Edukacja zdalna z energią. Projekt zakończony sukcesem!

300 szkoleń on-line, 17 dni szkoleniowych i niemal 7200 uczestników - dyrektorów szkół i nauczycieli z całej Polski. Cel: wysoka jakość kształcenia bez względu na warunki i dynamicznie zmieniający się tryb nauczania (zdalny, hybrydowy czy stacjonarny). A wszystko to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi IT w edukacji oraz zarządzaniu szkołą. Tak w telegraficznym skrócie można opisać projekt społeczny „Edukacja zdalna z energią”, który zorganizowany został w ramach współpracy firm Librus oraz Energi z Grupy ORLEN.

Organizatorzy w ramach projektu początkowo planowali przeprowadzenie 200 szkoleń dla szkół podstawowych. Projekt cieszył się jednak tak ogromnym zainteresowaniem, że lista zgłoszonych szkół zapełniła się niemal w 24 godziny od jego rozpoczęcia. W efekcie zwiększono liczbę o kolejne 100 szkoleń. Wszystkie spotkania sfinansowane były przez organizatora projektu – Energę z Grupy ORLEN.

W projekcie wzięło udział blisko 7200 uczestników. Reprezentowali oni zarówno małe placówki oświatowe, posiadające kilkadziesiąt uczniów, jak i duże szkoły, w których uczy się kilkaset dzieci. Na co dzień każda ze szkół mierzy się z innymi wyzwaniami, ma indywidualne potrzeby i wymagania. Organizując szkolenia, zależało nam na dopasowaniu materiałów do realiów danej rady pedagogicznej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i doświadczeniu edukatorów cel ten został osiągnięty, a 87% uczestników stwierdziło, że zakres szkolenia spełnił ich oczekiwania. To, że tematy poruszone podczas zajęć były dla uczestników interesujące, potwierdzają również liczne pozytywne opinie: „Bardzo ciekawe szkolenie. Dziękuję za wszystkie informacje” (nauczyciel ze szkoły podstawowej im. Powstańców Śląskich w Bluszczowie) lub „Szkolenie było wyczerpujące i ciekawie prowadzone” (nauczyciel ze szkoły podstawowej nr 54 w Szczecinie).

a_edukacja_zdalna_z_energia_LS_LRgraf_1.jpg

Sukces szkolenia to nie tylko idealnie dopasowany zakres merytoryczny, ale również sposób przekazywania treści - przystępny, zrozumiały i atrakcyjny dla uczestników. Było to szczególnie ważne, ponieważ ze względów bezpieczeństwa wszystkie szkolenia odbywały się w formie on-line. W ankiecie, którą przeprowadziliśmy z uczestnikami szkolenia ponad 93% badanych odpowiedziało, że sposób prowadzenia szkoleń spełnił oczekiwania. Otrzymaliśmy również wiele pozytywnych komentarzy: „Szkolenie było prowadzone w ciekawy sposób, prowadzący był zaangażowany, na bieżąco odpowiadał na nurtujące pytania” (nauczyciel ze szkoły podstawowej w Grąblewie) lub „Rzeczowy, profesjonalnie przeprowadzony wykład. Kompetentny pan wykładowca” (nauczyciel ze szkoły podstawowej nr 7 im. T. Kościuszki w Nowej Rudzie). 

a_edukacja_zdalna_z_energia_LS_LRgraf_2.jpg

Wiedza wykorzystana w praktyce

Planując szkolenia zależało nam na praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy. Opinia -  „Szkolenie zgodne z tematem, sposób przekazu informacji bardzo przystępny, praktyczne wskazówki i rady”. - którą otrzymaliśmy od nauczyciela ze szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Podolu-Górowej lub komentarz – „Dobrze wykorzystany czas, dziękuję”, który otrzymaliśmy od nauczyciela ze szkoły podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu, są niezwykle motywujące. Wyniki ankiety również wykazały praktyczność organizowanych zajęć. Aż 89% ankietowanych odpowiedziało, że wykorzysta w praktyce wiedzę prezentowaną na szkoleniu

a_edukacja_zdalna_z_energia_LS_LRgraf_3.jpg

Planeta Energii - pomysł na kreatywną lekcję

W ramach szkoleń uczestnikom przybliżone zostały również zasoby projektu Planeta Energii. Dzięki temu nauczyciele klas I-IV szkoły podstawowej mogą skorzystać z wielu multimedialnych materiałów i ćwiczeń pomagających przeprowadzić nieszablonowe zajęcia lekcyjne dotyczące m.in. źródeł energii, zasad bezpiecznego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych, a także prawidłowego segregowania odpadów lub zapobiegania nadmiernego ich powstawania w codziennym życiu.

Materiały projektu Planeta Energii są niezwykle interesujące i z pewnością będą przydatne podczas kreatywnych zajęć z uczniami. Aż 88% ankietowanych ocenia bardzo pozytywnie przydatność w szkole takich inicjatyw jak Planeta Energii.

O projekcie Edukacja zdalna z energią

Celem projektu Edukacja zdalna z energią było wsparcie placówek oświatowych w organizacji nauczania zdalnego. Podczas przeprowadzonych szkoleń uczestnicy poznali praktyczne i bezpieczne narzędzia do prowadzenia edukacji on-line, m.in. wideolekcji. W projekt zaangażowali się również partnerzy technologiczni, tacy jak: Microsoft, CISCO oraz Google. Szkolenia były w pełni finansowane przez organizatora projektu - firmę Energa z Grupy ORLEN.

W ramach szkoleń uczestnicy:

  • poznali możliwości nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi informatycznych, niezbędnych podczas dynamicznie zmieniających się warunków pracy szkoły,
  • zwiększyli kompetencje w zakresie obsługi dziennika elektronicznego oraz organizacji wideolekcji z wykorzystaniem platform internetowych,
  • skorzystali z pomocy doradczej również w zakresie uzyskania bezpłatnych licencji do platform: CISCO, Webex, Google G Suite oraz MS Teams,
  • zdobyli praktyczną wiedzę z zakresu organizacji interesujących i angażujących uczniów zajęć on-line, m.in. z wykorzystaniem przykładowych zasobów projektu Planeta Energii (czytaj więcej o projekcie Planeta Energii >>),
  • otrzymali szereg materiałów edukacyjnych i artykułów eksperckich, które będą wsparciem podczas codziennej pracy (skorzystaj z bazy wiedzy >>).
Więcej o projekcie Edukacja zdalna z energią na edukacjazdalnazenergia.pl.

a_edukacja_zdalna_z_energia_podsumowanie_graf_4.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: