Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Czy Instagram może pomóc wychować Twoje dziecko?

Tytuł tego tekstu sugeruje, że w serwisie Instagram znajdziemy jakiś cudowny lek na trudne zachowania naszego dziecka. Trudne, czyli takie, z którymi nie potrafimy sobie z różnych względów poradzić lub których nie rozumiemy. Dziecko pozostawione z telefonem w ręce będzie coś oglądało, może w coś klikało i… zostanie wychowane. Oczywiście nie ma takiego „cudownego leku” i nie tak działa Instagram. Ten serwis, a w zasadzie działający w nim specjaliści mają misję przede wszystkim pomóc rodzicom i wychowawcom zrozumieć dziecko, świat jego emocji i przeżyć.

Codziennie różni psycholodzy, pedagodzy, logopedzi zamieszczają na Instagramie posty dotyczące wielu aspektów rozwoju dzieci. Mogą one stanowić wsparcie dla rodziców i dawać im wskazówki dotyczące wychowania. Pamiętajmy jednak, że w przypadku poważnych problemów, w sytuacjach, które nas niepokoją, lepiej udać się z dzieckiem na konsultacje do gabinetu. W Internecie możemy szukać informacji, jednak nawet lektura najnowszych wyników badań nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Czym tak w ogóle jest Instagram?

Instagram to fotograficzny serwis społecznościowy dostępny w aplikacji o tej samej nazwie. Aplikacja przeznaczona jest na smartfony, choć serwis można przeglądać także na komputerze. Pełnię swoich funkcjonalności Instagram ujawnia jednak w wersji mobilnej. W aplikacji użytkownicy zamieszczają zdjęcia i ich opisy. Zdjęcia powinny być opatrzone tzw. hasztagami, czyli znacznikami lub słowami kluczowymi poprzedzonymi znakiem #, a opisy nie mogą być dłuższe niż 2200 znaków. Charakterystyczną cechą serwisu jest też dostępność różnych narzędzi i filtrów, za pomocą których można poprawić zdjęcie. Oprócz zdjęć, które każdy użytkownik Instagrama może zamieszczać na swoim koncie w tzw. feedzie, aplikacja oferuje także nagrywanie i zachowywanie na koncie krótkich filmów, tzw. stories oraz prowadzenie transmisji na żywo, podczas której widzowie mogą w okienku czatu zadawać pytania (tzw. live). Dłuższe filmy można zamieszczać w IGTV czyli instagramowej telewizji.

Aby zostać czyimś obserwatorem, trzeba samemu mieć założone konto w aplikacji. Może być ono prywatne, a my sami nie musimy nic publikować.

Obecnie na Instagramie oprócz pięknych zdjęć można znaleźć specjalistów z wielu dziedzin, dla których ważniejsza od wizualnej strony konta jest jego strona merytoryczna. Są konta, na których tekst pod zdjęciem daje użytkownikowi więcej niż obrazek.  

Hasztag #sprawdzspecjaliste

Z uwagi na to, że zawodowo pracuję z dziećmi i młodzieżą, staram się dokształcać w zakresie rozwoju psychologicznego młodych ludzi. Czytam literaturę fachową i naukowe blogi, śledzę też konta kilku specjalistek na Instagramie. Dzieląc się fachową wiedzą ze swoich dziedzin, wzbogacają mój warsztat pracy. Jednak ani lektura książek, ani wpisów w mediach społecznościowych nie czyni ze mnie psychologa czy pedagoga. Daje mi większą świadomość, wyczula na pewne sprawy, pozwala inaczej spojrzeć na kłopotliwe (z punktu widzenia nauczyciela) zachowania.

Terapeuta z Instagrama może służyć wsparciem także rodzicowi. Nie możemy jednak oczekiwać, że udzieli nam rady w komentarzu pod zdjęciem lub w krótkiej wiadomości prywatnej. Byłoby to działanie niezgodne z etyką zawodu. O takich kwestiach pisze psycholożka i psychoterapeutka Emilia Wojewódzka, działająca na Instagramie jako @Instaterapeutka. Wraz z Joanną Pakulską (@joanna_pakulska) zainicjowały akcję #sprawdzspecjaliste. W jej ramach zachęcały do weryfikowania wykształcenia i doświadczeń zawodowych publikujących w serwisie specjalistów od wychowania. Po wpisaniu tego hasztagu w instagramową wyszukiwarkę, zobaczymy kilkadziesiąt zdjęć, pod którymi znajdziemy rzetelne informacje o kwalifikacjach zawodowych psychologów i pedagogów. Konta z tym hasztagiem warto obserwować.

Inne warte uwagi hasztagi to #czasdlarelacji i #zamieńmodnenamądre. Pierwszy z nich to pomysł Instaterapetuki, drugi Moniki Bednarek, którą znajdziecie na koncie @kreatimo.

Od których kont zacząć?

Nasze dzieci mają różne potrzeby, my jako rodzice – wiele pytań z tymi potrzebami związanych. Trudno zaproponować specjalistów, którzy działają akurat w tym temacie, co do którego mamy najwięcej wątpliwości. Na dobry początek zaproponuję tutaj do obserwowania konta kilku osób. Jeśli będą to akurat te, których szukamy – zostaniemy z nimi na dłużej. Jeśli nie – można w każdej chwili przestać obserwować daną osobę i szukać dalej. Często jest też tak, że jedna osoba poleca na swoim koncie drugą, druga trzecią… I tak znajdujemy kogoś, z kogo wiedzy chcemy czerpać.

Oprócz Emilii Wojewódzkiej (@instaterapeutka) i Joanny Pakulskiej (@joanna_pakulska) pod hasztagiem #sprawdzspecjaliste znajdziemy między innymi konto Olgi Czajki, psycholożki dzieci i młodzieży i interwentki kryzysowej (@strefa_emocji). Olga poleca fachowe książki dotykające tematyki emocji dzieci i młodzieży, pisze o różnych zaburzeniach związanych z tą sferą, tworzy ciekawe infografiki w przystępny sposób przybliżające skomplikowane zagadnienia, np. zespół Aspergera – zaburzenia ze spektrum autyzmu, FAS czy przyczyny depresji.

Interesującą specjalizację psychologii wybrała Tamara Pielas. Jest psycholożką sportu. Jej konto na Instagramie to @tamarapielas_psychologsportu. Prezentowane tam treści mogą wspomóc np. rodziców młodych sportowców uczęszczających do szkół sportowych czy trenujących coś hobbystycznie. Tamara pokazuje, że opieka psychologiczna jest dla sportowca tak samo ważna jak trening fizyczny.

Na Instagramie spotkamy także logopedów i neurologopedów. O rozwoju mowy, terapii logopedycznej, czytaniu z małym dzieckiem przeczytamy np. u Anny Zając (@bubagada_o_logopedii) i Marceliny Przeździęk (@marcelina_neurologopeda).

Pomoce logopedyczne dla dzieci tworzy Marzena Fenert (@kreatywnewrota). Jej konto to prawdziwa kopalnia pomysłów. Marzena pokazuje pomoce, które można wykonać w domu i takie, które można zakupić, mądre książki a także zabawy-ćwiczenia wspierające rozwój dziecka.

a_instagram_LR_graf.jpg

Zrozumieć najmłodszych

Być może są tutaj rodzice nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale także maluszków i przedszkolaków. Dla Was inspirujące może okazać się konto Magdaleny Bednarek (@kreatimo), terapeutki wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, która skupia się na prezentowaniu zabaw i zabawek faktycznie wspomagających rozwój, nie tylko modnych (#zamieńmodnenamądre).

Warty uwagi jest także profil Dominiki Słowikowskiej @pomogecimamo. Psycholożka tłumaczy rodzicom świat emocji dzieci w wieku przedszkolnym, podpowiada mamie i tacie, jak radzić sobie z trudnymi dla dorosłych zachowaniami najmłodszych. Pomaga rodzicom w budowaniu relacji z dzieckiem.

Konto Magdaleny Komsty (@magdalena_komsta) zainteresuje przede wszystkim rodziców niemowląt. Znajdziemy u niej sporo informacji o różnych aspektach karmienia piersią i śnie dziecka.

Posty Alicji Kost (@matajapl) adresowane są natomiast do szerszego grona odbiorców, choć ostatnio na jej profilu pojawiają się wpisy dotyczące głównie niemowląt oraz kondycji psychicznej rodziców. Alicja na Instagramie oraz na swoim blogu podaje wyniki badań naukowych dotyczących różnych aspektów rodzicielstwa. Dzięki niej można swoją potoczną wiedzę skonfrontować z ustaleniami fachowców z danej dziedziny. Szczególnie polecam tutaj cykl wpisów „Naturalnie, czyli jak?”, w którym Mataja rozprawia się z mitem, że kiedyś rodzicielstwo (a zwłaszcza macierzyństwo) było trudniejsze, a stare sposoby na wychowanie są lepsze.

Nic nie zastąpi wizyty u specjalisty

Instagram to tylko ułamek, wycinek działalności zaprezentowanych specjalistek. Rodzaj ich portfolio, miejsce, w którym dzielą się swoją zdobywaną przez lata wiedzą i doświadczeniem. Dzięki wpisom i spotkaniom na żywo, dostępnym na Instagramie, możemy poznać bardziej ich kwalifikacje, sposób postępowania oraz usposobienie czy temperament, co dla niektórych też jest ważne przy wyborze specjalisty z danej dziedziny. Ich działalność w przestrzeni wirtualnej może wspomóc rodziców w wychowywaniu dzieci. Pamiętajmy jednak, że w przypadku poważnych problemów ani doktor Instagram, ani nawet doktor Google nie zastąpią wizyty w gabinecie.







Karolina Starnawska (de domo Jędrych)
Doktor literaturoznawstwa, pracownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Szkoły Społecznej (ZOSS STO) w Bytomiu. Zaangażowana w uczenie tego, jak nauczać języka polskiego. W swojej pracy dydaktycznej – zarówno ze studentami jak i z młodzieżą – sięga po różne metody, które opisuje na swoim nauczycielskim blogu (lekcjepolskiego.com). Autorka książki „Portret dziewczynki, dziewczyny i kobiety w powieściach Marii Krüger. Interesuje ją związek wychowania i rozwoju dzieci z naturą, literatura dla młodego czytelnika, w szczególności dla dziewcząt oraz podróże. Marzy o wyprawie na Wyspę Księcia Edwarda.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: