Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak skutecznie wspierać w nauce? Poznaj Pi-stację

Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach technologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Edukacja nie jest wyjątkiem. Nic dziwnego, że wielu rodziców szuka innowacyjnych sposobów, aby wesprzeć swoje dzieci w nauce. Jednym z dostępnych w internecie narzędzi jest Pi-stacja – bezpłatna biblioteka  przystępnych wideolekcji z różnych przedmiotów. Warto przekonać się, czy ta forma sprawdzi się w Waszym domu.

Pi-stacja to internetowa platforma, na której znajdziesz zestawy krótkich filmów edukacyjnych z takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka, chemia, technika, biologia i przyroda, a docelowo zostaną tam opublikowane  wideolekcje pokrywające program nauczania wszystkich przedmiotów szkolnych. Filmy są opracowywane przez zespół specjalistów – nauczycieli i metodyków danego przedmiotu, grafików, montażystów i specjalistów ds. wykorzystania technologii w edukacji. Co istotne, są w pełni zgodne z obowiązującą podstawą programową, a oznacza, że można ich używać jak podręcznika. Konsultanci dbają też o to, by przedstawiany materiał był podany w sposób prosty, a przedstawiane zagadnienia nawiązywały do sytuacji z życia codziennego. — Takie podejście pomaga w motywowaniu dziecka do nauki. Pozwala mu bowiem dostrzec możliwości praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy — zauważa Dobrawa Szlachcikowska, nauczycielka matematyki i chemii z zespołu Pi-stacji. Poza filmami można też znaleźć szeroki wachlarz dodatkowych materiałów pomagających opanować temat, powtórzyć go do sprawdzianu albo utrwalić przed egzaminem. Są to interaktywne ćwiczenia, o które sukcesywnie wzbogacane są wszystkie filmy oraz doświadczenia z zakresu fizyki, chemii i biologii, których przeprowadzenia wymaga podstawa programowa.

Jak zacząć przygodę z Pi-stacją?

Najprostszym sposobem jest podsunięcie dziecku linku do odpowiedniego filmu na Pi-stacji. A który będzie odpowiedni? To już zależy od tego, z czym akurat mierzy się Twoja latorośl. Na pytanie „Mamo, tato, nie rozumiem tych ułamków, wytłumaczysz mi?”, warto wpisać poszukiwane słowo w wyszukiwarkę na stronie, dopytując najpierw, co jest problemem (np. energia).  Wyświetli się wówczas lista wideolekcji poruszających dany temat, którą można jeszcze skrócić doprecyzowując z dzieckiem zakres i poziom edukacyjny.

Jeszcze lepiej jest usiąść z młodym człowiekiem i wspólnie obejrzeć film. To pozwala zrozumieć temat, na który nauczyciel nie miał dużo czasu w trakcie lekcji. Wideolekcje można przewijać i pauzować w dowolnym momencie. Dzięki temu trudniejsze momenty można oglądać wielokrotnie, spokojnie i bez stresu, jaki towarzyszy nieraz omawianiu materiału na lekcjach.

Wspólne oglądanie Pi-stacji ma dodatkową zaletę – pomaga rodzicom przypomnieć sobie zagadnienia z materiału szkolnego, które zdążyły uciec z pamięci. A dzięki temu możesz skuteczniej wesprzeć dziecko w zrozumieniu lekcji i wytłumaczyć pojęcia, z którymi ma trudności.

Samodzielna nauka

Wideolekcje są nieocenione, gdy dziecko zachoruje albo z innego powodu opuści kilka lekcji z danego przedmiotu. Dzięki sugestiom i podpowiedziom wiadomo, na jakiej wiedzy dany filmik bazuje. Zawsze można obejrzeć go więcej niż raz, albo powtórzyć tylko fragmenty sprawiające trudność. Najlepiej jednak zaprzyjaźnić się z Pi-stacją na stałe. To doskonała okazja, aby spędzić czas razem i pokazać młodemu człowiekowi, że zdobywanie wiedzy może być łatwe, oraz że zasoby internetu to nie tylko rozrywka. Przykładowo, możecie raz w tygodniu poświęcić godzinę na wspólne oglądanie i omawianie wideolekcji z matematyki. Regularność i konsekwencja w korzystaniu z Pi-stacji przyniosą najlepsze efekty.

Wideolekcje i ćwiczenia mogą też okazać się niezastąpione, gdy w szkole z jakiegoś powodu nie ma nauczyciela przedmiotowego i organizowane są zastępstwa. Wtedy Pi-stacja może bardzo pomóc w zrealizowaniu materiału na lekcji. Ale można też wykorzystać ją do pracy z dzieckiem w domu, by nie nabierało zaległości nie ze swojej winy. 

a_jak_wspierac_w_nauce_pistacja_LR_graf_1.jpg

Nie tylko fimiki

Warto podsunąć dziecku pomysł, by uczyło się z Pi-stacją także do klasówek i innych sprawdzianów. Dzięki stale poszerzanej bazie ćwiczeń, które można także wyszukiwać po słowach kluczowych (np. ułamki dziesiętne), uczeń ma szansę zweryfikować swoją znajomość danej partii materiału w przyjaznym otoczeniu, bez stresu. Ćwiczenia można przy tym robić tyle razy, ile potrzeba, aż do wypracowania pewności, że znamy temat i klasówka nam niestraszna.

Także same wideolekcje są interaktywne i zachęcają ucznia do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi w oparciu o zawarte w filmie informacje. — Zadajemy pytania, aby upewnić się, że dziecko rozumie przedstawiane wiadomości. Na końcu każdej wideolekcji jest też krótkie podsumowanie w formie planszy zawierającej najważniejsze informacje z danego tematu — tłumaczy Szlachcikowska. — Planszę można wydrukować i wkleić do zeszytu albo przypiąć w widocznym miejscu, by ułatwić powtarzanie i zapamiętanie materiału.

Dzięki takiej konstrukcji materiałów, Pi-stacja sprawdza się także w edukacji domowej. Tu młody człowiek może uczyć się w swoim tempie i w wybranym czasie, a Ty, rodzicu, masz pewność, że nie opuści żadnego zagadnienia, które będzie wymagane na egzaminach końcowych. Wideolekcje Pi-stacji są w pełni zgodne z obowiązującą podstawą programową. 

Spróbujcie bez opłat i bez rejestracji

Wniosek jest prosty – Pi-stacja to interaktywny zasób, który może okazać się nieocenioną pomocą w nauce Twojego dziecka. Jego wykorzystanie z pewnością przyniesie korzyści zarówno pod względem wyników szkolnych, jak i rozwijania zainteresowań i pogłębiania wiedzy. Dlatego nie zwlekaj i zacznij już dziś wspierać swoje dziecko w nauce za pomocą wideolekcji i towarzyszących im materiałów!

Aby skorzystać z zasobów Pi-stacji wystarczy wejść na stronę pistacja.tv. Wideolekcje, ćwiczenia i materiały dodatkowe są dostępne bezpłatnie. Nie musisz rejestrować się, podawać danych, ani pobierać oprogramowania czy aplikacji.

Pi-stacja to projekt rozwijany przez fundację Katalyst Education, organizację non-profit działającą na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych uczniów.





Małgorzata Załoga
Dziennikarka naukowa i popularyzatorka wiedzy. Od 2017 roku związana z fundacją Katalyst Education, w której czuwa nad poprawnością merytoryczną i językową wideolekcji Pi-stacji oraz zasobów publikowanych na Mapie Karier. Z wykształcenia chirurżka. Tropi nieścisłości stylistyczne, zaćmienia słońca i najnowsze odkrycia naukowe.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: