Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Przepis na szczęście - hygge, hvile, lagom

Czy umiar może być modny? Czy warto pozwalać sobie na leniuchowanie? Czy na poczuciu wygody i przytulności można zbudować filozofię życia? Sprawdź, co dają nam drobne przyjemności.

Czym jest szczęście? To pytanie powraca jako temat traktatów filozoficznych, dzieł sztuki i badań naukowych. Zajmują się nim psychologowie, socjologowie i lekarze. Choć nie da się go zamknąć w jednej, uniwersalnej definicji, wciąż pragniemy znaleźć prostą receptę, która pozwoli nam na odkrycie sekretu szczęśliwego życia. Zamiast pytać, czym jest, sprawdźmy, gdzie możemy je znaleźć.

Już od 10 lat publikowany jest raport ONZ, w efekcie którego powstaje swoista mapa szczęścia. The World Happiness Report zbiera doświadczenia mieszkańców różnych regionów świata, którzy sami oceniają poziom swojego zadowolenia.

Wyniki badań nie wskazują bezpośrednio, czym jest szczęście. Zamiast tego, inspirują nas, by szukać go pod różnymi szerokościami geograficznymi. Co może być wspólnym mianownikiem dla tego subiektywnego uczucia?

Duński sposób na szczęście

Hygge to słowo-klucz określające duńską filozofię życia. Najważniejszym jej aspektem jest poczucie komfortu, bezpieczeństwa, przytulności, które wpływa na osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Hygge to przyjemność czerpana z najprostszych rzeczy, w relacji z drugim człowiekiem i z przyrodą. Jak pisze Marie Tourell Søderberg, która przemierzyła kraj, pytając Duńczyków o definicję tego pojęcia, hygge to “przebłyski codzienności, które nas uszczęśliwiają”.

Na czym polega fenomen hygge? Każdy ma je na wyciągnięcie ręki. Można odnaleźć je w czasie posiłku, spotkania z przyjaciółmi, w trakcie czytania książki na kanapie w wygodnej pozycji. Wyczuwamy je instynktownie, wymaga od nas jedynie uważności i skoncentrowania uwagi na przeżywaniu danej chwili. To z jednej strony życzliwość i przyjazne podejście do drugiego człowieka, a z drugiej – wyrozumiałość w stosunku do samego siebie. Gdy dni są coraz krótsze, a za oknem robi się coraz chłodniej, wykorzystaj hygge i zrelaksuj się!

Szwedzki sekret dobrego życia

Lagom to dosłownie “umiar; w sam raz; tyle ile trzeba”. Szwedzki sposób na szczęście opiera się na znalezieniu równowagi w każdym aspekcie życia. Styl lagom to wygoda i funkcjonalność, unikanie przepychu i przesady, dążenie do zrównoważonego rozwoju. Przyświeca mu pragnienie, by dbając o swój dobrostan, troszczyć się także o całą społeczność i środowisko. Mając czegoś “w sam raz”, Szwedzi zabiegają o to, by nie zabrakło tego dla innych.

Lagom “w praktyce” to wygodne i funkcjonalne wnętrza, umiejętność znalezienia czasu dla rodziny i przyjaciół, ekologiczne wybory, dzięki którym można cieszyć się z obcowania z naturą w czasie aktywności na świeżym powietrzu. Przetestuj szwedzki sposób na szczęście, znajdź w swoim życiu równowagę i czerp z niej przyjemność.


a_hygge_LR_graf_1.jpg

Fika

Brytyjska popołudniowa herbatka jest znana na całym świecie. Fika to idealna propozycja dla tych, którzy nad herbatę przedkładają kawę. To przerwa w ciągu dnia przeznaczona na wypicie kawy i zjedzenie przekąsek w towarzystwie przyjaciół lub rodziny, moment odpoczynku i spotkań towarzyskich. Tradycja fiki sięga początków importu kawy do Szwecji, która dziś jest jednym z największych jej konsumentów.

Odpoczywanie w norweskim stylu

Hvile, czyli dosłownie leniuchowanie, ma dobroczynny wpływ na umysł i ciało. Norwegowie już dawno docenili jego walory i uczynili z niego sztukę. Choć powszechnie mówi się o jego zaletach, nie zawsze sobie na nie pozwalamy. Na przeszkodzie stają nam wciąż wydłużające się listy zadań i poczucie, że w naszym życiu nie ma miejsca na bezproduktywność. Nawet odpoczynek wymaga od nas zaangażowania emocjonalnego i finansowego. Tymczasem leniuchowanie mamy na wyciągnięcie ręki. Nie musimy w tym celu aranżować przestrzeni, wyjeżdzać do modnych kurortów czy delektować się wyjątkowymi smakołykami. Zrób to w norweskich stylu! Wystarczy wyciszyć telefon, wyłączyć telewizor i posłuchać swojego ciała. Każdy może pozwolić sobie na drzemkę, a chwilowa bezczynność umożliwia podjęcie zadań z nową energią. Leniuchowanie może być właśnie tym, czego potrzebujesz w czasie długich jesiennych i zimowych wieczorów! Łatwo ulec pokusie, by zamknąć tak szerokie pojęcie, jak szczęście w jednym, modnym terminie. Sięgając po inspiracje, które mogą uczynić nasze życie przyjemniejszym, warto pamiętać, że sekret dobrego życia każdy z nas odkrywa indywidualnie.




Źródła:
Søderberg M.T. , Hygge. Duńska sztuka szczęścia, Insignis, Kraków 2016
Akerstrom L, Lagom Szwedzki sekret dobrego życia, Marginesy, Warszawa 2017
Aduvill S., Hvile, Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie, Wielka Litera, Warszawa 2020


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: