Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Sposób na… lektury w „międzyczasie”

Artykuł sponsorowany
Zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne czy nauka języków obcych – obecnie dzieci i młodzież, oprócz lekcji w szkole, mają w grafiku rozmaite dodatkowe aktywności, dzięki którym rozwijają swoje pasje i poszerzają zainteresowania. Godzenie codziennych obowiązków z odpoczynkiem i zabawą to nie lada wyzwanie, dlatego młodym ludziom czasami trudno jest wygospodarować czas na przeczytanie wszystkich szkolnych lektur. Jak przekonać ich do zgłębiania przygód bohaterów ukrytych na kartach wymaganej w szkole książki? Z pomocą przychodzi Audioteka, która do 10. listopada oferuje bezpłatny 30-dniowy dostęp do kolekcji audiobooków przy wykorzystaniu kodu “LIBRUS”. Na platformie znajdują się liczne omawiane na lekcjach książki w formie audio, która umożliwia swobodne przyswajanie treści podczas codziennych zajęć.

Według badania przeprowadzonego w kwietniu 2021 r. przez agencję badawczą SW Research na zlecenie szkoły Giganci Programowania, dla 79% rodziców ważne jest, aby ich dzieci uczestniczyły w zajęciach dodatkowych. Co dziesiąty ankietowany zdecydował się na zapisanie swojego podopiecznego na fakultety w czasie pandemii. Niektóre młode osoby mają w swoim grafiku nawet kilka różnych aktywności pozalekcyjnych. To wszystko trzeba pogodzić z lekcjami w szkole, które często kończą się późnym popołudniem, pracami domowymi, zabawą, odpoczynkiem i spotkaniami z rówieśnikami. Warto więc szukać rozwiązań, które pomogą dzieciom i młodzieży efektywniej wykorzystać czas, a zwłaszcza przerwy pomiędzy poszczególnymi zajęciami, i połączyć przyjemne z pożytecznym.

r_audioteka_LR_29102021_graf1.jpg

Sposób na długą drogę

Dwudziestominutowa podróż autobusem lub samochodem czy półgodzinne „okienko” w planie dnia to, w skali całego tygodnia, dużo czasu, który często tracimy, myśląc o przysłowiowych „niebieskich migdałach”. Można go jednak spożytkować efektywnie. Wystarczą smartfon, słuchawki i audiobook ze szkolną lekturą. Wypełnienie przerw słuchowiskami omawianych w szkole tytułów jest idealnym uzupełnieniem dla tradycyjnego czytania i pozwala szybciej zapoznać się z treścią wybranych pozycji. Audiobooka można słuchać też, wykonując codzienne czynności, które nie wymagają dużej koncentracji, takie jak sprzątanie czy jogging.

Sposób na wyobraźnię

Podobnie jak czytanie, słuchanie audiobooków doskonale pobudza wyobraźnię. Przysłuchiwanie się losom bohaterów z kart książek pozwala malować w głowie obrazy i przenosić się do ich świata. Taka wizualizacja lektury sprawia, że nie tylko charaktery i przygody poszczególnych postaci, ale nawet szczegóły opowieści zapadają na długo w pamięć. Tym bardziej, gdy głosu głównym bohaterom udzielają znani i rozpoznawalni polscy aktorzy, jak w przypadku superprodukcji realizowanych przez Audiotekę. Zaprocentuje to nie tylko podczas lekcji, na których omawiane są konkretne pozycje, ale również na dalszych etapach edukacji i podczas egzaminów.

Sposób na opornych

Audiobooki stworzone na podstawie szkolnych lektur to także doskonałe rozwiązanie dla uczniów, którzy na co dzień stronią od czytelnictwa lub tych, dla których dana pozycja jest trudna do przyswojenia. Rolą lektur szkolnych jest m.in. kształtowanie poglądów młodych ludzi oraz zaprezentowanie określonych postaw i problemów. Często stoją one w opozycji do książek wybieranych przez młodzież na co dzień. Forma audio pozwala nie tylko znacznie łatwiej przyswoić treść, ale też zrozumieć sens historii i wyciągnąć z niej wnioski, a często nawet przekonać do samej lektury i czytelnictwa.

W ofercie Audioteki użytkownicy znajdą większość lektur – od “Dzieci z Bullerbyn” i “Alicji w Krainie Czarów” po “Zbrodnię i karę” czy “Romea i Julię”. Przyjazny interfejs aplikacji sprzyja odtwarzaniu plików audio przez słuchaczy w każdym wieku, a specjalne oferty pozwalają wypróbować platformę przed podjęciem decyzji o pełnej subskrypcji.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: