Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Edukacja zdalna i hybrydowa – nowe rozporządzenie

Od 19 października br. szkoły ponadpodstawowe zmieniają tryb nauczania – w strefach żółtych na nauczanie mieszane/hybrydowe, w strefach czerwonych na nauczanie zdalne. W obu strefach będą wyjątki, dotyczyć będą m. in. szkół specjalnych, szkół specjalnych w zespołach, internatów, szkół i placówek w kształceniu zawodowym i ustawicznym – w zakresie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

Szkoły ponadpodstawowe w strefie czerwonej

Od poniedziałku 19 października br. ww. szkoły przejdą na tryb kształcenia na odległość.

Szkoły ponadpodstawowe w strefie żółtej

Od poniedziałku 19 października br. ww. szkoły przejdą na system mieszany (hybrydowy) – co najmniej połowa uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie, a pozostali zdalnie.

Wyjątki w obydwu strefach

Następujące placówki zostały wyłączone z obowiązku przejścia na tryb mieszany lub zdalny:

  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • szkoły specjalne samodzielne lub w zespołach.

W szkołach tych młodzież ma zapewnioną naukę, a także prowadzone są zajęcia o charakterze specjalistycznym, terapeutycznym, rewalidacyjnym.

Jeśli uczniowie ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor będzie zobowiązany do zorganizowania im nauczania stacjonarnego lub zdalnego w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

Zajęcia praktyczne – w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – bez względu na strefę, będą prowadzone stacjonarnie. Szkoła może realizować nauczanie zdalne, jeśli program nauczania danego zawodu daje możliwość realizacji części zajęć w takim trybie.

Praktyki zawodowe w strefie czerwonej realizowane będą stacjonarnie lub w formie projektu edukacyjnego albo wirtualnego przedsiębiorstwa. W strefie żółtej praktyki zawodowe będą odbywać się stacjonarnie – o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.

Ograniczenie nie będzie dotyczyło:

  • Młodocianych pracowników będących uczniami branżowej szkoły I stopnia w zakresie zajęć praktycznych u pracodawców. Będą oni realizować zajęcia praktyczne, o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające ich zdrowiu.
  • Internatów, w których przebywają uczniowie, w tym z zagranicy.

Za organizację kształcenia odpowiada dyrektor szkoły. Natomiast nauczyciele powinni zweryfikować program nauczania tak, aby dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.




Źródło:
  • www.men.gov.pl


Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: