Do 16 maja zgłoś szkołę do programów Fundacji Orange!

Artykuł sponsorowany
Razem w cyfrowym świecie - pod tym hasłem Fundacja Orange zaprasza szkoły z całej Polski do udziału w bezpłatnych programach – MegaMisji (dla klas 1 - 3) i #SuperKoderach (dla klas 4 – 8). Dzięki tym inicjatywom dzieci i młodzież mogą lepiej poznać i zrozumieć cyfrowy świat, a nauczyciele  nie tylko zyskać nowe kompetencje, lecz także zainteresowanie i zaangażowanie uczniów. W programach mogą brać udział szkoły duże i małe, z miast i wsi - rekrutacja trwa do 16 maja! Zgłaszać można się na stronie https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol.

Edukacja cyfrowa – zrób to z głową… i przez zabawę

- MegaMisja powoli staje się lekcją, bez której tydzień w szkole nie istnieje. Dużym atutem tych zajęć jest to, że dzieciaki nawiązują relacje, współpracują, dyskutują, wymieniają swoje myśli – mówi pani Joanna nauczycielka ze szkoły w Olsztynie. Pani Karolina dodaje natomiast - MegaMisja to fantastyczna przygoda, zarówno dla dzieci, jak i nauczyciela. Miałam okazję być liderem w mojej szkole. Przygotowanie do zajęć nie było czasochłonne, świetnie napisane scenariusze sprawiały, że od pierwszych zajęć czułam się pewnie. Bohaterowie programu bardzo szybko zdobyli sympatię dzieci. Podobnie jak tematyka zajęć, jakże istotna w dzisiejszych cyfrowych czasach. Dzięki zajęciom moi uczniowie zdobyli bezcenną wiedzę i co ważne - potrafią ją wykorzystać w życiu codziennym.

Tak o MegaMisji dla klas 1-3 mówią nauczycielki biorące udział w poprzednich edycjach. Program to edukacyjna inicjatywa wpleciona w zajęcia edukacji wczesnoszkolnej lub świetlicowej, podczas której dzieci zdobywają zdrowe nawyki cyfrowe. Nauczyciele bazują na gotowych scenariuszach, a uczniowie dowiadują się, jak odróżnić informację od reklamy, opinię od faktu. Wszystko to daje im ważne przygotowanie do tego, aby z cyfrowych mediów korzystać w sposób refleksyjny i krytyczny. Dzieci w MegaMisji uczą się też, jak zachować umiar w korzystaniu z ekranów, jak chronić swoją prywatność, czym są prawa autorskie w internecie, jak kulturalnie komunikować się i wyrażać swoje opinie. Program zajęć ułożony jest tak, by trudne tematy tłumaczyć poprzez zabawę i aktywności, dzięki którym dzieci same wyciągają wnioski. Co ważne, choć tematyka związana jest z cyfrowym światem, uczniowie zdobywają nowe umiejętności w dużej mierze bez użycia technologii pod czujnym okiem nauczycieli w towarzystwie animowanych bohaterów: Julki, Kuby i Psotnika.

r_orange_art.spons_LS_05052022_graf.jpg

Postaw na kreatywność!

Z kolei w programie #SuperKoderzy uczniowie przy okazji zwykłych zajęć, poznają podstawy programowania - składają roboty, tworzą stacje pogodowe, grają na owocach, kodują - a przy tym rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Nauczyciel ma do wyboru 14 ścieżek tematycznych i zajęcia może prowadzić nie tylko na lekcjach informatyki (ale też m.in. muzyki, matematyki czy na języku angielskim). Co ważne, nie musi być specjalistą od nowinek technologicznych. Wsparcia nauczycielom w przygotowaniu zajęć udziela Fundacja Orange.

W ten sposób swoje lekcje urozmaiciła pani Marta Kriger, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Jarantowicach. - #SuperKoderzy pozwalają na zupełnie nowe podejście do podstawy programowej. Projekt z języka angielskiego zakłada, że uczniowie mają stworzyć interaktywne przedstawienie „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Ich zadaniem jest przede wszystkim zaprogramować robota, by poruszał się w odpowiedni sposób i zawoził Dorotkę – główną bohaterkę spektaklu – w kolejne zakątki krainy przedstawionej na specjalnej planszy. Rozwój umiejętności technologicznych idzie w parze z rozwojem językowym: uczniowie nagrywają bowiem też swój głos z kolejnymi kwestiami wypowiadanymi przez bohaterów, używając języka w praktyce i poszerzając swoje słownictwo.

Zobacz, jak #SuperKoderzy realizowani są w szkole w Jarantowicach

Jak się zgłosić?

Realizacja obu programów rozpocznie się we wrześniu. Do MegaMisji zostanie przyjętych 180, a do #SuperKoderów 140 szkół. Aby dołączyć do ponad 2 tysięcy szkół, które wzięły już udział w programie, nauczyciel lub dyrektor powinien wypełnić formularz online i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami. Temat pracy brzmi: Zaproś MegaMisję/#SuperKoderów do swojej szkoły, przedstaw swój zespół i uzasadnij, dlaczego chcesz być w naszym programie. Czas na zgłoszenie jest do 16 maja. Udział w programie nie wiąże się z żadnymi kosztami dla szkoły, a nauczyciele otrzymują kompleksowe wsparcie  i materiału do realizacji programów. Szczegóły oraz formularze znajdują się na: www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol. Tutaj też można znaleźć tutoriale pomocne przy tworzeniu wniosku. W razie dodatkowych pytań, informacji udziela również dedykowana infolinia: +48 502 091 955 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 16.

Fundacja Orange jest organizacją pożytku publicznego. Od 2005 roku dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Z Fundacją uczą się zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki i druku 3d. To kompetencje, które zapewnią im lepszy start w przyszłość. Fundacja szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja: Enter, realizowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Jej inicjatywy oparte są na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami. Więcej na fundacja.orange.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: