki. Taki tryb życia uniemożliwia im chodzenie do szkoły. Z pomocą przyszła im lnderjit Khurana. Filantropka założyła organizację, która „wyszła ze szkołą” do uczniów. W ramach jej działalności zaczęto organizować nauczanie dzieci na przystankach i w pociągach.

Nauka w jaskini

W chińskiej wiosce Miao w Guizhou dzieci uczyły się w jaskini. Ze względu na biedę w prowincji oraz brak odpowiedniej infrastruktury zorganizowano nauczanie w tak niekonwencjonalnym miejscu. Około 200 uczniów każdego roku przez 23 lata uczyło się w jaskini.  Wielu z nich, aby dostać się do szkoły, spędzało nawet do 6 godzin w drodze.

W schronie atomowym

W mieście Artesia w Nowym Meksyku dzieci uczyły się pod ziemią. Do szkoły prowadziły trzy wejścia, z których każde zamykane było 800-kilogramowymi drzwiami. Wszystkie pomieszczenia oprócz placu zabaw, ulokowanego na dachu budynku, znajdowały się w ciemnym schronie pod ziemią. Ze względy na wysokie koszty utrzymania szkoła została zamknięta w 1995 r.

Bez reguł

Szkoła, w której „można wszystko”, powstała na Brooklynie w Nowym Jorku. Uczniowie wybierają tam pasujące im przedmioty zajęć, a nawet prowadzą lekcje. Szkoła funkcjonuje bez programu nauczania. Nie ma egzaminów, ocen ani listy obecności. Uczniowie sami wybierają klasy i podejmują szereg decyzji każdego dnia. Po ukończeniu tej szkoły mają być przygotowani do odnalezienia własnej ścieżki życiowej.    

grafika_artykul_szkoly.jpg

Szkoła elfów

W Reykjaviku działa szkoła oparta na wiedzy o islandzkim folklorze. Nauka o elfach i innych czarodziejskich stworzeniach zajmuje uczniom aż 5 godzin dziennie!

Gdzie kształcą się syreny?

Inną ciekawostką jest szkoła dla syren, która powstała w 2012 r. na Filipinach. Zajęcia odbywają się tam w wodzie, a uczniowie uczą się m.in. pływać przy pomocy rybiego ogona. Kandydaci do szkoły to nie tylko dziewczyny!

Lekcje w łódce

W Bangladeszu w wyniku corocznych powodzi ludzie są odcinani od czystej wody, elektryczności, ośrodków zdrowia oraz szkół. Aby pomóc mieszkańcom tego regionu w miarę normalnie funkcjonować, organizacje dobroczynne wyposażały ponad 100 łodzi w energię słoneczną, laptopy i Internet. Powstały dzięki temu pływające ośrodki zdrowia, domy oraz szkoły. Tak zorganizowane pływające centra edukacji łączą w sobie funkcje szkoły oraz autobusu.

Dla czarodziejów i czarownic

W Kalifornii powstała szkoła inspirowana Hogwartem, czyli szkołą Harrego Pottera przedstawioną w twórczości J.K. Rowling. Uczniowie zdobywają tam wiedzę o czarodziejach i czarach. Kolejną czarującą szkołą, powstałą na terenie USA, jest szkoła czarownic w Salem. Uczy się tam aż 40 tysięcy uczniów, ponieważ szkoła oprócz nauczania stacjonarnego oferuje także nauczanie online dla uczniów z całego świata.

Nauka na stadionie

W River Plate w Buenos Aires zorganizowano szkołę na stadionie. Największym wyzwaniem dla jej władz są momenty, gdy zajęcia pokrywają się czasowo z wydarzeniami sportowymi na stadionie. Co ciekawe szkoły na stadionach powstają nie tylko zagranicą – również we Wrocławiu podjęto próby organizacji szkoły na terenie stadionu.

Szkoła jak korporacja

Szkoła, która wygląda jak korporacyjna przestrzeń biurowa złożona z boksów, powstała w Ohio. Uczniowie realizują tam indywidualny program nauczania przy pomocy komputera, a gdy natrafią na problem, konsultują się z nauczycielami.

Jak widać dzięki powyższym przykładom, nauka może odbywać się w różnych miejscach. Ich wybór często uzależniony jest oraz warunków geograficzny, klimatycznych czy finansowych. Jednak nawet najdziwniejsze szkoły są odpowiedzią na potrzeby potencjalnych uczniów czy okolicznych mieszkańców. Bez względu na to, jak szkoła wygląda i gdzie się znajduje, najważniejsze jest to, że dzieci mogą mieć dostęp do edukacji.




Źródła:
  • https://www.careeraddict.com/10-most-unusual-schools-in-the-world
  • https://innpoland.pl/123629,5-najdziwniejszych-szkol-swiata-w-jednej-z-nich-poczujesz-sie-jak-harry-potter 


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: