Numery alarmowe — trzy cyfry, które ratują życie

Zwykle przyjmujemy, że złe rzeczy mogą przytrafić się każdemu, tylko nie nam. Każdy z nas jest narażony na niebezpieczne sytuacje, dlatego zawsze – o każdej porze dnia i nocy – warto być przygotowanym i wiedzieć, co zrobić, kiedy niezbędna okaże się pomoc straży pożarnej, lekarza lub policji. Pamiętajmy jednak, by z numerów alarmowych korzystać rozważnie!

Dziś, kiedy właściwie nie rozstajemy się z telefonem komórkowym, o wiele łatwiej jest wezwać pomoc, jeśli okaże się potrzebna – wystarczy wybrać trzycyfrowy numer 112. Pamiętajmy jednak, by dobrze ocenić sytuację, w której się znaleźliśmy i łączyć się z operatorem, kiedy natychmiastowa interwencja Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego jest absolutnie niezbędna.

Kiedy wybieramy numer 112?

Wystukując numer 112, łączymy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które ma obowiązek reagować, kiedy zdarzenie wiąże się z uzasadnionym zagrożeniem życia, zdrowia, bezpieczeństwa, mienia, środowiska lub wolności. Po telefon sięgamy również, kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa bądź zakłócania porządku publicznego (krzyki, hałasy, głośne awantury, niebezpieczne zachowanie ze strony innych osób itd.).  Sytuacje wymagające interwencji to m.in.: wypadki drogowe, pożary, kradzieże i włamania, akty przemocy, rozboje, zagrażające zdrowiu krwawienia i uszkodzenia ciała, omdlenia, utrata świadomości, porażenie prądem. Po telefon sięgamy również, kiedy zachowanie kierowcy prowadzącego samochód, którym się poruszamy lub pojazdu przejeżdżającego w naszym sąsiedztwie, wyda nam się podejrzane. Centrum Powiadamiania Ratunkowego zbiera także informacje o osobach poszukiwanych przez organy ścigania.

Zdarza się, że numer 112 wybierany jest bezpodstawnie. CPR odbiera telefony od osób zgłaszających sytuacje, do których wcale nie doszło lub ich szkodliwość jest praktycznie żadna. Zdarzają się osoby, które chcą się po prostu pożalić, poznać numer telefonu firmy lub osoby prywatnej, zapytać o pogodę lub kurs walut, poinformować o opóźnieniu pociągu, zamówić pizzę lub taksówkę, a nawet zakomunikować, że… nie potrzebują pomocy. Nie rób tak – zajmujesz czas ratownika, który mógłby w tej chwili udzielać pomocy komuś, kto jej naprawdę potrzebuje.

Nie blokuj połączenia z numerem alarmowym!

Do wielu niepotrzebnych połączeń dochodzi zupełnie przypadkowo. Dzieje się tak na przykład, kiedy odblokowany telefon nosimy w kieszeni lub dostanie się on w ręce dzieci. Tymczasem każde takie połączenie blokuje łącza, uniemożliwiając innym osobom kontakt z CPR. Pozwalając sobie na niewybredne żarty lub wykazując się nieostrożnością, a nawet bezmyślnością, być może uniemożliwiamy odpowiednim służbom dotarcie do osób, które naprawdę potrzebują pomocy! Warto wiedzieć, że uporczywe blokowanie numerów alarmowych, jeżeli jest nieuzasadnione lub zamierzone, grozi karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywną do 1,5 tys. zł. (art. 66 pkt 2. Kodeksu wykroczeń).

Żeby uniknąć takich sytuacji, wystarczy uaktywnić automatyczną blokadę klawiatury, co uniemożliwia wybranie numeru, kiedy urządzenie nie jest w użyciu. Rodzice powinni pamiętać o odkładaniu telefonu tam, gdzie dzieci nie mają dostępu. A jeżeli przytrafi się nam przypadkowe połączenie ze 112, nie odkładajmy słuchawki! Operator powinien otrzymać od nas zwięzłe wyjaśnienie sytuacji, które pozwoli nam uniknąć ewentualnych konsekwencji. 

a_numery_LR_graf.jpg

Ministerstwo Cyfryzacji radzi rodzicom, by uczyli swoje dzieci właściwego, a przede wszystkim odpowiedzialnego korzystania z telefonu. Najmłodsi powinni wiedzieć, czym są numery alarmowe i kiedy należy z nich korzystać. Telefon nie jest zabawką, a więc wręczanie go dziecku w charakterze elektronicznego gadżetu do „wciskania klawiszy” czy nawet oglądania bajek, nie należy do czynów odpowiedzialnych. Pamiętajmy, że telefon z naładowaną baterią, nawet jeśli pozbawimy go karty SIM, nadal ma możliwość łączenia się z numerem 112!

Zanim wykręcisz 112

Jeśli jednak faktycznie potrzebna jest pomoc, pamiętaj o kilku zasadach. Dowiedz się, jaki jest dokładny adres miejsca zdarzenia lub najbliższy punkt orientacyjny. Upewnij się, że wiesz, co się wydarzyło. Jeśli to możliwe, ustal liczbę osób uczestniczących w zdarzeniu i oceń ich stan. Daj znać innym świadkom lub uczestnikom, że dzwonisz pod 112, żeby uniknąć blokowania przez nich linii. Jeśli to możliwe, postaraj się odsunąć w miejsce, gdzie operator będzie mógł wyraźnie słyszeć Twoje słowa. 

Jak rozmawiać z operatorem?

Żeby uniknąć nieporozumień, przedstaw sytuację prostymi słowami i odpowiadaj na wszystkie pytania operatora. Podaj dokładny adres i postaraj się przybliżyć służbom najlepszą drogę do miejsca zdarzenia. Udziel informacji na temat swoich danych i nie rozłączaj się, zanim nie uzyskasz potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Do przybycia służb nie wykonuj ani nie odbieraj połączeń na swoim telefonie – policja, straż pożarna lub pogotowie ratunkowe mogą chcieć skontaktować się z Tobą w celu ustalenia miejsca zdarzenia.


Źródło: gov.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: