Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Wspieramy zdalne nauczanie – szkolimy nauczycieli!

Librus oraz InterRisk po raz kolejny połączyły siły, aby wspierać polską edukację! Od maja rozpoczynamy realizację projektu Wspieramy zdalne nauczanie (WspieramyZdalneNauczanie.pl). Działania realizowane w jego ramach mają wspierać szkoły we wdrażaniu oraz codziennym wykorzystywaniu nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi umożliwiających organizację zdalnego nauczania, w tym wideolekcji. Edukacja zdalna powinna być skuteczna, efektywna i przyjazna dla uczniów! Zaplanowaliśmy blisko 1000 szkoleń, które będą w pełni finansowane przez organizatora projektu - firmę InterRisk. Do projektu dołączyło także dwóch partnerów technologicznych: Google oraz CISCO.

a_wspieramy_zdalne_nauczanie_start_graf1_LR.jpg

Nauczanie zdalne, jako główna metoda przekazywania wiedzy uczniom, jest dla wszystkich nowością. Nigdy jeszcze nie wykorzystywaliśmy tej formy edukacji na tak ogromną skalę. Stawia to zupełnie nowe wyzwania przed wszystkimi - uczniami, ich rodzicami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Musimy nauczyć się samodzielnie organizować czas pracy i nauki, korzystać z nowych narzędzi, zmienić sposób komunikacji.

Nauczanie zdalne obecnie

Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego na portalu Librus Rodzina* wskazują, że zdaniem 46% rodziców żaden z nauczycieli w szkole ich dziecka nie realizuje lekcji on-line rozumianych jako połączenie z uczniami przez wideospotkanie. 31% stwierdza, że robi to niewielu nauczycieli. 59% rodziców potwierdza, że najbardziej w nauczaniu na odległość brakuje jego dziecku bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, a 54% wskazuje na brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Aż 39% rodziców poświęca więcej niż 4 godziny dziennie na wsparcie ucznia w nauce. Jednocześnie 63% rodziców jest w stanie zapewnić swojemu dziecku urządzenie do nauki zdalnej.

a_wspieramy_zdalne_nauczanie_start_graf21_LR.jpg

Zatem głównym problemem w realizacji skutecznej nauki na odległość nie wydaje się być zaplecze sprzętowe w domach. Jednym z istotnych problemów jest natomiast niezawiniony przez nauczycieli i szkoły brak wystarczającej wiedzy na temat pozyskiwania, konfigurowania i posługiwania się dostępnymi narzędziami służącymi do organizacji nauczania zdalnego, a w szczególności prowadzenia lekcji on-line rozumianych jako połączenie nauczyciela z uczniami przez wideospotkanie.

Po przeanalizowaniu obecnej sytuacji uważamy, że jedną z najbardziej pożądanych form pomocy w podnoszeniu jakości nauczania zdalnego jest udzielenie szkołom wsparcia we wdrażaniu i wykorzystywaniu nowoczesnych narzędzi, które umożliwiają taką formę edukacji.

1000 szkoleń dla nauczycieli i dyrektorów

Librus oraz InterRisk zdecydował się zorganizować dla nauczycieli oraz dyrekcji placówek oświatowych blisko 1000 szkoleń z zakresu nauczania zdalnego. Szkolenia będą w pełni sfinansowane i zrealizowane przez organizatorów akcji.

Chcemy udzielić szkołom wsparcia dotyczącego wdrażania i korzystania z narzędzi informatycznych, które umożliwiają i ułatwiają zdalne nauczanie oraz pomocy doradczej dot. metod prowadzenia zajęć na odległość, sposobu ich organizacji w skali całej szkoły oraz zasad zachowania higieny takiego nauczania.

a_wspieramy_zdalne_nauczanie_start_graf3_LR.jpg

Nasze działania mają na celu zapewnienie nauczycielom dostępu do wiedzy, która do tej pory nie była kluczowa na szkoleniach kadry pedagogicznej. Nauczanie zdalne, a w szczególności lekcje prowadzone w formie wideospotkań, powinno ułatwić uczniom kontakt z rówieśnikami, który jest tak ważny dla ich prawidłowego rozwoju. Rodziców pośrednio odciąży to od pomagania dzieciom w nadrobieniu materiału, którego nie są w stanie same przyswoić, m.in. przez niedostosowanie formy przekazywania im wiedzy.





* Badanie przeprowadzone na grupie 20989 rodziców, w dniach 1-6 kwietnia br. Pełna wersja raportu dostępna tutaj.

Źródło:


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: