Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Co słychać w Kampanii Kolejowe ABC II?

Artykuł sponsorowany
Pod koniec zimy pojawiają się nowe aktywności w Kampanii Kolejowe ABC II realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego upowszechniające właściwe zachowania na terenach kolejowych. Trwa konkurs „Akcja Bezpieczeństwo” z atrakcyjnymi nagrodami, na tory wyjechała wyjątkowa lokomotywa w barwach kampanii, a w telewizji, radiu i internecie dostępne są nowe spoty edukacyjne. Co jeszcze dzieje się u nosorożca Rogatka i jego przyjaciół?

Nowy ogólnopolski konkurs „Akcja Bezpieczeństwo”

Na początku lutego rozpoczął się ogólnopolski konkurs „Akcja Bezpieczeństwo” skierowany do uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Ich twórczość będzie oceniana w dwóch odrębnych kategoriach. Konkurs polega na stworzeniu filmu lub plakatu, które będą promować właściwe postawy związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych. W konkursie zaplanowane zostały bardzo atrakcyjne nagrody – sprzęt multimedialny (kat. film) i sprzęt edukacyjny lub sportowy (kat. plakat) o wartości 15 000 zł dla zwycięskiej szkoły, a także sprzęt o wartości 5 000 zł dla szkół wyróżnionych. Ponadto zwycięski film zostanie wyświetlony jako element wideomappingu 3D, a najlepszy plakat będzie wyeksponowany podczas ogólnopolskiego wydarzenia informacyjno-edukacyjnego organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego w czerwcu 2023 r.

Zgłoszenia należy wysyłać maksymalnie do 5 kwietnia do godziny 11:59 poprzez formularz zgłoszeniowy. 

Wyruszyła lokomotywa z Rogatkiem

28 lutego 2023 r. na polskie tory wyruszyła lokomotywa PKP Intercity EU160 Griffin w barwach Kampanii Kolejowe ABC II. Na kolorowej grafice pojawił się bohater Kampanii Kolejowe ABC II, nosorożec Rogatek wraz z przyjaciółmi oraz hasło „Bezpieczeństwo – ważna sprawa, na kolei to podstawa”. Pojazd ma za zadanie w niebanalny sposób zachęcić podróżnych do zachowania zasad bezpieczeństwa m.in. na przejazdach kolejowo-drogowych. Lokomotywa będzie kursowała po całej Polsce. W marcu będzie można spotkać ją m.in. w: Bydgoszczy, Chełmie, Kołobrzegu, Koninie, Kutnie, Lublinie, Pile, Rzeszowie, Szczecinie, Szczecinku, Toruniu, Warszawie i Zbąszynku. Lokomotywę w tej okleinie będzie można podziwiać przez minimum 6 najbliższych miesięcy.

Gdzie jeszcze można zobaczyć Kampanię Kolejowe ABC II?

Spoty edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC II można zobaczyć w telewizji, przed seansami kinowymi oraz w wielu miejscach w internecie, w tym na najbardziej popularnych platformach VOD. Znajdują się one również na kanale YouTube UTK Kolejowe ABC, gdzie gromadzą coraz większą liczbę fanów i pozytywnych komentarzy. Treści przekazywane w spotach dotyczą zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, na peronach, dworcach i w pociągach. Podsumowaniem zawsze jest lekcja od nosorożca Rogatka.

W marcu wystartowała kolejna kampania radiowa. Spoty edukacyjne usłyszeć można w największych rozgłośniach radiowych, takich jak RMF FM, RMF MAXX, Radio Zet, Polskie Radio Program 1. Rozpoczęła się także nowa kampania z bilbordami. Do końca miesiąca będzie można zobaczyć 700 billboardów w 18 największych miastach Polski. Marzec jest też miesiącem, w którym będzie można obejrzeć spoty Kampanii Kolejowe ABC II na ekranach LCD na dworcach i w ich pobliżu. Będą one prezentowane łącznie na 100 odbiornikach w 12 miastach.

a_euvic4_LS_graf1.jpg

Angażujące i pełne pomysłów media społecznościowe

Kampania Kolejowe ABC II skutecznie uczy również poprzez media społecznościowe: Facebook, Instagram czy oraz TikTok. Działania w social mediach adresowane są do rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Dzięki publikowanym tam treściom rodzice mogą zaplanować dodatkowe aktywności ze swoimi dziećmi i uczyć je zasad bezpieczeństwa poprzez zabawę. Można znaleźć tam wiele zagadek i materiałów DIY do wykonania razem z podopiecznymi. Dodatkowo regularnie organizowane są konkursy, które w kreatywny sposób angażują najmłodszych do poznawania zasad bezpieczeństwa na kolei.

A co jeszcze przed nami?

W niedalekiej przyszłości Kampania Kolejowe ABC II wejdzie na nowym poziom interaktywnego dotarcia do swoich odbiorców. Od maja na platformach VOD zostaną zamieszczone spoty edukacyjne, w których każdy będzie mógł wybrać zakończenie przedstawianej historii. Przygotowywane są również imprezy plenerowe, na których całe rodziny będą mogły uczyć się zasad bezpieczeństwa poprzez świetną zabawę. To również doskonała okazja na spotkanie ulubionych artystów, aktorów i sportowców. Na czerwiec zaplanowane jest ogólnopolskie wydarzenie informacyjno-edukacyjne, a na wakacje – cztery pikniki rodzinne w polskich kurortach turystycznych. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, począwszy od gier i zabaw, poprzez atrakcje ruchowe, na koncertach gwiazd kończąc. W ramach Kampanii Kolejowe ABC II organizowanych będzie również wiele konkursów zarówno w mediach społecznościowych, jak i magazynach dla dzieci. W każdym z nich przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak kolejki elektryczne, gry planszowe czy maskotki nosorożca Rogatka.

Kampania Kolejowe ABC II to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. Celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wzorców odpowiedzialnego zachowania się na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Kampania Kolejowe ABC II realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Więcej informacji na temat Kampanii Kolejowe ABC II można znaleźć na stronie www.kolejoweabc.pl/ABC2/ oraz w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: