Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Bezpieczny smartfon dla ucznia

Artykuł sponsorowany
Ustal zasady korzystania z telefonu i zadbaj o dostęp do bezpiecznych treści, by mądrze korzystać z cyfrowych rozwiązań.

Bezpieczny smartfon dla ucznia

Samodzielne powroty do domu, napięty grafik zajęć dodatkowych, wycieczki, wyjazd na wakacje bądź ferie to sytuacje wpisane w życie niejednego ucznia. Częsta obecność dziecka poza domem sprawia, że wielu rodziców decyduje się na wyposażenie swojej pociechy w telefon komórkowy.

Nowe technologie pomagają nam w pracy, nauce, organizowaniu sobie czasu, kontaktowaniu się z bliskimi, poruszaniu się po mieście – stały się nieodłącznym elementem codzienności, nic więc dziwnego, że chcemy wykorzystać to narzędzie, by pozostać w kontakcie z dzieckiem, dając i jemu i nam możliwość zadzwonienia w dowolnej chwili. Dla pokolenia, które urodziło się w epoce nowoczesnych technologii, nie znającego świata bez telefonu komórkowego i internetu, to często wyczekiwany moment. Telefon oprócz zapewnienia łączności z bliskimi, która daje poczucie bezpieczeństwa, umożliwia komunikację z rówieśnikami przez dostęp do mediów społecznościowych, aplikacji, gier.

Porozmawiaj o zasadach korzystania z telefonu

Zanim smartfon stanie się - obok książek i zeszytów - przedmiotem niemal stale obecnym w plecaku młodej osoby, warto zadbać o to, by dziecko nauczyło się odpowiedzialnie z niego korzystać i miało w nim dostęp do bezpiecznych i wartościowych zasobów sieci.

a_option_LR_graf2.1.jpg

Porozmawiaj z dzieckiem na temat tego, jak korzystać z telefonu, w jakich sytuacjach go używać i na jakich zasadach. Warto uwzględnić takie kwestie, jak:

  • określenie ile, jak i w jakich godzinach dziecko będzie mogło korzystać z telefonu;
  • zadbanie o to, by dziecko wiedziało z kim może się komunikować; 
  • wyjaśnienie kiedy musi wyłączyć lub wyciszyć telefon i przypomnienie zasad korzystania z telefonów w jego szkole;
  • wskazanie o czym dziecko powinno informować rodziców.

Umówienie się z dzieckiem na granice tego, co może, a co jest dla niego niekorzystne czy wręcz niebezpieczne, rozmawianie, pytanie i interesowanie się jego aktywnością w sieci są działaniami, które pomagają uczyć się dziecku dobrze wykorzystywać narzędzia cyfrowe.

Pamiętajmy, że nasza otwartość i rozmowy powinny przede wszystkim wspierać i budować przekonanie, że w każdej chwili dziecko może podzielić się z rodzicem tym, co go niepokoi, budzi obawy w kontakcie z treściami w internecie, a dorosłym pozwala właściwe zareagować. 

Dostępność bezpiecznych treści

Doskonale wiemy, że Internet jest źródłem zarówno treści inspirujących, edukacyjnych, platformą komunikacji z rówieśnikami, ale i miejscem, gdzie możemy trafić na zawartość nieodpowiednią dla dzieci. Oprócz rozmowy i edukacji rodzic może zadbać o to, aby jego dziecko miało dostęp do bezpiecznych i wartościowych zasobów sieci.

Pomocne w realizacji tego celu mogą być dostępne na rynku rozwiązania:

  • wyposażenie dziecka w dedykowany najmłodszym użytkownikom telefonów starter, który automatycznie i bez dodatkowych kosztów blokuje przypadkowy dostęp do treści groźnych dla naszego dziecka;
  • zainstalowanie na urządzeniach, z których korzystają dzieci, oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.
Bezpieczny Starter – to unikatowe rozwiązanie w ofercie na kartę, które dostarcza marka Orange - pozwala zablokować dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka. Blokada działa automatycznie na numerze telefonu przypisanym do startera telefonu (na terenie Polski, w transmisji danych za pośrednictwem Sieci Mobilnej Orange) – wystarczy włożyć kartę SIM do telefonu.

a_option_LR_graf1.1.jpg

Warto nadmienić, że starter ten ma również dodatkowe funkcje, które czynią telefon dziecka bezpieczniejszym, są to:

  • blokada połączeń i SMS z numerami specjalnymi – jest włączona automatycznie i działa od razu po aktywacji startera, ogranicza dostęp do serwisów o podwyższonej opłacie chroniąc przed niekontrolowanymi wydatkami;
  • blokadę złośliwego oprogramowania - próby zainfekowania telefonu dziecka złośliwym oprogramowaniem za pośrednictwem stron internetowych zostaną zablokowane;
  • darmowe połączenia z wybranym numerem, nawet przy braku środków na koncie.

Dla czytelników Librusa mamy pulę bezpłatnych starterów, które można zamówić pod tym linkiem.

Innym wariantem ochrony jest skorzystanie z grupy rozwiązań tzw. blokady rodzicielskiej zarówno na poziomie samych urządzeń (zainstalowane na komputerze, tablecie czy smartfonie oprogramowanie), jak i przeglądarek internetowych. Warto rozważyć ich stosowanie szczególnie na urządzeniach, które używane są przez najmłodsze dzieci. Ale i im wyjaśnić, że taka kontrola stosowana jest dla ich bezpieczeństwa. Dzięki nim można zablokować pojedyncze witryny, ale też konkretne obszary w sieci, np. strony, które zawierają zdefiniowane przez nas słowa, lub wręcz zezwolenie na dostęp jedynie do konkretnych stron, które rodzic oznaczył jako bezpieczne. To tak zwana „biała lista” stron. Szukając programów do kontroli rodzicielskiej, warto zrobić rozeznanie w internecie i zapoznać się z informacjami producentów oprogramowania oraz opiniami użytkowników.

Zasady ekranowe

Współczesne młode pokolenie, które wychowuje się w otoczeniu nowych technologii, z łatwością uczy się nimi posługiwać i odkrywać ich potencjał. Warto pamiętać, że smartfon jest najczęściej jednym z kolejnych urządzeń ekranowych, jakie młoda osoba ma do dyspozycji.

Warto wiedzieć, że nadmierne korzystanie z mediów cyfrowych może prowadzić do:

  • problemów z nauką mowy u najmłodszych;
  • zaburzeń snu;
  • zaburzeń uwagi, nastroju i koncentracji;
  • przemęczenia wzroku, a nawet krótkowzroczności;
  • zachowań uzależniających.

a_option_LR_graf4.1.jpg

Cyfrowe narzędzia, choć otwierają przed nami wiele nowych możliwości, niosą za sobą ogromną odpowiedzialność. Musimy nauczyć się kontrolować czas, jaki przed ekranem telewizora, komputera, telefonu czy tabletu spędzamy nie tylko my, dorośli, ale także dzieci i młodzież. Umożliwi nam to osiągnięcie zdrowej równowagi i sprawi, że nowoczesne technologie będą służyły przede wszystkim wzbogaceniu naszego życia. Więcej o zasadach ekranowych, korzystaniu z urządzeń technologicznych przez dzieci oraz pakiet materiałów edukacyjnych znajdziesz pod linkiem na końcu artykułu.

Dla młodego pokolenia świat wirtualny naturalnie przeplata się z realnym – kontakty ze znajomymi świetnie realizują za pośrednictwem zarówno spotkań, jak i komunikatorów, portalów społecznościowych. Gry, youtuberzy, influencerzy, internet – przestrzeń online to miejsce pozyskiwania wiedzy, informacji o świecie, rozrywki i wyrażania, kreowania siebie. To stały, naturalny element ich codzienności. Nowe technologie to możliwości, które zmieniły i mogą zmieniać nasze życie na lepsze. Od nas zależy, czy nauczymy nasze dzieci znajdować równowagę między byciem online i offline i odpowiedniego doboru treści.

Przydatne linki:

  • Otrzymaj bezpłatny Bezpieczny Starter tutaj.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: