Dzieci coraz bezpieczniejsze w sieci? Prezentujemy wyniki ogólnopolskiego badania

Młodzi Polacy i ich rodzice są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z udostępniania swoich danych osobowych w sieci – wynika z badania „Bezpieczeństwo w sieci 2018”, które po raz drugi przeprowadziła firma Librus. W ankiecie wzięło udział ponad 10 000 rodziców, uczniów i nauczycieli.

Polacy nie mają problemu z pozostawianiem w sieci swoich danych osobowych, jeżeli wymaga tego od nich dostęp do aplikacji czy sklepu internetowego, z których chcą skorzystać. Do udostępnienia informacji na swój temat w sieci przyznało się ponad 85% badanych osób.  Jakie dane zostawiali? Najczęściej adres e-mail oraz imię i nazwisko, nierzadko także numer telefonu i adres zamieszkania. W jakim celu? Aby dokonać zakupów przez Internet (62%), skorzystać z konta e-mail (51%) albo zalogować się do serwisów społecznościowych (39%). Internauci są przy tym świadomi zagrożeń, jakie są związane z podawaniem w sieci informacji na swój temat i ich nieostrożnym przechowywaniem. Ta świadomość przekłada się na konkretne działania. Ponad połowa ankietowanych używa różnych haseł do różnych kont, a 45% nigdzie ich nie zapisuje. Większość deklaruje także, że nie otwiera wiadomości oraz załączonego do niej pliku, jeżeli nie zna jej nadawcy. 

grafika_artykul_bezpieczenstwo1.jpg

grafika_artykul_bezpieczenstwo2.jpg


To spora zmiana w stosunku do 2017 roku, kiedy Librus przeprowadził pierwsze takie badanie. - Z naszej ubiegłorocznej ankiety wynikało, że młodzież przywiązuje mniejszą wagę do bezpieczeństwa w Internecie, a rodzice zbyt często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z niewiedzy. Okazało się, że w ciągu ostatniego roku sporo się w tej kwestii zmieniło. Zapewne w dużej mierze to zasługa RODO. Przy okazji wprowadzania unijnej dyrektywy w Polsce sporo mówiło się na temat ochrony danych osobowych. Cieszy nas, że teoria przełożyła się także na praktykę i zarówno dzieci, jak i ich rodzice stają się coraz bardziej świadomymi użytkownikami Internetu – mówi Marcin Kempka, prezes firmy Librus.

grafika_artykul_bezpieczenstwo3.jpgZ ankiety wynika, że ponad 80% osób spotkało się z określeniem RODO i wie, co ono oznacza, a wiedza młodych ludzi i ich rodziców na temat bezpieczeństwa danych osobowych w sieci pochodzi głównie z mediów. Wyniki badania pokazują, że coraz więcej na ten temat rozmawiają oni także w domu, ale rzadziej w szkole. Niepokoi fakt, że aż ¼ badanych padła ofiarą internetowego przestępstwa związanego z kradzieżą hasła i wykorzystaniem danych, m.in. publikacją zdjęć bez wiedzy i zgody właściciela. W ubiegłym roku taka sytuacja dotknęła co dziesiątego ucznia, w tym – co piątego.


grafika_artykul_bezpieczenstwo4.jpg


grafika_artykul_bezpieczenstwo5.jpgBadanie „Bezpieczeństwo w sieci 2018” zostało przeprowadzone w czerwcu 2018 roku. Wzięło w nim udział ponad 10 000 rodziców, uczniów i nauczycieli. Ankietowani odpowiadali na szereg pytań związanych ze sposobem korzystania z Internetu i świadomością zagrożeń wynikających z udostępniania w sieci swoich danych osobowych. Librus przeprowadził badanie po raz drugi. Wyniki pierwszej ankiety, przeprowadzonej w czerwcu 2017 roku, znaleźć można tutaj.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: