Mikołaj niejedno ma imię

Zjawia się nocą z 5 na 6 grudnia i zostawia dzieciom upominki. Można spotkać go także w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Na pewno znasz Świętego Mikołaja. A czy wiesz, kto jeszcze w różnych zakątkach świata przynosi dzieciom prezenty? Sięgnij do artykułu i poznaj świąteczne zwyczaje oraz ciekawostki z różnych krajów.

Nie trzeba biegle posługiwać się kalendarzem, by z niecierpliwością odliczać czas do 6 grudnia. Tego dnia w Polsce pojawia się Święty Mikołaj, tradycyjnie obdarowując najmłodszych upominkami. Zagadką pozostaje, w jaki sposób udaje mu się wręczyć wszystkie prezenty jednej nocy. Jedno jest pewne - to specjalista od magii świąt! Mikołaj uwielbia czytać listy, dlatego udostępniamy jego oficjalny adres pocztowy:

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia
adres mail: santa.claus@santaclausoffice.fi

Święty Mikołaj

W IV wieku naszej ery, na terenie dzisiejszej Turcji, w Myrze mieszkał zamożny biskup, znany z pomocy ubogim i potrzebującym. Jedna z najstarszych legend dotycząca jego zasług opowiada o trzech ubogich siostrach. Dziewczęta nie miały posagu, który umożliwiałby im dobre zamążpójście. O ich trudnym losie dowiedział się młody Mikołaj, jeszcze nim został biskupem. W tajemnicy, nie afiszując się z pomocą, postanowił poprawić ich los. Pod osłoną nocy wrzucał przez okno pieniądze na posag dla każdej panny.

Współczesny Mikołaj wygląda nieco inaczej, mieszka za kołem podbiegunowym i w pełni poświęca się realizacji marzeń dzieci na całym świecie.

W Polsce bożonarodzeniowe prezenty dzieci otrzymują nie tylko od Świętego Mikołaja. W Wielkopolsce, na Kujawach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim upominki przynosi Gwiazdor. W Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko.

Mikołaj niejedno ma imię

W różnych zakątkach świata świąteczne podarunki wręczają charakterystyczni dla danego regionu dobrodzieje.

Sinterklass przybywa do Holandii statkiem parowym w ostatnią niedzielę listopada, a następnie wyrusza na białym koniu na spotkania z dziećmi. Swoją podróż kończy 5 grudnia, w wigilię imienin Świętego Mikołaja i wręcza dzieciom prezenty.

Befana to czarownica, która odwiedza włoskie dzieci w nocy z 5 na 6 stycznia, w wigilię Święta Trzech Króli. Dobrze zostawić dla niej słodycze, bo zdarza się, że zamiast prezentów w świątecznej skarpecie można znaleźć bryłkę węgla!

Jultomten pojawia się w szwedzkich domach tuż po wigilijnej kolacji, by zostawić mieszkańcom świąteczne upominki.

Father Christmas to postać z anglosaskiego folkloru. Pojawia się w wigilijny wieczór i chowa prezenty w skarpetach pozostawionych przez domowników.

We Francji dzieci odwiedza Père Noël, który w Boże Narodzenie chowa dzieciom upominki w wyczyszczonych butach.

W Danii dzieci oczekują odwiedzin Julemandena, który przybywa wraz z elfami na saniach zaprzężonych w renifery. Wręcza upominki, a przed wyjściem częstuje się mlekiem i puddingiem, który zostawiają z myślą o nim mieszkańcy odwiedzanych domów.

Weihnachtsmann, czyli Świąteczny Gość zjawia się w Niemczech zarówno 6 grudnia, jak i w Wigilię Bożego Narodzenia. Podarunki od niego można znaleźć w wyczyszczonych butach.

W Hiszpanii dzieci czekają na podarunki do 6 stycznia. Tego dnia zjawiają się Trzej Królowie (los Reyes Magos) i obdarowują dzieci.

W Chinach dzieci wywieszają muślinowe pończochy, które podarkami wypełnia Dun Che Lao Ren.

W Japonii rolę Świętego Mikołaja pełni Hoteiosho. Japońskie dzieci wierzą, że ma oczy z tyłu głowy, dzięki czemu nic mu nie umknie, dlatego przed jego wizytą należy zwracać szczególną uwagę na swoje zachowanie.

Zimowa magia

Grudzień to wyjątkowy czas oczekiwania, któremu towarzyszy zwyczaj wzajemnego obdarowywania się. Czy w Twoim domu zjawia się Mikołaj? A może Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdor lub Aniołek?

Najmłodsi wypatrują prezentów, choinki i słodkości, dorośli wracają do wspomnień rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy razem pielęgnujemy tradycję, dzięki której możemy cieszyć się szczególną atmosferą bliskości, miłości i zaufania.

a_mikolaj_LR_graf1.jpg



Źródła:
Skórzewska-Skowron A., Magia Świąt. Zwyczaje, ciekawostki, opowieści, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: