Rozkłady materiału nauczania — znajdź i przydziel [PORADNIK]

Korzystaj z oficjalnych i sprawdzonych rozkładów materiału nauczania przygotowanych przez wydawnictwa edukacyjne oraz doświadczonych nauczycieli. Wybieraj gotowe rozkłady z Biblioteki rozkładów materiału nauczania i monitoruj realizację podstawy programowej. Sprawdź, gdzie je znaleźć i jak prawidłowo przydzielić je do klasy w systemie Synergia.

Korzystając z Biblioteki rozkładów materiału nauczania, nie tracisz czasu na "ręczne" wpisywanie tematów lekcji – wybierasz je z gotowej listy, którą możesz samodzielnie modyfikować. Dodatkowo zyskujesz dostęp do statystyk dotyczących już zrealizowanych tematów oraz tych, które jeszcze przed Tobą, a także do postępów w realizacji podstawy programowej.

Jak znaleźć rozkład

Wyszukiwarka rozkładów znajduje się w widoku Moduły Edytor rozkładów materiału nauczania, który dostępny jest z poziomu każdego konta nauczyciela oraz dyrektora.

a_rozklady_materialu_2023_LS_graf.jpg

Podczas pierwszego wejścia do modułu należy zaakceptować regulamin. Następnie można wyszukać rozkład np.

  • wpisując jego nazwę,
  • podając nazwę wydawnictwa,
  • podając etap (szkoła podstawowa kl. 1-3 lub 4-8; szkoły ponadpodstawowe),
  • wybierając poziom,
  • wskazując przedmiot.
Po kliknięciu Szukaj pojawią się wszystkie rozkłady spełniające wprowadzone kryteria.

a_rozklad_LS_graf_2.jpg

Jak stworzyć własny rozkład

Nauczyciel ma również możliwość przygotowania własnego rozkładu materiału nauczania. Może być on stworzony tylko i wyłącznie w systemie Synergia lub na podstawie wcześniej przygotowanego pliku w formacie .csv.

Aby dodać nowy rozkład, należy przejść do zakładki Moduły Edytor rozkładów materiału nauczania Moje rozkłady, a następnie kliknąć pole Dodaj nowy.

a_rozklad_LS_graf_3.jpg Po utworzeniu nowego pustego rozkładu materiału możliwe jest ręczne wprowadzenie do niego tematów zajęć lub zaimportowanie ich z wcześniej przygotowanego pliku w formacie .csv. Przykładowy plik dostępny jest do pobrania po wybraniu opcji Importuj tematy i można go otworzyć za pomocą programu Microsoft Excel lub OpenOffice Calc.

Jak przenieść tematy między poziomami

Tematy mogą być przenoszone pomiędzy poszczególnymi etapami i poziomami danego rozkładu materiału nauczania, np. jeśli zgodnie z rozkładem temat ma być zrealizowany na trzecim poziomie (w trzeciej klasie), a nauczyciel chce go zrealizować na poziomie drugim (w klasie drugiej). W celu przeniesienia pojedynczego tematu należy zastosować opcję Przenieś znajdującą się przy danym wpisie. Trzeba określić docelowy etap i poziom, do którego temat ma zostać przypisany. Na koniec należy zatwierdzić wprowadzenie zmian poprzez wybranie Przenieś.

a_rozklad_LS_graf_4.jpg Zbiorcze przeniesienie tematów można zrealizować za pomocą opcji Przenieś zaznaczone. W tym przypadku należy zaznaczyć tematy, które mają zostać przemieszczone, wybrać Przenieś zaznaczone i określić ich docelowy poziom oraz etap. Z opcji przeniesienia wszystkich tematów można skorzystać np. kiedy nauczyciel klasy drugiej chce realizować rozkład przygotowany dla klasy trzeciej – w takim przypadku po przestawieniu wszystkich tematów do etapu drugiego, będzie można przydzielić rozkład i korzystać z niego na zajęciach.

Jak przypisać rozkład

Po odnalezieniu właściwego rozkładu materiału nauczania istnieje możliwość przejrzenia jego treści (Podgląd) oraz opinii innych nauczycieli na jego temat (Komentarze). By przydzielić rozkład, należy go najpierw skopiować, klikając Kopiuj.

a_rozklad_LS_graf_5.jpg Wówczas wyświetli się okno, w którym będzie można wpisać komentarz i kliknąć Wyślij komentarz i kopiuj rozkład. Aby skopiować rozkład bez dodawania komentarza, należy kliknąć Kopiuj rozkład. Rozkład będzie dostępny w widoku Moje rozkłady.

a_rozklad_LS_graf_6.jpg Aby przydzielić pobrany rozkład materiału nauczania, należy przejść do widoku Moje rozkłady. W pozycji Rozkład materiału nauczania z rozwijanej listy trzeba wybrać odpowiedni rozkład, a następnie kliknąć Przydziel.

a_rozklad_LS_graf_7.jpg Jeżeli rozkład ma zostać przydzielony do zajęć całej klasy, w nowym oknie należy zaznaczyć pozycję Lekcje i wybrać pola przy odpowiednich klasach. Na koniec należy zatwierdzić wprowadzone zmiany, klikając OK. W oknie wyświetlone zostaną jedynie te przydziały lekcyjne, dla których zostały przewidziane tematy w danym rozkładzie materiału nauczania.

Jeżeli rozkład ma zostać przydzielony do zajęć klasy wirtualnej, w nowym oknie należy zaznaczyć pozycję Wirtualne klasy i wybrać pola przy odpowiednich klasach wirtualnych. Ze względu na możliwość istnienia klas międzyoddziałowych należy również wskazać poziom, z którego mają być widoczne tematy uwzględnione w przydzielanym rozkładzie materiału nauczania. Na koniec należy zatwierdzić wprowadzone zmiany, klikając OK.

a_rozklad_LS_graf_8.jpg Rozkłady do kolejnych przydziałów przypisuje się dokładnie w ten sam sposób, zaczynając od widoku Moje rozkłady (jeśli już wcześniej zostały skopiowane rozkłady) lub przechodząc do widoku Znajdź rozkład (jeśli potrzeba wyszukać rozkłady przygotowane przez wydawców lub nauczycieli).

Uwaga! W przypadku zajęć Edukacji wczesnoszkolnej prowadzonej w trybie blokowym nie ma konieczności przydzielania rozkładów materiału nauczania do poszczególnych edukacji - w takiej sytuacji można skorzystać z rozkładów, które zostały przeznaczone dla Edukacji wczesnoszkolnej. Przykład: zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są przez innego nauczyciela niż wychowawcę, to nauczyciel uczący wychowania fizycznego powinien skopiować rozkład przeznaczony dla Wychowania fizycznego, a następnie przydzielić go do odpowiedniej klasy.

Szkolenia - wsparcie w codziennej pracy

Potrzebujesz więcej informacji? Skorzystaj z doświadczenia naszych certyfikowanych trenerów Synergii, którzy przedstawią Ci praktyczne rozwiązania związane z wykorzystaniem modułów systemu Synergia w pracy szkoły.

Wybierz dogodną formę szkolenia: w Twojej placówce oświatowej lub on-line z wykorzystaniem profesjonalnej platformy wideokonferencyjnej.

Zapraszamy do kontaktu!
szkolenia@librus.pl
tel. 32 350 85 85, wew. 4


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: