By nauka była zabawą

Artykuł sponsorowany
Jak zachęcić uczniów do nauki? Jak zwiększyć ich zaangażowanie, skupienie i motywację? Jak sprawić, by uczyli się szybciej, zapamiętywali więcej, a przy tym świetnie się bawili?

W dzisiejszych czasach większość uczniów nosi w szkolnym plecaku urządzenia o znacznie większej mocy obliczeniowej niż całe pracownie komputerowe, z których korzystali ich rodzice i nauczyciele w czasach własnej edukacji. Szkoła, która chce być nowoczesna, musi wykorzystywać innowacyjne narzędzia, które wprowadzają do edukacji wielowymiarowe doświadczenia i zabawę. Dzięki którym lekcje są bardziej interesujące, wciągające i efektywne, a dzieci uczą się „przy okazji”.

Nauczyciele stają na głowie, by zapewnić uczniom dorastającym w świecie zdominowanym przez nowe technologie jak najwięcej absorbujących form komunikacji. Jednak nadal istnieje rozdźwięk pomiędzy metodami i narzędziami edukacji, którymi dysponują, a tym, w jakim świecie żyją i czego używają na co dzień uczniowie.

Mobilne Centrum Edukacji

Innowacyjne narzędzia edukacji, które mogą służyć wzbogaceniu programu nauczania i uzupełnieniu podstawy programowej różnych przedmiotów szkolnych takich jak geografia, przyroda czy historia, przygotowała Polska Organizacja Turystyczna. Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła, bo o nim mowa, to wielopoziomowy projekt edukacyjny, który łączy możliwość bezpośredniego doświadczenia otaczającego dzieci środowiska z atrakcyjnymi, interdyscyplinarnymi pomocami dydaktycznymi dla uczniów i nauczycieli.

W pierwszym etapie projektu Mobilne Centrum Edukacji wyruszyło w Polskę z blisko 300-metrową przestrzenią eventową, na której w 5 interaktywnych strefach zgromadzono mnóstwo różnorodnych atrakcji z wykorzystaniem humanoidalnego robota, aplikacji, symulatorów, gier, zabaw i quizów opartych m.in. na rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Dotychczas skorzystało z nich już blisko 12 tysięcy dzieci z ponad 80 szkół. Do końca roku projekt odwiedzi wszystkie 16 województw w Polsce.

a_pot_LS_graf1.jpg

Turystyczna Szkoła

Kolejnym elementem ścieżki dydaktycznej realizowanej w ramach projektu jest strona internetowa Turystycznej Szkoły, na której już dziś nauczyciele i uczniowie znajdą zestaw aplikacji, które dotychczas dostępne były jedynie dla odwiedzających Mobilną Strefę Edukacji podczas jej podróży po Polsce. Dostępne są na niej quizy i aplikacje, dzięki którym dzieci mogą poznawać i zwiedzać Polskę i jej środowisko przyrodnicze, tradycje, zabytki kultury i historii oraz przeżywać prawdziwe sportowe emocje. Podczas zabawy dzieciom towarzyszy Pola – wirtualna bohaterka, która pomaga w rozwiązywaniu zadań, tłumaczy zasady bezpieczeństwa i dzieli się ciekawostkami o Polsce. Wśród aplikacji jest także teleturniej, w którym dzieci mogą rywalizować w 2 grupach. Po rozwiązaniu quizów i wpisaniu swojego imienia, każdy uczestnik zabawy otrzymuje wirtualny dyplom.

Odkrywanie Polski z Bonem Turystycznym

Wśród najważniejszych celów projektu Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła jest podniesienie wiedzy o atrakcyjności turystycznej Polski i jej regionów oraz popularyzacja różnych form turystycznej aktywności i bezpiecznego podróżowania. Jednak projekt to nie tylko wirtualne zwiedzanie. Już wkrótce platforma zostanie uzupełniona o bazę materiałów dotyczących poszczególnych regionów, zbiór inspiracji dla nauczycieli i wychowawców oraz gotowych scenariuszy wypoczynku dla dzieci i młodzieży, za które rodzice mogą zapłacić Polskim Bonem Turystycznym – city breaków, wycieczek szkolnych, obozów, kolonii i półkolonii czy jednodniowych wypraw w najbliższą okolicę.

Strona internetowa Turystyczna Szkoła z materiałami dydaktycznymi i scenariuszami jest stale aktualizowana i dostępna bezpłatnie. Zachęcamy do skorzystania z niej wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców chcących poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego, rozwijać umiejętności korzystania z naturalnych zasobów przyrody, lepiej zrozumieć zasady ochrony środowiska i bezpiecznych podróży, a także poznać walory i atrakcje turystyczne każdego zakątka naszego kraju.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: