Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rogatek radzi: jak być bezpiecznym pasażerem

Artykuł sponsorowany
Podróż pociągiem jest bardzo przyjemna i zwykle wzbudza pozytywne emocje. O tym, jak bezpiecznie podróżować powinni wiedzieć wszyscy pasażerowie – zarówno dzieci, jak i dorośli. Stosując się do odpowiednich zasad bezpieczeństwa, można uniknąć wielu negatywnych zdarzeń.

Nosorożec Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC II, przypomina o tym, jak zachowywać się w pobliżu torów, ale także radzi jak podróżować. Warto wiedzieć, że pasażerowie kolei mają 6 podstawowych praw:

  • do kompleksowej informacji,
  • do bezproblemowego zakupu biletu,
  • do odbycia bezpiecznej podróży,
  • do odszkodowania (w określonych sytuacjach),
  • do złożenia skargi/reklamacji, jeżeli przejazd nie spełnił oczekiwań podróżnego,
  • do uzyskania pomocy w podróży przez osoby, których sprawność ruchowa jest ograniczona.

Zakup biletu - kiedy i gdzie?

Bilety na pociąg można kupić na kilka sposobów: w kasie biletowej, w biletomacie, za pośrednictwem Internetu, przez aplikację mobilną oraz w pociągu u konduktora (ten ostatni sposób nie obowiązuje w pociągach EIP obsługiwanych składami Pendolino). Po zakupieniu biletu należy sprawdzić, czy wszystkie dane i informacje są poprawne, a w przypadku dostrzeżonych niezgodności - niezwłocznie je wyjaśnić. Część przewoźników wymaga, aby pasażer bez biletu wsiadł do pociągu pierwszymi drzwiami (licząc od czoła składu) i niezwłocznie zgłosił pracownikowi potrzebę jego zakupu.

Podróż z dzieckiem

Podróż z małym dzieckiem wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Rodzic lub opiekun powinien pamiętać o posiadaniu odpowiedniego dokumentu poświadczającego wiek dziecka (np. paszport, akt urodzenia, książeczka zdrowia itp.) lub inne, które wymagane są do otrzymania danego rodzaju ulgi. W części pociągów dalekobieżnych dostępne są specjalne przedziały dla opiekunów z dziećmi do lat 6, w których można zarezerwować miejsce. Dodatkowo takim osobom przysługuje prawo do ulgi w wysokości 100% dla dzieci do lat 4. Zasady przewozu wózków dziecięcych różnią się w zależności od przewoźnika – u niektórych jest to darmowe, inni pobierają kilkuzłotową opłatę. Niektóre składy pociągów są wyposażone w przewijaki dla niemowląt, choć nie jest to jeszcze powszechnym standardem w każdym typie taboru.

Bezpieczeństwo podczas podróży

Pasażer, który jest świadkiem niebezpiecznej lub niepokojącej sytuacji podczas podróży, powinien zawiadomić obsługę. Można w tym celu użyć przycisku alarmowego SOS lub interkomu znajdującego się na pokładzie wybra¬nych pociągów.

Należy pamiętać, że o każdej takiej sytuacji, która ma miejsce w pociągu lub na dworcu i peronie, można powiadomić Straż Ochrony Kolei (SOK), konduktora, ochronę dworca lub po prostu osobę dorosłą.

Odpowiedzialny pasażer to też taki, który pilnuje swojego bagażu. Jeśli zauważymy pozostawione bez opieki rzeczy – także należy powiadomić o tym odpowiednie służby. Należy pamiętać, aby nie dotykać znalezionych bagaży, ponieważ każda walizka czy torba zostawiona bez opieki jest traktowana jako potencjalne zagrożenie.

a_auvic_abc_LR_graf1.jpg

Podróż osób o ograniczonej możliwości poruszania się

Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc podczas korzystania z transportu kolejowego. Potrzebę otrzymania pomocy należy zgłosić do przewoźnika, z którego usług będzie korzystała taka osoba, w miarę możliwości co najmniej 48 h przed planowaną podróżą. Przewoźnicy kolejowi i zarządcy stacji mają obowiązek udzielenia pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu oraz podczas przemieszczania się po terenie dworca. Do kategorii osób z niepełnosprawnością oraz o ograniczonej sprawności ruchowej zalicza się m.in. osoby poruszające się na wózkach, osoby mające trudności z chodzeniem, osoby niewidome i niedowidzące, osoby głuche i niedosłyszące.

Należy również pamiętać o tym, że osoby o widocznej niepełnosprawności, które nie posiadają ważnego biletu, mogą wsiąść do pociągu dowolnymi drzwiami i nie muszą zgłaszać się do obsługi. Bilet mogą wówczas kupić podczas kontroli, nie ponosząc przy tym dodatkowej opłaty.

Stań się odpowiedzialnym pasażerem z Kampanią Kolejowe ABC II

Warto zadbać o to, aby od najmłodszych lat dzieci poznawały zasady bezpieczeństwa i odpowiednie zachowania na terenach kolejowych. Urząd Transportu Kolejowego prowadzi obecnie drugą edycję projektu pn. Kampania Kolejowe ABC II, której celem jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa podczas podróży pociągiem wśród dzieci i młodzieży, rodziców, opiekunów, nauczycieli czy też wychowawców. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z klas I-VI szkół podstawowych oraz osób dorosłych – rodziców i opiekunów, nauczycieli i wychowawców.

Na stronie internetowej Kampanii Kolejowe ABC II znaleźć można wiele materiałów edukacyjnych, takich jak aplikacja do prowadzenia zajęć z bezpieczeństwa kolejowego, kolorowanka, podręczniki wraz z gotowymi scenariuszami lekcji, a także gra edukacyjna na smartfony, krzyżówki, puzzle i inne gry i zabawy dla dzieci, które w przystępnej formie wspierają proces zdobywania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.

W ramach Kampanii Kolejowe ABC II Urząd Transportu Kolejowego organizuje zajęcia edukacyjne w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie całego kraju. Uczniowie w sposób interaktywny poznają zasady bezpieczeństwa przy terenach kolejowych, odpowiedniego zachowania na dworcach i peronach oraz znaczenie znaków drogowych i informacyjnych, które mogą spotkać podczas podróży koleją. Każde zajęcia przyjmują formę zabawy, dzięki czemu uczniowie chętniej w nich uczestniczą i lepiej utrwalają zdobytą wiedzę, stając się świadomymi i odpowiedzialnymi pasażerami.

Aby szkoła mogła wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, wystarczy wysłać zgłoszenie na adres: kolejoweabc@utk.gov.pl, w treści wpisując nazwę placówki oraz numer telefonu do osoby kontaktowej.

Więcej informacji na temat Kampanii Kolejowe ABC II można znaleźć na stronie www.kolejoweabc.pl oraz w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.





Kampania Kolejowe ABC II jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: