Aktywna przerwa – 9 stref tematycznych i mnóstwo zabawy

Jak umożliwić uczniom spędzanie przerw zgodnie z ich zainteresowaniami i pasją, równocześnie pokazując im, że świat poza ich smartfonami jest równie ciekawy, a może ciekawszy?

Głównym celem zorganizowania w naszej placówce „Aktywnej przerwy” było zaproponowanie alternatywnych aktywności w zamian za wprowadzony (zgodnie ze Statutem szkoły) zakaz korzystania z mediów cyfrowych.

Przyświecały tej akcji także inne cele takie jak:

  • promowanie wśród uczniów bezpiecznej aktywności fizycznej podczas przerw szkolnych oraz doskonalenie ich umiejętności sportowych,
  • wdrażanie działań zapobiegających uczniowskiej nudzie, agresji słownej i fizycznej, poprawiających bezpieczeństwo w szkole,
  • rozwijanie własnej aktywności społecznej, uczenie się kształtowania więzi z innymi i inicjowania interakcji społecznych, nauka dialogu, konwersacji, dyskutowania, aktywnego słuchania, kompromisu, negocjacji, rozwiązywania konfliktów oraz akceptowania przyjętych zasad podporządkowywania się im,
  • integracja społeczności szkolnej
Na potrzeby „Aktywnej przerwy” wydzielono strefy różnych aktywności w oparciu o potrzeby i zainteresowania uczniów naszej szkoły:
Radiowęzeł szkolny – jako nowa forma pracy z uczniami, dzięki której realizowane są następujące cele: rozwój zainteresowań, aktywizacja młodzieży, aktualizowanie ich wiedzy na temat świata, promowanie działań szkoły, budzenie zainteresowań muzycznych, kulturalnych oraz przedmiotowych, doskonalenie umiejętności wypowiadania się i komunikowania, kształtowanie postaw młodych ludzi (współpraca w grupie, odpowiedzialność, kreatywność, wzrost pewności siebie).

Strefa gier planszowych, kart i łamigłówek (korytarz) – w której uczniowie korzystają z gier będących doskonałą zabawą intelektualną rozwijającą zdolności umysłowe np. UNO, szachy, warcaby, Chińczyk, Dubble, memory.

Escape Rooms (3 sale lekcyjne) – to nietypowe gry zespołowe w rzeczywistym świecie, mające na celu rozwiązanie wcale niełatwych zagadek, które sprawdzają umiejętność logicznego myślenia, analizowania zdarzeń oraz wiedzę językową i kulturową uczestników. Uczniowie jednej klasy bawią się w grupach 5-9 osobowych pod nadzorem nauczyciela. Zabawa wymaga pracy całego zespołu i nie sposób zakończyć ją sukcesem w pojedynkę.

Strefa ciszy (korytarz) – w której uczniowie mogą poczytać książki, powtórzyć lekcje, pomyśleć, pomarzyć, pokolorować lub narysować obrazek.

wachlarz_strefy_przerwa.png

Plansze z nazwami stref pobierz tutaj

Strefa muzyki (korytarz) – w której uczniowie mogą posłuchać muzyki i potańczyć. W strefie tej odbywają się na przemian różne aktywności muzyczne: zumba kids prowadzona przez uczennice klas VII, karaoke oraz konkursy i zabawy muzyczno-taneczne.

Park Ławeczek” (szatnia) – dla wszystkich, którzy chcą w gronie przyjaciół porozmawiać, pośmiać się, zjeść lub odpocząć przed kolejną lekcją.

Strefa gier i zabaw podwórkowych (korytarz) – w której uczniowie mogą bawić się skakankami, grać w tenisa stołowego, gumę, Twistera, klasy, piłkarzyki.

Czytelnia – dla miłośników czytelnictwa, w której uczniowie wypożyczą i przeczytają interesującą książkę.

Duża sala gimnastyczna – uczniowie doskonalą swe umiejętności gry w piłkę siatkową i badmintona.

Sala zabaw ruchowych (mała sala gimnastyczna) – gra w Zośkę, Bulle i Dwa ognie.

Radiowęzeł szkolny – jako nowa forma pracy z uczniami, dzięki której realizowane są następujące cele: rozwój zainteresowań, aktywizacja młodzieży, aktualizowanie ich wiedzy na temat świata, promowanie działań szkoły, budzenie zainteresowań muzycznych, kulturalnych oraz przedmiotowych, doskonalenie umiejętności wypowiadania się i komunikowania, kształtowanie postaw młodych ludzi (współpraca w grupie, odpowiedzialność, kreatywność, wzrost pewności siebie).

Powyższe działania zostały zaplanowane wspólnie z Samorządem Uczniowskim. Prowadzimy ewaluację projektu, na bieżąco modyfikujemy aktywności w zależności od potrzeb i zainteresowań uczniów. Dzieci są odpowiedzialne za bezpieczeństwo swoje i innych oraz powierzone im gry, zabawki i sprzęt sportowy. Opiekę nad uczniami sprawują dyżurujący nauczyciele.

Wprowadzenie „Aktywnej Przerwy” pogłębiło pracę zespołową oraz integrację społeczności szkolnej. Udało nam się również zdobyć nagrodę główną w konkursie dla szkół podstawowych organizowanym przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy.






Beata Niedźwiedź-Gostomska
Nauczyciel języka angielskiego, wychowawca klasy i wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 84 w Warszawie. W zawodzie od 29 lat. Współorganizator wielu projektów np. eTwinning, Commenius, Learning by Sharing. Koordynator projektów: Szkoła z klasą, Nauczyciel z klasą, Uczniowie z klasą. Koordynator Warszawskiej Olimpiady Języka Angielskiego.  W poprzednim roku szkolnym roku pod jej przewodnictwem szkoła zajęła I miejsce w Konkursie „Aktywna przerwa” dla szkół podstawowych.


Najbardziej aktualne artykuły: