Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Big data analyst czy broker informacji?

W przyszłości Twoje dziecko będzie wykonywało zawód, który… jeszcze nie istnieje. To chwytliwe zdanie jakiś czas temu zrobiło prawdziwą furorę w mediach. Specjaliści twierdzą, że nawet 65% zawodów, które staną się codziennością naszych dzieci, w tej chwili jeszcze nie istnieje. Nasze dzieci będą big data analysts (będą analizować dane pochodzące z dużych zbiorów informacji, np. ślady, które pozostawiają po sobie użytkownicy Internetu), będą pracować w obszarze AI (sztucznej inteligencji), będą biotechnologami, detektywami danych, analitykami w cyber miastach i twórcami podróży w świecie rozszerzonej rzeczywistości. Brzmi obiecująco? Dla niektórych pewnie tak. Ale dla wielu osób ta perspektywa jest też trochę przerażająca. Bo jak uczyć się czegoś, czego tak naprawdę jeszcze nie ma?

Okulary VR w szkołach dopiero raczkują, a my jako rodzice mamy wyposażyć dzieci w umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się w świecie, gdzie rozszerzona rzeczywistość wirtualna będzie koegzystowała harmonijnie w jednym metaversum obok tego, co znamy dziś. Czy to zadanie jest w ogóle wykonalne? Na szczęście tak. Dzięki temu, że w przyszłości, w świecie, w którym roboty według pesymistycznych przepowiedni zabiorą ludziom w wielu dziedzinach pracę, liczyć zaczną się kompetencje, które są właściwe tylko ludziom i z którymi sztuczna inteligencja sobie nie radzi. To kompetencje przyszłości. I możemy pomóc naszym dzieciom ćwiczyć je już dziś.

Kompetencje przyszłości

  • Zdolność do oduczania się rzeczy, które już umiemy i uczenia się na nowo; elastyczność, otwarty umysł, myślenie projektowe i krytyczne.
  • Kreatywność i nieograniczona wyobraźnia.
  • Umiejętność podejmowania szybkich decyzji i równie szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację.
  • Umiejętności przywódcze konieczne do zarządzania zespołami i projektami rozproszonymi po całym świecie.
  • Silnie rozwinięte umiejętności komunikacyjne, empatia, umiejętność radzenia sobie ze stresem i natłokiem informacji.
Ktoś mógłby zapytać: jak się ma do tego współczesna szkoła? Gdzie w programie nauczania matematyki czy biologii jest ćwiczenie umiejętności przywódczych, kompetencji pracy zespołowej czy krytycznego myślenia? Odpowiedzmy dyplomatycznie: bywa różnie. Ale to nie znaczy, że my, jako rodzice, jesteśmy z góry na przegranej pozycji. Możemy pomóc naszym dzieciom.

a_zawody_przyszlosci_LR_graf_1.jpg

Jak pomóc dziecku kształtować kompetencje przyszłości

  • Nie promuj rywalizacji. Przyszły rynek pracy będzie wymagał od Twojego dziecka umiejętności pracy w grupie. To nie będzie czas „samotnych wilków”. Przydzielaj zadania grupowe nawet na poziomie domu, np. „Rozpakuj zmywarkę wspólnie z bratem. Ty wyjmuj talerze, on sztućce”, „Nakarmcie razem z tatą kota. Tata niech podgrzeje kotu jedzenie, a Ty przygotuj miseczkę”. Jeśli osiągniecie rodzinnie jakiś sukces nie podkreślaj wkładu poszczególnych członków zespołu (np. mówiąc: „Dzięki temu, że Alinka wcześniej wyszła z angielskiego, zdobyliśmy bilety do aquaparku po niższej cenie. Co my byśmy bez niej zrobili”). Zamiast tego mów tylko o efekcie, podkreślając, że jesteście wspólnotą („Fajnie, że jedziemy razem do aquaparku i nie zapłacimy za to fortuny”).
  • Zachęcaj do zadawania pytań i kwestionowania na pozór oczywistych faktów. Nie temperuj naturalnej w pewnym wieku ciekawości dziecka. Gdy pyta: „A czemu niebo jest niebieskie?”, nie mów: „Tak było, jest i będzie. Wszystko ma swoje kolory. Niebo ma akurat niebieski”. Podsuń dziecku lekturę na temat koloru nieba albo zachęć do poszukiwań w Internecie. Ucz dziecko pytania: Dlaczego? Jeśli ciocia mówi mu, żeby nie otwierało okna, bo się przeziębi, zachęcaj do kwestionowania tego poprzez pytanie: „Jaki związek mają wirusy z otwarciem okna? Czy one wpadają przez okno?”. Krytyczne myślenie to jedna z najbardziej promowanych w przyszłości cech.
  • Dawaj dziecku zadania stosowne do jego wieku, ale też pozwalające nieco wyjść ze strefy komfortu. Niech nastolatek zaplanuje Wam majówkę mając określony budżet. Powiedz, co powinien uwzględnić (preferencje członków rodziny, czas dojazdu itd.) Licz się z tym, że dziecko może popełnić błąd. Każdy, kto robi coś po raz pierwszy, ma do tego prawo. Warunki zakwaterowania mogą być gorsze niż się spodziewaliście albo nie uda się zaplanować odpoczynku na cały przewidziany termin. Nic nie szkodzi. Uczymy się na swoich błędach – pod warunkiem, że traktujemy je jako lekcję, a nie przekleństwo.

Zawody przyszłości, które mogą zainteresować Twoje dziecko

  • Projektant samouczących się maszyn. Sztuczna inteligencja, przynajmniej początkowo, nie będzie sama się projektowała. Będą do tego potrzebni specjaliści. Może jednym z nich zostanie Twoje dziecko?
  • Detektyw odzyskiwania danych. Już dziś wiele firm pozyskuje dane np. ze stron internetowych, które odwiedzamy. Specjaliści szacują jednak, że w przyszłości ten trend się nasili. Detektywi będą odzyskiwać dane z zostawianych przez nas wiadomości głosowych.
  • Analityk cyber miast. Już dziś wiele nowoczesnych miast korzysta z Internetu rzeczy, aby sprawnie funkcjonować. W przyszłości stanie się to na tyle dominujący trend, że będzie wymagał osobnego zawodu. Analityk cyber miast będzie miał za zadanie kontrolować sterowanym automatycznie wywozem odpadów, ruchem miejskim, zasilaniem w prąd itd. Być może to przyszłość Twojego dziecka?
  • Twórca podróży w rozszerzonej rzeczywistości. Dziś okulary VR są ciekawostką (używaną w szkołach chociażby dzięki programowi Laboratorium Przyszłości). Ale nie zapominajmy, że to dopiero początek. W przyszłości zwiedzanie Luwru poprzez gogle będzie równie popularne jak dziś wycieczki do Paryża. Ktoś będzie musiał te podróże kontrolować i projektować. Ktoś z dużą wyobraźnią, kreatywny, odpowiedzialny, dobrze zorganizowany… Może Twoje dziecko?





Źródła:
  • What to do when machines do everything. How to Get Ahead in a World of AI, Algorithms, Bots, and Big Data ( „Co robić, gdy maszyny robią wszystko?”), Paul Roehrig, Ben Pring i Malcolm Frank, 2017.
  • “Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat”, Marcin Napiórkowski, 2022.
  • Money.pl

Lilka Poncyliusz - Guranowska
Autorka jest nauczycielką dyplomowaną, anglistką, pracuje w Szkole Podstawowej nr 6 w Pruszkowie. Prywatnie jest mamą dwójki nastolatków. Interesuje się od dawna psychologią i nowymi technologiami. Była trenerką w projekcie „Cyfrowobezpieczni”, opublikowała dziesiątki materiałów metodycznych dla nauczycieli z zakresu metodyki uczenia i nowoczesnych technologii. Przez kilka lat była trenerką warsztatów komputerowych w projekcie eTwinning w województwie mazowieckim.
Dla magazynu „Charaktery” przeprowadziła wywiad ze specjalistą od cyberbezpieczeństwa i monitorowania sieci przez domeny cyfrowe, Chrisem Pinchenem. W 2021r. ukazała się jej książka „Sztuka komunikacji” – poradnik dla młodzieży w zakresie technik komunikacyjnych


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: