Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Świat jest mobilny – Librus również

Zgodnie z najnowszym badaniem Megapanel PBI/Gemius w 2018 r. nastąpił przełom w dziedzinie użytkowania smartfonów i tabletów. Po raz pierwszy liczba osób korzystających z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych przewyższyła internautów “stacjonarnych”. Dziś tych pierwszych jest o ponad 2 mln więcej!

Mobilnie czy stacjonarnie – liczby i fakty

Raport IAB Polska „Internet 2018/2019” pokazuje, że stoimy u progu rewolucji technologicznej związanej z użytkowaniem Internetu. Coraz większe możliwości smartfonów i tabletów (a zwłaszcza tych pierwszych) pozwalają nam na nieograniczone korzystanie z zasobów sieci bez potrzeby uruchamiania dużych, niewygodnych „pecetów”. Przerzucamy się zatem na mobilność. Nic tak silnie nie działa na wyobraźnię, jak liczby. Spójrzmy zatem w statystyki. Zgodnie z czerwcowymi wynikami badań przeprowadzonych przez kooperację Megapanel PBI/Gemius, 27,9 mln Polaków korzysta z Internetu, a 24,4 mln robi to za pomocą smartfonów i tabletów (PC i laptopy - 22,1 mln). Z telefonów komórkowych korzysta już 93,1 % Polaków (za raportem Urzędu Komunikacji Elektronicznej).

a_trend_LR_graf_1.jpg

Wiek polskiego internauty

Osoba z zapałem przeglądająca strony internetowe lub wykorzystująca sieć do pracy, nauki i rozrywki to już nie tylko 20-letni pasjonat nowoczesnych technologii! W kwietniu br. poznaliśmy wyniki badania Gemius/PBI dotyczącego trzech pokoleń polskich internautów, zgodnie z którym to osoby w wieku 40-49 lat stanowią ich najsilniejszą reprezentację! Stanowią oni aż 18,5% użytkowników sieci. 20-latkowie uplasowali się na drugim miejscu podium, stanowiąc 17% użytkowników sieci. Na trzeciej pozycji znaleźli się seniorzy, którzy stanowią 10,7% internautów. Każda z tych grup podobną estymą darzy szperanie w zasobach sieci (98%), udzielanie się w mediach społecznościowych (90-93%) oraz robienie zakupów online (84-85%). Najbardziej zdumiewa jednak fakt, że to właśnie najstarsi użytkownicy szczególnie pokochali aplikacje i strony banków! Aż 81% internautów z przedziału wiekowego 60-69 lat wybiera bankowość online. Tymczasem w grupie 40-49 latków jest to już 78%. Najmniej zainteresowani tą formą bankowości są 20-29-latkowie, którzy stanowią tutaj 73% społeczności internetowej. 

Płeć polskiego internauty

Zgodnie z marcowym badaniem PBI, aktywność w sieci rozkłada się mniej więcej równomiernie między kobiety i mężczyzn - mamy 14,1 mln internautek i 14,5 mln internautów. Każde z nich spędza online blisko 2 godz. dziennie, generując ok. 55,8 mld odsłon (stan z marca br.). 

Polak ze smartfonem w ręku

Wielkie międzynarodowe badanie, którego owocem jest raport „Digital 2019: Poland”, wykazało, że 80% Polaków ogląda na smartfonach filmy, seriale i teledyski, 72% korzysta za ich pośrednictwem z komunikatorów, natomiast 51% dokonuje na nich operacji bankowych. Wzrasta stopień zaufania do e-administracji – coraz chętniej składamy wnioski i wypełniamy dokumenty online. To najlepszy dowód na to, że smartfon przestał stanowić jedynie centrum komunikacji i rozrywki, stając się centrum naszego życia.

a_trend_LR_graf_3.jpg

Zmierzch „peceta”?

Zmiany, choć jak najbardziej naturalne, wielu osobom mogą się wydawać szokujące. Zgodnie z wynikami badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg, niemal każdy uczeń, niezależnie od wieku, posiada własny smartfon, a więc bezustanny dostęp do Internetu. Co więcej, większość z nich otrzymuje swoją pierwszą „komórkę” jeszcze przed osiągnięciem 10 roku życia! Jest to prawdopodobnie pierwsze pokolenie, które styka się po raz pierwszy z Internetem wyłącznie za pośrednictwem smartfonu, z całkowitym pominięciem komputera stacjonarnego. Nie trzeba być prorokiem, by móc wywnioskować, że kolejne pokolenia poczciwego „peceta” będą oglądały wyłącznie w muzeum technologii.

Librus a mobilna rewolucja

Firmy i instytucje, które prześpią lub zignorują mobilną rewolucję, nie będą miały racji bytu na nowoczesnym rynku. Nie nadążą za konkurencją, a przede wszystkim za potrzebami konsumentów, całkowicie wypadając z tego technologicznego wyścigu. Librus nie tylko podąża za najnowszymi trendami cyfrowego świata, ale również bezustannie stara się je wyprzedzać, nadając rytm działaniom całej branży. Każdego miesiąca wypuszczamy średnio jedną aktualizację aplikacji mobilnej Librus dla rodziców i uczniów, z czego większość wiąże się z wprowadzeniem nowej funkcji lub usprawnieniem dla użytkowników.

We wrześniu br. zaprezentowaliśmy nową odsłonę aplikacji, a naszym użytkownikom zaproponowaliśmy wszelkie niezbędne informacje na wyciągnięcie… kciuka. Dzięki aplikacji Librus rodzicowi nie umknie żadne ważne wydarzenie ze szkolnego życia dziecka. Pozna jego najnowsze osiągnięcia, będzie na bieżąco z zadaniami domowymi czy wycieczkami - dzięki temu organizacja planu dnia będzie łatwiejsza. Nowoczesny, w pełni mobilny dostęp do najważniejszych informacji o uczniu, niezależnie od pory dnia i miejsca pobytu, to odpowiedź na zapotrzebowania społeczeństwa XXI wieku. Dzięki funkcji natychmiastowych powiadomień rodzic nie musi już każdorazowo uruchamiać aplikacji, by sprawdzić, co nowego w szkole – najświeższe informacje przychodzą do niego same! 

a_trend_LR_graf_2.jpg

Niekończący się wyścig

To oczywiście nie koniec rewolucji w aplikacji mobilnej  Librus. Bezustannie pracujemy nad ugruntowaniem swojej mocnej pozycji w mobilnym, cyfrowym świecie. Świadomi zmian, które zachodzą już nawet nie każdego miesiąca, ale właściwie codziennie, chcemy podążać za galopującą technologią, a nawet wyznaczać jej zupełnie nowe tory!






Źródła:
  • Wyniki badania Gemius/PBI za lipiec 2019, Gemius SA, Warszawa 2019 https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/wyniki-badania-gemiuspbi-za-lipiec-2019.html
  • Raport “Digital 2019” , We Are Social/Hootsuite, 2019 https://datareportal.com/
  • Raport Strategiczny “Internet 2018/2019”, Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB,  Polska 2019  https://iab.org.pl/
  • “Badanie opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjncyh oraz preferencji konsumentów”, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Warszawa, Gdańsk 2018 http://www.uke.gov.pl/
  • “20+, 40+, 60+ - Co wiemy o pokoleniach Polaków w sieci?”, Gemius SA, Warszawa 2019 https://www.gemius.pl/
  • “Polscy internauci w marcu 2019”, Polskie Badania Internetu Sp. z o.o., Warszawa 2019 http://pbi.org.pl/
  • Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka fonoholizmu w Polsce. Raport z badań", Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, dr Maciej Dębski, Gdynia 2016


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: