Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak wejść w szkolny rytm po wakacjach

Moment powrotu po wakacjach do szkoły czy pracy doczekał się własnej definicji. Jest to post-holiday tension (PHT)1 – czyli powakacyjne przygnębienie. Badania dotyczące tego zjawiska pokazują, że problem z samopoczuciem po powrocie do stałych obowiązków odczuwa aż 7 z 10 osób. Objawy to: brak energii, brak chęci do zaangażowania się, przesadne zamartwianie się. Nieumiejętność zorganizowania sobie czasu po wakacjach zwykle utrzymuje się kilkanaście dni i słabnie wraz z czasem. Jak pomóc sobie i dziecku przetrwać PHT?

Nasze dzieci wróciły do szkoły po ponad dwóch miesiącach beztroskich zabaw, wstawania o takiej porze, kiedy czuły się wyspane, chodzenia spać wtedy, kiedy czuły znużenie. Powrót do szkoły może być dla niektórych źródłem niepokoju, stresu czy frustracji. Nie dziwmy się temu. Przecież kiedy my, dorośli wracamy do pracy po dwutygodniowym urlopie, często również przeżywamy podobne katusze.

Co zatem może zrobić rodzic, aby ułatwić dziecku powrót do szkoły?

  1. Zmodyfikować nawyki wieczornego zasypiania i porannego wstawania. Ułatwi to dziecku przejście z trybu wakacyjnego na tryb szkolny. Być może pomocne będzie stopniowe wcześniejsze zasypianie i wcześniejsze budzenie dziecka. Warto pamiętać, że aby dziecko dobrze funkcjonowało w szkole, było skoncentrowane, zapamiętywało to, co było na lekcji, powinno spać około 10 godzin. Starsze dzieci można po prostu zapytać, co by im pomogło we wstawaniu do szkoły o właściwej porze. Jeśli nie udało nam się tej zasady wprowadzić pod koniec tegorocznych wakacji, warto ją zapamiętać i wdrożyć przy okazji najbliższy ferii zimowych czy następnych wakacji.
  2. Wieczorem przed kolejnym dniem wspólne ustalenie z dzieckiem, co ubierze następnego dnia (warto przygotować dwie wersje, tak aby rano dziecko miało wybór). Dopilnowanie, aby ubranie było przygotowane, a tornister spakowany. Można posłużyć się przygotowaną listą pt. „Co należy spakować do plecaka” – wystarczy ją pobrać i wydrukować.


    a_szkolny_rytm_LR_graf_1.jpg


    Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że poranne bieganie po domu w poszukiwaniu koszulki, drugiego buta czy stroju na WF oraz pytanie „z czym chcesz dziś do szkoły kanapkę?” może być stresujące dla całej rodziny. Warto pamiętać, że emocje, które odczuwamy w pierwszej godzinie po wstaniu z łóżka mają wpływ na cały dzień – zarówno nasz, jak i naszego dziecka. Dlatego warto zadbać o miłe poranki. 
  3. Pozwól, aby wrzesień był czasem, w którym dziecko będzie mogło spokojnie przyzwyczaić się do codziennych obowiązków i nowego rytmu dnia. Dlatego nie zapisuj go od razu na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Warto rozważyć taką organizację, aby młodsze dzieci przez wrzesień mogły wracać do dom wcześniej, niekoniecznie korzystając z opieki świetlicy szkolnej. 
  4. Zadbaj, aby dziecko atrakcyjnie spędzało czas wolny, a szczególnie weekendy. Może to stanowić dla niego miłe wspomnienie wakacji. Warto razem z dzieckiem planować, co ciekawego będziecie razem robić w sobotę i niedzielę. Miłe wspomnienia, ale i oczekiwanie na wspólnie spędzony czas, może ułatwić dziecku pierwsze dni w szkole.
  5. Znajdź czas, aby porozmawiać z dzieckiem o tym, jak będzie wyglądał nowy rok szkolny. Jakie ma nowe przedmioty, nauczycieli.
  6. Pomóż mu zaplanować popołudnie na odrabianie lekcji. Naucz dziecko ustalać priorytety, szacować czas na przygotowanie zadania, robić stosowne przerwy czy przygotowywać miejsce do pracy. Więcej na ten temat znajdziesz w specjalnie przygotowanym poradniku dostępnym tutaj. Nie pozwól, by już we wrześniu dziecko miało jakieś zaległości, bo np. nie rozumie jakiejś partii materiału. 

    a_szkolny_rytm_LR_graf_3.jpg
     

  7. Warto z dzieckiem sprawdzić plan zajęć i rozmieszczenie klas, szczególnie jeśli dziecko rozpoczyna naukę w klasie IV i zajęcia będzie miało w różnych salach z różnymi nauczycielami. Zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że dziecko przyjemnie spędzi przerwy, a nie będzie gubić się, szukając właściwej sali lekcyjnej. 
  8. Bądź dobrym przykładem dla dziecka, czyli nie lamentuj, że wakacje się skończyły i znowu trzeba iść do pracy, a urlop był taki fajny. 

Szczególnie warto się zatroszczyć o te dzieci i młodzież, które rozpoczynają rok szkolny w nowej szkole lub zmieniły klasę. Pomocna może być przyjazna rozmowa, pełna empatii i zrozumienia. Warto porozmawiać z dzieckiem o jego odczuciach związanych z nadejściem roku szkolnego, ewentualnych obawach i wspólnie zastanowić się, co można z tym zrobić. Należy pamiętać, że wszystko to, co przeżywa dziecko, powinno być zauważone, uszanowane i zaakceptowane. Na pewno nie pomoże uspokajanie dziecka w stylu – „nie martw się, jakoś to będzie” lub „no wiesz, początki zawsze bywają trudne”.

Reasumując nasze rozważania związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – wiemy, że wcale nie musi być to trudne czy wręcz traumatyczne doświadczenie w życiu naszego dziecka. Dzięki odpowiedniej postawie rodzica, wspierającej i akceptującej, można przygotować dziecko do dobrego rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Zdarza się jednak, że powrót dziecka do szkoły wiąże się z dużym stresem, a wręcz odmową chodzenia na lekcje. Warto wtedy przyjrzeć się sytuacji i znaleźć powód problemu. Jeśli okaże się poważny lub sytuacja będzie się przedłużać, można spróbować konsultacji ze specjalistą.



https://www.psychologgia-plus.pl/blog/powakacyjne-przygnebienie/ dostęp 24.08.2019



Marzena Jasińska
Trener z rekomendacją trenerską Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, dyplomowany coach Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, doradca zawodowy.

Na co dzień pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie. Specjalista z zakresu rozwoju osobistego, komunikacji, negocjacji, mediacji szkolnych, procesów grupowych, zarządzania zmianą w organizacji, zarządzania zespołem, neurodydaktyki oraz uczenia się uczniów. Prowadzi całościowy proces wspomagania szkół i placówek od diagnozy potrzeb do ewaluacji działań. Wielokrotnie pełniła funkcję eksperta w ramach projektów i programów ogólnopolskich np. System Doskonalenia Nauczycieli oparty na Ogólnodostępnym Kompleksowym Wspomaganiu Szkół, Wspieranie Tworzenia Szkół Ćwiczeń. Autorka artykułów i publikacji nt. kompleksowego wspierania szkół, realizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach, rozwoju dziecka, efektywnych metod nauczania i uczenia się.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: