STEAMowe ABC, bezpłatny kurs dla nauczycieli

Artykuł sponsorowany
Czy nauczyciele w całej Polsce mogą z radością budować zaangażowanie w swoich uczniach? My wierzymy, że tak! Potrzebują tylko dobrych narzędzi.

W tym celu Fundacja Szkolna, w ramach unikalnego w tej części Europy grantu Fundacji Velux “STEAM Education in Every School”, stworzyła darmowy kurs „STEAMowe ABC”. Jest on dostępny online dla nauczycieli szkół podstawowych z całej Polski. Kurs nie wymaga wcześniejszej wiedzy z zakresu nauczania w podejściu STEAM czy doświadczenia w pracy metodą projektową. W dziesięciu interaktywnych modułach zawarta jest praktyczna wiedza, która umożliwi rozpoczęcie pracy metodą STEAM.

Kurs przygotowujący na przyszłość

- Ideą przyświecającą powstaniu kursu było zapewnienie polskim nauczycielom narzędzi do pracy z uczniami, które pozwoliłyby osiągnąć jednocześnie dwa cele: budować w uczniach zaangażowanie i jednocześnie przygotować ich do wymagań przyszłego rynku pracy - mówi Sylwia Włodarczyk, Członek Zarządu Fundacji Szkolnej ds. Edukacji.
Wokół tych dwóch potrzeb autorzy kursu Katarzyna Trojańska i Kamil Śliwowski, wraz z gronem konsultantów merytorycznych z Fundacji Szkolnej, stworzyli interaktywny, nowoczesny materiał online. Szczególnym wyróżnikiem  „STEAMowego ABC” jest jego mocne osadzenie w kontekście wyzwań rynku pracy, z którymi w przyszłości będą mierzyć się uczniowie. Nauczyciele, którzy już wzięli udział w kursie, podkreślają, że ogromną wartością są wywiady z ekspertami Deloitte, opowiadającymi o kompetencjach przyszłości.

Nowoczesna forma i elastyczność

Twórcy kursu doskonale znają realia pracy nauczycieli, dlatego zadbali, by dopasować formę i tryb nauki do napiętych kalendarzy i przeciążonych pracą głów nauczycieli, zapewniając im możliwie najatrakcyjniejszą formę treści. Zamiast nudnych wykładów czy monografii, mamy tu 10 interaktywnych modułów.
Każdy moduł składa się z przystępnej prezentacji, materiału wideo oraz testu pozwalającego powtórzyć wiedzę. Dodatkowo „STEAMowe ABC” dostarcza nauczycielom liczne inspirujące treści, takie jak karty pracy, spis poszerzających wiedzę lektur oraz repozytorium ciekawych scenariuszy lekcyjnych, które pomogą wprowadzić nauczanie STEAM w praktyce.
Co istotne, kurs ten jest asynchroniczny − można go realizować w swoim tempie. Szacujemy, że opanowanie jednego modułu zajmuje od 60 do 90 minut. Całość kursu można więc z powodzeniem zrealizować w jeden weekend lub rozłożyć pracę na kilka wieczorów.
Po ukończeniu wszystkich modułów i udzieleniu co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi w testach sprawdzających, uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający ukończenie kursu.

Czym jest STEAM?

STEAM to hasło, które zyskuje na popularności. Podejście to łączy nauki przyrodnicze, matematykę, sztukę, inżynierię i technologię w jeden model edukacyjny mający rozwijać kompetencje przyszłości. W STEAM tradycyjny model nauczania zostaje zastąpiony podejściem, w którym uczeń staje się aktywnym uczestnikiem procesu edukacyjnego, a nauka staje się bardziej angażująca, praktyczna i zorientowana na rozwijanie umiejętności, które są kluczowe w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Dlaczego STEAM?

Nauczanie STEAM skupia się na rozwijaniu trzech kluczowych obszarów kompetencji przyszłości: poznawczych, społecznych i technicznych. Przygotowujemy w ten sposób uczniów do efektywnego funkcjonowania, współpracy w zespołach oraz kreatywnego myślenia. W efekcie kształtujemy w uczniach umiejętność świadomego podejmowania ryzyka, sprawiamy, że stają się otwarci na naukę poprzez doświadczenie, zdeterminowani do rozwiązywania problemów, chętni do współpracy i działający poprzez proces twórczy. To właśnie tacy ludzie stają się innowatorami, nauczycielami, liderami i pracownikami gotowymi na wyzwania XXI wieku!

Rozwijające dla uczniów, rozwijające dla nauczycieli

W modelu STEAM nauczyciele odgrywają istotną rolę, stając się nie tylko przewodnikami, ale również mentorami i inspiratorami swoich uczniów. Za sprawą tego programu edukacja nabiera nowego wymiaru, oferując świeże spojrzenie, innowacyjne narzędzia i metody pracy. Kurs ten nie tylko podnosi efektywność procesu nauczania, ale również przynosi radość i satysfakcję ze wspólnych działań z uczniami.

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW NA STRONIE KURSU (KLIKNIJ TUTAJ )

Polecamy też śledzenie strony kursu na Facebooku.



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: