Librus

Oficjalna aplikacja Librus

"Pewni w sieci" - jak pewnie i bezpiecznie korzystać z internetu?

Artykuł sponsorowany
Internet stał się dla nas już niemal równoległym światem. To tam coraz częściej pracujemy, załatwiamy sprawy urzędowe, związane z edukacją dzieci czy nauką i rozwijaniem umiejętności. Sieć to dziś spora część naszego życia. Dlatego to właśnie do wirtualnej przestrzeni przeniosło się także wielu oszustów. Jednocześnie z badań wynika, że aż 80% Polaków nie potrafi ocenić, czy odwiedzana przez nich strona jest bezpieczna1. Dlatego T-Mobile zdecydował się na zainicjowanie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci”, za sprawą której każdy – niezależnie od wieku i kompetencji cyfrowych – będzie mógł poczuć się w internecie pewnie i bezpiecznie. Kampanię „Pewni w sieci” patronatem medialnym objęła Wirtualna Polska.

W wirtualnej przestrzeni bywamy dziś wszyscy – dzieci, rodzice, a coraz częściej także dziadkowie. Rozmaite są przy tym nasze umiejętności bezpiecznego poruszania się w cyfrowym świecie. Niewiele osób decyduje się jednak na sukcesywne poszerzanie i aktualizowanie swojej wiedzy, a przez to, spędzając czas online, nie zawsze czujemy się pewnie. To szczególnie ważne w kontekście rosnących statystyk dotyczących cyberataków, które szybują coraz wyżej. Dość powiedzieć, że w samym 2021 roku Polska zajęła 5. miejsce pod względem narażenia na próby łamania haseł do komputerów osób pracujących zdalnie2. Jak dynamicznie rośnie liczba incydentów, obrazuje również wskaźnik dotyczący ataków phishingowych, których w całym 2021 roku było o 196% więcej niż w roku 20203. Tymczasem 4 na 5 Polaków wciąż nie jest w stanie ocenić, czy odwiedzana przez nich strona jest bezpieczna4. Liczby nie kłamią – prawdopodobieństwo natknięcia się na atak cybernetyczny jest spore, a nasze kompetencje jako społeczeństwa nie zawsze okazują się wystarczające. Korzystamy z ogromnego potencjału internetu, ale czy jesteśmy przygotowani na związane z tym potencjalne niebezpieczeństwa?

a_t-mobile_LR_graf1.jpg

Bądźmy pewni w sieci

Firma T-Mobile postanowiła zmienić tę sytuację i zadbać o kompetencje cyfrowe Polaków. Dlatego właśnie ruszyła z kampanią edukacyjną „Pewni w Sieci”, która skierowana jest do wszystkich użytkowników internetu, niezależnie od ich wieku czy umiejętności. Poruszone w kampanii zagadnienia wiążą się w najpopularniejszymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni, takimi jak phishing, smishing, spoofing czy dezinformacja i fake newsy. Inicjatywa obejmuje ponadto tematy takie jak ochrona danych i prywatności w sieci, bezpieczne zakupy online, silne hasła, socjotechniki oraz bezpieczne urządzenia. Na kampanię składa się m.in. cyberkurs w formie sześciu krótkich filmów, prowadzony przez popularyzatora nauki Karola Wójcickiego, w którym rozmawia on z ekspertami o różnych zagadnieniach z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Dziś swoją premierę ma pierwszy odcinek cyberkursu, w którym Adam Haertle, redaktor portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl wyjaśnia zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Zachęcamy do oglądania!

Odcinki będą odsłaniane raz w tygodniu, na stronie projektu www.pewniwsieci.pl, jak również na oficjalnym kanale YouTube T-Mobile Polska.

Na stronie projektu znaleźć można również serię artykułów edukacyjnych. Teksty dotyczące cyberbezpieczeństwa pojawią się także na łamach Wirtualnej Polski. Wszystkie materiały w ramach kampanii „Pewnych w Sieci” łączy jedno – przekazują wiedzę w przystępny sposób, prostymi słowami, które będą zrozumiałe dla każdego. Taka pigułka informacyjna dostępna w jednym miejscu może pomóc w skutecznej ochronie przed cybernetycznymi zagrożeniami zarówno uczniom, jak i ich rodzicom czy dziadkom.

Wszystkie materiały edukacyjne dotyczące projektu T-Mobile „Pewni w Sieci” można znaleźć na stronie projektu www.pewniwsieci.pl.


a_t-mobile_LR_wp.png

Źródła:
1 Badanie opinii na zlecenie BIK, „Cyberbezpieczeństwo Polaków”, 27.09.2021 https://media.bik.pl/informacje-prasowe/722177/dwie-trzecie-polakow-nie-korzysta-ani-nigdy-nie-korzystalo-z-uslug-prewencyjnych-przed-wyludzeniem-kredytu-na-wypadek-kradziezy-ich-danych.
2 ESET Threat „Report T3 2021”, 09.02.2022 https://www.welivesecurity.com/2022/02/09/eset-threat-report-t32021/.
3 Raport CERT Polska „Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2021 roku”, 10.05.2022 https://cert.pl/posts/2022/05/krajobraz-bezpieczenstwa-polskiego-internetu-w-2021-roku/
4 Badanie opinii na zlecenie BIK, „Cyberbezpieczeństwo Polaków”, 27.09.2021 https://media.bik.pl/informacje-prasowe/722177/dwie-trzecie-polakow-nie-korzysta-ani-nigdy-nie-korzystalo-z-uslug-prewencyjnych-przed-wyludzeniem-kredytu-na-wypadek-kradziezy-ich-danych.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: