Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Pobierz karty do rodzinnych gier z dawnych lat

Za oknem jesienna aura. Nie musi ona jednak oznaczać domowej nudy i prób zabicia czasu oglądaniem telewizji, ślęczeniem przed komputerem czy wbijaniem wzorku w ekran telefonu. Zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić dziecku popołudnie w domu? Sprawdź nasze pomysły na klasyczne zabawy – na pewno znasz je ze swojego dzieciństwa.

Zabawy przy domowym stole

Pomidor – popularna gra dziecięca, w której biorą udział co najmniej 2 osoby. Możesz grać w nią wszędzie, ponieważ nie potrzebujesz do niej żadnych akcesoriów. Jedna osoba zostaje Pomidorem – natomiast pozostali gracze zadają pytania, próbując ją rozśmieszyć. Zadaniem Pomidora jest na wszystkie pytania odpowiedzieć z powagą “pomidor”. Gra się kończy się, gdy osoba odpowiadająca zaśmieje się lub pomyli, a także gdy pozostałym graczom skończą się pomysły na pytania. Grę można dowolnie urozmaicać np. zmieniając hasło “pomidor” na “dziadka kalesony”.

a_gry_z_dawnych_lat_graf_1_LR.jpg

W innej odmianie gry jedna osoba – zwana Pomidorem – zadaje pytania, a pozostali uczestnicy muszą na wszystko odpowiadać “pomidor”. Jeśli ktoś się pomyli lub zaśmieje, daje jakiś fant. Na końcu gry, aby odzyskać fanty, uczestnicy muszą wykonać jakieś zadanie np. zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wiersz lub wykonać proste ćwiczenie gimnastyczne.

Piotruś – prosta gra karciana, w której może wziąć udział od 2 do 4-5 graczy. Talia składa się z 25 kart (12 par + Piotruś). Karty rozdaje się pomiędzy uczestnikami. W pierwszej fazie każdy z graczy wybiera spośród swoich kart pary i odkłada je na bok. Może pokazać je pozostałym uczestnikom w celu sprawdzenia poprawności. W kolejnej fazie każdy gracz losuje kartę od uczestnika siedzącego po jego prawej stronie. Jeśli dobrana karta tworzy parę z posiadaną już kartą, gracz odkłada parę. Czynność powtarza się. Gracz, który pierwszy zostanie bez kart – wygrywa, natomiast gracz, który zostanie z jedną kartą bez pary (Piotrusiem) – przegrywa partię.

a_gry_z_dawnych_lat_graf_2_LR.jpg

Kółko i krzyżyk – do gry wystarczy kartka (najlepiej w kratkę) i coś do pisania. Zabawa przeznaczona jest dla 2 osób. Jeden z graczy stawia kółka, drugi krzyżyki – na przemian, dążąc do zajęcia trzech pól w jednej linii. Wygrywa ten z graczy, któremu jako pierwszemu uda się ułożyć 3 znaki w jednej linii (w poziomie, pionie lub po przekątnej).

a_gry_z_dawnych_lat_graf_3_LR.jpg

Statki – gra przeznaczona jest dla dwóch osób. Najlepiej usiąść w pewnej odległości od siebie lub zasłonić swoje plansze, by przeciwnik nie mógł ich zobaczyć. Plansze można narysować samemu lub wydrukować przygotowany przez nas wzór.

a_gry_z_dawnych_lat_graf_3_a_LR.jpg

Każdy z uczestników powinien posiadać kartkę z 2 dużymi kwadratami, podzielonymi w kratkę (10 na 10 kwadratów). Każdy z kwadratów należy opisać z jednej strony od 1 do 10 z drugiej od A do J. Na jednym kwadracie uczestnik rozrysowuje własne statki, natomiast drugi kwadrat to morze przeciwnika, na którym zaznacza strzały – zarówno te trafione, jak i nieudane. Celem gry jest odkrycie rozmieszczenia statków “wroga”, poprzez rozrysowanie ich na planszy. Warto oznaczać strzały nietrafione, aby o nich nie zapomnieć. Każdy z uczestników na swoim morzu powinien umieścić nie więcej niż:

  • 5 jednomasztowców
  • 4 dwumasztowce
  • 3 trzymasztowce
  • 2 czteromasztowce
  • 1 pięciomasztowiec
Statki można układać dowolnie, a układów jest mnóstwo! Rozpoczynającego grę można wybrać w drodze losowania. Każdy z graczy ma 3 strzały. Gracz mówi, w jakie pole przeciwnika celuje np. C7. Przeciwnik sprawdza, czy w tym miejscu ma umieszczony statek. Gdy gracz trafi w jedno pole statku, przeciwnik odpowiada “trafiony”. Gdy wszystkie pola tego okrętu zostały trafione, odpowiada “trafiony–zatopiony”. Gdy natomiast nie trafi w okręt, mówi “pudło”. Po 3 strzałach gracz oddaje ruch przeciwnikowi. Wygrywa ten, kto pierwszy rozrysuje statki “wroga”.

a_gry_z_dawnych_lat_graf_4_LR.jpg

Państwa-miasta – gra przeznaczona jest od 2 do kilkunastu graczy. Każdy z uczestników rysuje tabelę na kartce, a w kolumny wpisuje: państwo, miasto, roślina, zwierzę, rzecz, imię, suma punktów. Można również pobrać przygotowaną tabelę.

a_gry_z_dawnych_lat_graf_4b_LR.jpg

Jedna osoba wymienia w pamięci alfabet (bez liter ą, ę, ń, ó, q, v, x, y), a inna w pewnym momencie jej przerywa. Litera, na której zatrzymano wyliczanie zostaje wybrana do gry. Od tego momentu każdy z uczestników zaczyna wpisywać w tabelę nazwy na wylosowaną literę. Można ograniczyć czas na wpisanie haseł, np. 1 minuta lub zakończyć w chwili, gdy pierwsza osoba stworzy wszystkie nazwy. Następnie gracze odczytują punkty:

  • jeśli wymyślone słowo pojawiło się raz – 2 punkty,
  • jeśli inny gracz również je wymyślił – 1 punkt,
  • za brak odpowiedzi – 0 punktów.
Gra może trwać tak długo, jak macie na to ochotę – do 30 punktów, godzinę albo gdy powtórzy się wylosowana wcześniej litera.

a_gry_z_dawnych_lat_graf_5_LR.jpg

Papier, kamień, nożyce – gra skierowana jest dla 2 lub więcej graczy. Potrzebne są do niej jedynie dłonie. W każdej turze gracze na umówiony wcześniej sygnał szybko wystawiają dłonie, pokazując jeden z wybranych znaków:

  • papier – prosto wyciągnięta dłoń,
  • kamień – dłoń zaciśnięta w pięść,
  • nożyce – dwa wyciągnięte palce obrazujące ostrza nożyczek.
Gracz, który pokazał mocniejszy symbol otrzymuje punkt, natomiast w przypadku pokazania takich samych symboli – punktu brak. Hierarchia symboli:

  • nożyce pokonują papier,
  • kamień pokonuje nożyce,
  • papier pokonuje kamień.
Bierki – swoich sił w grze można spróbować samodzielnie, chociaż najlepiej gra się w 2, a nawet 4 osoby. Klasyczny zestaw składa się z 34 patyczków o różnych kolorach i zakończeniu. Wyłoniony podczas losowania gracz bierze wszystkie bierki w dłoń i rozsypuje je na stole. Następnie próbuje zebrać ze stołu jak największą liczbę bierek w taki sposób, aby nie drgnął inny patyczek. Jeśli któraś bierka poruszy się – kolej na następnego gracza. Gdy wszystkie patyczki znikną ze stołu, gracze zliczają punkty następująco:

bierka prosta: 1 pkt.
bosak: 5 pkt.
łopata prosta: 10 pkt.
łopata ostra: 15 pkt.
widły: 20 pkt.

Jeśli posiadasz bierki z prostym zakończeniem, ale różnymi kolorami – przypisz punkty odpowiednim kolorom.

A jeśli potrzebujecie odrobinę ruchu?

Nie tylko na zewnątrz można zaoferować dzieciom zabawy ruchowe. W naszych 4 kątach również znajdzie się odrobina miejsca, żeby choć trochę powyginać ciało. Warto ubrać wygodny strój i:

  • chwycić za skakankę,
  • pograć w gumę, zahaczając ją o np. nogi krzesła, stołu lub biurka,
  • zorganizować rozgrywki w “Zośkę” (odbijanie nogami lotki/małej piłki wykonanej z włóczki i obciążonej ołowianym krążkiem),
  • pobiegać za bańkami mydlanymi,
  • poszukać słodkiego co nieco podczas zabawy w ciepło-zimno (jedna osoba chowa dowolną rzecz np. czekoladkę, owoc, a druga próbuje ją znaleźć za pomocą komunikatów: ciepło – jesteś blisko, zimno – jesteś daleko),
  • znaleźć nieodkryte do tej pory zakamarki domu podczas zabawy w chowanego.
W codziennym pośpiechu – obowiązkach zawodowych i prywatnych czasami łatwo zapomnieć, że czas rodzinny można spędzić naprawdę ciekawie. Zamiast kolejnego popołudnia na kanapie – warto zorganizować wspólne gry i zabawy, które nie tylko rozwijają pamięć, koncentrację czy umiejętności ruchowe, ale przede wszystkim wzmacniają rodzinne więzi i przyniosą cudowne wspomnienia. Takich zabaw każdy z nas zna wiele. Możesz skorzystać z tych, opisanych powyżej, przeczytać artykuł z propozycjami na rodzinne planszówki >>, a może na dnie szafy masz schowane puzzle, warcaby, domino albo planszę do gry w chińczyka? Warto odświeżyć pamięć i sprawdzić, że dla nas i dzieci jesień będzie wyjątkowo atrakcyjna.





Źródła:
  • edziecko.pl
  • edziadkowie.pl
  • zasadygry.pl
  • wikipedia.org


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: