Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Czy w wakacje dzieci powinny odpocząć od technologii i internetu?

Artykuł sponsorowany
Wakacje to czas, w którym uczniowie mogą odpocząć od obowiązków szkolnych i zajmować się tym, co sprawia im przyjemność. Tradycyjnie była to zabawa na świeżym powietrzu, kolonie z rówieśnikami, wyjazdy z rodziną, czy wypady do kina. W dzisiejszych czasach młodzież równie chętnie spędza czas online - grając w gry, rozmawiając ze znajomymi przez komunikatory czy oglądając ulubionych twórców internetowych. Przed pandemią, uczniowie spędzali online średnio od 2 do 4 godzin dziennie[1] - ze względu na zdalną edukację ten czas jeszcze bardziej się wydłużył. Czy to oznacza, że wakacje to dobry moment na zrobienie sobie całkowitej przerwy od technologii i internetu?

Internet to część naszej codzienności - korzystamy z niego do zdobywania wiedzy, pozostawania w kontakcie ze znajomymi, czy wybieramy go jako formę rozrywki. Światy online i offline wzajemnie się przenikają - dzieje się tak na przykład, kiedy używamy wirtualnej mapy podczas zwiedzania lub korzystamy z wyszukiwarki, aby znaleźć przepis na obiad. Całkowity zakaz korzystania z urządzeń cyfrowych nie zawsze jest więc najlepszym rozwiązaniem. Warto się natomiast zastanowić, czy korzystamy z technologii we właściwy sposób. W zrównoważonym korzystaniu z urządzeń cyfrowych chodzi zarówno o ilość czasu spędzanego przed ekranem, jak i o to na co ten czas przeznaczamy.

Warto zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, które mogą pomóc pogłębić wiedzę o zrównoważonym korzystaniu z internetu, oraz z takimi, które mogą stanowić inspirację do wartościowego sposobu korzystania z technologii, będąc jednocześnie rozrywką dla całej rodziny. 

Jak uczyć dzieci korzystania z technologii w zrównoważony sposób?

Wakacje to świetny czas, by pogłębić wiedzę o tym, jak dzieci mogą spędzać czas w sieci bezpiecznie i pożytecznie - czyli jak osiągnąć dobrostan cyfrowy. Prezentujemy poradnik o dobrostanie cyfrowym oraz webinary dla rodziców i nauczycieli, które pomogą zapoznać się z tym tematem.

Dobrostan cyfrowy - poradnik

Równowaga cyfrowa lub inaczej dobrostan cyfrowy (ang. digital wellbeing) to stan, w którym czujemy, że sposób korzystania z technologii wpływa na nas pozytywnie. O zrównoważonym korzystaniu z technologii warto rozmawiać także z dziećmi. Kiedy kupić dziecku pierwszy smartfon? Jak szukać pozytywnych treści w internecie? Jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznościowych? Jak ustalić reguły grania w gry komputerowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w Poradniku dla rodzin o dobrostanie cyfrowym stworzonym przez Fundację Szkoła z Klasą i Google w ramach programu edukacyjnego Asy Internetu. Więcej na temat dobrostanu cyfrowego z perspektywy rodziców można dowiedzieć się z cyklu webinarów Rady Rodziców Asów Internetu.

Cykl webinarów o bezpieczeństwie w sieci

Rada Rodziców Asów Internetu to cykl webinarów poświęconych tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. Wzięli w nim udział znani twórcy treści parentingowych, m.in. Marcin Perfuński (supertata.tv) i Kamil Nowak (blogojciec.pl) oraz eksperci cyberbezpieczeństwa. Podczas webinaru Marcin opowiadał o tym, jak w zrównoważony sposób korzystać z dziećmi z internetu, natomiast Kamil zastanawiał się, czy w wakacje warto zrobić przerwę od technologii. Wszystkie nagrania z cyklu Rada Rodziców Asów Internetu można obejrzeć na kanale Fundacji Szkoła z Klasą na YouTube. Obejrzyj film zapowiadający cykl webinarów przygotowany przez znanych rodziców - twórców treści parentingowych.

a_google-asy_graf2.png

Marcin Perfuński we fragmencie filmu promującego webinary Rady Rodziców Asów Internetu

Edukacja i rozrywka dla całej rodziny

W internecie znajduje się wiele materiałów edukacyjnych, które mogą okazać się ciekawą formą rozrywki na wakacje dla całej rodziny. Warto zapoznać się z wybranymi narzędziami edukacyjnymi, dzięki którym dzieci mogą pogłębiać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania oraz świetnie się przy tym bawić.

Gra przygodowa Interlandia

Interlandia to pełna przygód gra online, dzięki której można poznać w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego udziału w społeczności internetowej. Góra Uważności, Rzeka Rzeczywistości, Wieża Skarbów i  Kraina Życzliwości to krainy, w których czekają na graczy różne wyzwania związane z bezpieczeństwem w sieci. Uczniowie dowiadują się m.in. jak bezpiecznie udostępniać treści w sieci, rozpoznawać oszustwa internetowe, tworzyć silne hasła oraz jak być uprzejmym wobec innych internautów.

a_google-asy_graf1.jpg

Fragment gry przygodowej Interlandia, dzięki której nauka zasad bezpieczeństwa w internecie to interaktywna zabawa


Zwierzęta 3D - i Ty możesz mieć tygrysa w swoim domu

Warto wypróbować nowe sposoby na poznawanie przyrody z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google w telefonie nazwę zwierzęcia, a następnie kliknąć w „Wyświetl w 3D”. Kilka dostępnych zwierzaków to: tygrys, panda, koza, gepard, kot, rekin, żółw, pies, jeż czy niedźwiedź. Zabawa dla dzieci i masa fajnych zdjęć gwarantowana. Obejrzyj film prezentujący tę funkcję.

a_google-asy_graf4.jpg

Tygrys azjatycki naturalnej wielkości widziany w aparacie telefonu


Zwiedzanie świata z Wędrówkami w Google Maps

Ta funkcja w Mapach Google to gwarantowana rozrywka dla małych i większych odkrywców - Wędrówki w Mapach Google pozwalają zwiedzać świat nie ruszając się z kanapy. Poczuj się jak Indiana Jones i wyrusz na wyprawę w najodleglejsze miejsca. Warto wybrać się w podróż na Mont Blanc, zwiedzić Wenecję, Park Narodowy Gombe czy Petrę.

a_google-asy_graf3.jpg

Zwiedzanie Petry w Jordanii w Street View


QuickDraw - interpretacja rysunków przez sztuczną inteligencję

Kalambury ze sztuczną inteligencją to świetna zabawa, nie tylko dla najmłodszych. W Quick, Draw! można stworzyć szybkie rysunki na zadane tematy, a algorytm oparty na uczeniu maszynowym próbuje znaleźć więcej niż jedną różnicę między samochodem a kwadratem. To narzędzie dostępne jest wyłącznie w języku angielskim.

YouTube Kids - edukacja i zabawa dla najmłodszych

Oglądanie filmów w internecie nie powinno się kojarzyć z zabijaniem czasu - poza aspektem rozrywkowym, może być także rozwijające. Jak pozwolić dzieciom ciekawie spędzić czas w domu, zachęcając je do uczenia się nowych rzeczy i rozwijania swoich zainteresowań? Jak upewnić się, że odkrywane przez dzieci treści są bezpieczne? Z pomocą może przyjść aplikacja YouTube Kids. To bogactwo treści dla najmłodszych, dzięki którym dzieci mogą dowiedzieć się jak zrobić śpiewający balon, jak narysować sówkę, obejrzą jak się bawi świnka Peppa lub posłuchają Ani z Zielonego Wzgórza. Polską wersję aplikacji możecie pobrać za darmo z Google Play i App Store. YouTube Kids działa na każdym urządzeniu – telefonie, tablecie, konsoli i telewizorze Smart TV.



[1] Raport CHILDREN WEB SAFETY, Ipsos na zlecenie Google, grudzień 2018


Najbardziej aktualne artykuły: