Neurobik – wakacyjny trening mózgu. Wąchaj wanilię podczas czytania

Na co dzień większość z nas porusza się po świecie, używając wzroku za przewodnika. Mimo że w codziennym życiu rola powonienia zmniejsza się, to jednak zmysł ten pełni ważną rolę w procesie nauki. Wypróbuj sam!

Wąchaj wanilię, kiedy czytasz ulubioną książkę

Czas trwania: dowolny
Materiały: pojemniki zapachowe

grafika_artykul_2019_wachaj.jpg


Kiedy czytasz gazetę lub książkę, weź do ręki buteleczkę z laską cynamonu i po prostu delektuj się zapachem. Czy wiesz, że Japończycy od dawna badają wpływ zapachów na samopoczucie, zdrowie i zachowanie? Odkryli jakiś czas temu, że zapach pieniędzy wpływa pozytywnie na efektywność pracy pracowników. To nie żart! Udowodniono też, że zapach cynamonu lub gałki muszkatołowej pozwala na zmniejszenie poziomu stresu i poprawia samopoczucie.

Jak to ćwiczenie wykorzystasz w procesie uczenia się? Podczas nauki wąchaj buteleczkę z cynamonem lub wanilią. Jak myślisz, czy ten zapach sprawi, że swoje obowiązki wykonasz szybciej i bardziej precyzyjnie? EFEKT – WZMACNIAJĄCY.

Zmysł węchu ma bezpośrednie połączenie z hipokampem, obszarem mózgu, w którym powstają „umysłowe mapy wiedzy”. Wykorzystaj to. Zapach w trakcie nauki stanie się „kotwicą” w pamięci. Treści wiedzy będą kojarzone z konkretnym zapachem. Kiedy ponownie uruchomisz zmysł powonienia, Twój mózg prawdopodobnie szybciej odtworzy z pamięci treści, których się uczyłeś.

Powodzenia!




Magdalena Niedźwiecka-Anuszczyk
Pedagog, autoryzowany trener Szkoły Pamięci Sensos w Łodzi. Prowadzi autorskie warsztaty rozwijające zdolności uczenia się w przedszkolach i szkołach. Popularyzuje i promuje nowoczesne metody przyspieszonego uczenia się, organizuje i prowadzi treningi pamięci i koncentracji uwagi.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: