Cisco wspiera zdalną edukację

Artykuł sponsorowany
Realizacja programu nauczania, w sytuacji, gdy uczniowie pracują w domowym zaciszu jest nie lada wyzwaniem, któremu nie uda się stawić czoła bez wsparcia nowych technologii. To one pozwalają prowadzić zajęcia, pozostać w kontakcie z podopiecznymi, zlecać im zadania do wykonania czy monitorować postępy w nauce, nawet jeżeli nie ma możliwości, aby spotkać się twarzą w twarz.

Nie w każdym wypadku placówki oświatowe są przygotowane do prowadzenia zajęć online na tak szeroką skalę. Z pomocą przyszły im firmy technologiczne. Cisco i IBM udostępniły nauczycielom bezpłatne narzędzie do współpracy Cisco Webex, oferujące proste i intuicyjne funkcje ułatwiające szybkie uruchomienie procesów e-edukacji. 

Wirtualna klasa

Cisco Webex to nie tylko wideokonferencje, ale także możliwość udostępniania pulpitu i aplikacji, zasobów multimedialnych oraz ankiet. Wszystko w czasie rzeczywistym, w trakcie trwanie lekcji. Funkcjonalności rozwiązania pozwalają stworzyć wirtualną klasę, w której uczniowie po otrzymaniu zaproszenia, uczestniczą w zajęciach bez potrzeby posiadania konta użytkownika, a nauczyciel zarządza lekcją z osobistego wirtualnego pokoju. Może zadawać pytania uczniom, moderować odpowiedzi, wyciszając mikrofon, kiedy tego potrzebuje, czy nagrać lekcję, aby ją odtworzyć lub udostępnić później np. podopiecznym, którzy chcą wrócić do określonego zagadnienia odrabiając zadane lekcje.

„Udostępniając bezpłatnie technologię do pracy zespołowej oraz oferując zaangażowanie naszych pracowników, chcemy pomóc wszystkim w czerpaniu korzyści z narzędzi cyfrowych, szczególnie w czasie takich, jak obecnie, sytuacji krytycznych” – mówi Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco Polska.

Z platformy udostępnianej przez firmy IBM i Cisco będą mogły skorzystać instytucje edukacyjne we wszystkich województwach w Polsce.

Wsparcie dla nauczycieli

IBM i Cisco oferują dodatkowo wsparcie dla pedagogów w zakresie użytkowania platformy, zachęcając swoich pracowników, którzy na co dzień korzystają z Cisco Webex, aby jako wolontariusze prowadzili szkolenia z obsługi rozwiązania w czasie rzeczywistym. Do tej pory do udziału w programie zgłosiło się ponad 500 wolontariuszy z obu firm. Firma Cisco udostępniła także przewodniki korzystania z platformy.

Dyrektorzy szkół i nauczyciele zainteresowani udziałem mogą zgłaszać się do programu poprzez link.

a_cisco_LS_graf3.png

Bezpieczeństwo podczas zdalnych lekcji

Platforma Cisco Webex posiada ponad 130 milionów użytkowników na całym świecie i co miesiąc przetwarza ponad 6 miliardów minut spotkań, a działając w chmurze, nie zużywa zasobów pamięci na komputerach osobistych. Dostępna za pośrednictwem łącza internetowego, platforma Cisco Webex gwarantuje prywatność oraz bezpieczeństwo przepływu danych i treści wymienianych podczas sesji dzięki zaawansowanym narzędziom bezpieczeństwa i szyfrowania.

„W obecnych, niepewnych czasach rekomendujemy korzystanie z narzędzi, w których bezpieczeństwo jest funkcją podstawową, wbudowaną w rozwiązanie i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. W przypadku wielu dostępnych na rynku rozwiązań często nie jest to normą. Funkcjonalność i wygoda nie mogą być jedynym kryterium wyboru rozwiązania do zdalnej edukacji. Muszą im towarzyszyć funkcje zapewniające bezpieczeństwo. Warto również sprawdzić, gdzie są przechowywane dane wysyłane za pośrednictwem wykorzystywanej przez nas aplikacji” – mówi Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco w Polsce.

Jak Cisco Webex dba o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli:
  • automatycznie przypisuje spotkaniom i ich uczestnikom indywidualne identyfikatory i hasła,
  • zapewnia całościowe szyfrowanie danych przesyłanych między uczestnikami,
  • blokuje nieuprawniony dostęp osób trzecich.

Integracja cyfrowych narzędzi

Cisco Webex z powodzeniem wykorzystują nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 40 na warszawskim Ursynowie. Rozwiązanie zostało zintegrowane z platformą do e-nauki Edukator.pl. Jej twórcy przez lata gromadzili najlepsze międzynarodowe zasoby edukacyjne, w tym symulatory, aplety czy modele nauczenia, tłumacząc je jednocześnie na język polski. Dzięki dostępowi do takiej bazy, nauczyciele w całym kraju mogą nie tylko efektywniej pracować, ale i lepiej uczyć. Działanie systemu opiera się o przydzielane użytkownikom wirtualne dyski, na których mogą oni gromadzić dowolne zasoby cyfrowe wykorzystywane w nauczaniu, w tym także do przeprowadzania testów, kursów czy prezentacji. Jednocześnie serwis umożliwia agregację treści z popularnej wyszukiwarki, serwisu z materiałami video, banków zdjęć, etc. Największa zaletą platformy jest jednak dostęp do kilkudziesięciu tysięcy stron z materiałami edukacyjnymi, w tym multimediami, apletami czy symulatorami, dzięki którym nauczyciele mogą pracować z młodzieżą w grupach, tworzyć kursy, czy śledzić postępy swoich uczniów.

Ekosystem, składający się z dwóch cyfrowych narzędzi pozwala nie tylko na sprawny dialog nauczycieli z uczniami. Technologia zwiększa efektywność pracy grona pedagogicznego, m.in. w zakresie codziennej komunikacji, ustaleń, szkoleń i potrzeby błyskawicznego kontaktu.

„Zanim nauczyciele odbyli szkolenia ze specjalistami Cisco, sami przetestowaliśmy narzędzie. Byliśmy w stanie z niego korzystać, a także ocenić jego przydatność i łatwość obsługi. Nie wszyscy nauczyciele sprawnie poruszali się w cyfrowym świecie, ale szybko nadrobili zaległości. Udało się wywołać wśród nich entuzjazm, chęć współpracy i uczenia się w trybie przyspieszonym. To momentalnie udzieliło się uczniom” – mówi Bogdan Wróbel, dyrektor

Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 40 w Warszawie. 225 milionów dolarów na walkę z koronawirusem

Udostępnienie darmowych narzędzi do zdalnej edukacji to nie jedyny przykład wsparcia jakiego udziela Cisco w walce z koronawirusem. Firma przeznaczyłą 225 milionów dolarów na pomoc zarówno w globalnych, jak i lokalnych działaniach na rzecz walki z pandemią COVID-19. W ramach zobowiązania, Cisco przeznaczy 8 milionów dolarów i rozwiązania warte 210 milionów dolarów. Ponadto, Fundacja Cisco przeprowadziła akcję zbierania datków od pracowników. Firma podwoi uzyskaną kwotę do łącznej wartości 4 milionów dolarów i przeznaczy 1 milion USD w formie dodatkowych dotacji na pomoc dla swoich partnerów non-profit. Większość środków zostanie przekazana na wspieranie opieki zdrowotnej i edukacji, działań rządów i zabezpieczenie krytycznych technologii. Część z nich zostanie przeznaczona na Fundusz Solidarności Reagowania na COVID-19 przy ONZ, wspierający międzynarodowe wysiłki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na rzecz zapobiegania, wykrywania i zarządzania rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: