HTC VIVE - Uwolnij Wyobraźnię!

Artykuł sponsorowany
Rozwijaj potencjał uczniów i podnoś swoje kwalifikacje wykorzystując najefektywniejszy sposób nauki – poprzez zdobywanie doświadczenia

Nauka, która daje najlepsze efekty, to taka która angażuje, pobudza wyobraźnię, zwiększa motywację i rozwija kreatywność, jednocześnie polepszając nie tylko zdolność do zapamiętywania informacji, ale i rzeczywiste zrozumienie zagadnienia. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić. Uczniowie mają przecież zróżnicowane potrzeby. Część z nich ma silniej rozbudowaną pamięć wzorkową, inni natomiast słuchową, bądź ruchową. Nierzadko problemem nauczania jest także w ogóle zachęcenie uczniów do podjęcia wysiłku intelektualnego. Wirtualna rzeczywistość to natomiast atrakcyjny sposób na zaangażowanie wszystkich zmysłów i w efekcie poprawienie efektywności oraz szybkości pozyskiwania wiedzy, dzięki doświadczaniu omawianych zagadnień. Rośnie też ich atrakcyjność zajęć. Według badań, aż 87%* uczniów deklaruje że chętniej wzięłoby udział w zajęciach z zastosowaniem rozwiązań VR.

Wirtualna rzeczywistość – gotowe, proste rozwiązania

Doskonałym przykładem wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w zdalnym nauczaniu jest inicjatywa SP 33 z Poznania:
- Skłoniła nas chęć dotarcia do uczniów w inny niż na co dzień sposób (…) – powiedział Daniel Banaszewski, dyrektor SP33

Poprowadzenie zajęć z wychowania fizycznego, angielskiego, czy matematyki, wykorzystując w tym celu gry i aplikacje VR, mogło się wydawać karkołomnym wyzwaniem, ale efekt przerósł oczekiwania.

- Wrażenie niesamowite, chodź każdy robił to po raz pierwszy  – relacjonuje Banaszewski – Zaskoczenie uczniów było ogromne. Nikt nie przypuszczał, że można zajęcia z matematyki czy gimnastyki poprowadzić w taki sposób. Drugi dzień zajęć obejrzało ponad 20000 osób (uczniów w szkole jest 300). Myślimy aby prowadzić część zajęć z systemie VR, oczywiście po powrocie do "normalnej" naszej pracy. Kanał YouTube SP33.

Wirtualna rzeczywistość daje też możliwość budowania ciekawych, interaktywnych scenariuszy lekcji. Pokazanie ucznion trójwymiarowego triceratopsa w skali 1:1 w jego naturalnym środowisku, spacer w kosmosie, czy podróż po ludzkim ciele silniej oddziałują na wyobraźnię i pozwalają zrozumieć nawet trudniejsze zagadnienia. Kształcenie przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości to bowiem zdobywanie wiedzy poprzez zdobywanie doświadczenia.

Wirtualna rzeczywistość – konkretne propozycje

HTC VIVE Focus – autonomiczne, mobilne gogle dedykowane do edukacji, zdalnej pracy, wykładów i spotkań zespołów roboczych. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, łatwych w czyszczeniu, a do tego są ergonomiczne, intuicyjne i nie wymagają komputera.

HTC VIVE Cosmos – najlepszej jakości system do wirtualnej rzeczywistosci na komputery PC i notebooki. Jest prosty i szybki w obsłudze. Modułowa konstrukcja zestawu oferuje użytkownikom możliwość modyfikowania funkcji zestawu,wraz ze zmieniającym się zapotrzebowaniem.

Na polskim rynku jest coraz więcej firm, które specjalizują się w tworzeniu dedykowanych dla szkolnictwa aplikacji oraz kompleksowych rozwiązań (sprzęt oraz oprogramowanie). Przykładem może być Nowa Era, która oferuje gotowe scenariusze z zakresu nauk przyrodniczych. Oferta aplikacji stworzonych z myślą o edukacji znajduje się także w ogólnodostępnej bibliotece VIVEport. Oto kilka propozycji.

Mona Lisa: Beyond The Glass

Mona Lisa: Beyond the Glass to doświadczenie artystyczne w wirtualnej rzeczywistości stworzone we współpracy z muzeum Louvre w Paryżu, z okazji rocznicy 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci. Wirtualna podróż odsłania najnowsze odkrycia dotyczące tajników malarstwa artysty i wciąga nas w niezwykłą historię, omawiającą kulisy powtania dzieła.

a_htc_graf1.jpg

Link i video: Mona Lisa: Beyond The Glass

Tilt Brush by Google

Tilt Brush oferuje niezwykłą możliwość rozwijania kreatywności dzięki przestrzennemu rysowaniu w wirtualnej rzeczywistości. Uwolnij swój potencjał i stwórz pełne magii dzieła w trójwymiarze za pomocą pędzla oraz efektów specjalnych jak rozbyłskujące gwiazdy, smugi światła, a nawet płomienie. To niesamowia zabawa i nauka w jednym. Twój pokój jest Twoim płótnem, a wyobraźnia paletą.

a_htc_graf2.jpg

Link i video: Tilt Brush by Google

3D Organon VR Anatomy

Jest to pierwsza na świecie, w pełni funkcjonalna aplikacja do anatomii w rzeczywistości wirtualnej, dzięki której możesz podziwiać układ szkieletowy, więzadła i inne tkanki łączne w realistycznej przestrzeni 3D. Darmowa wersja 3D Organon zawiera moduł z animacjami stawów i kości. Wersja płatna zawiera dodatkowe 500 szczegółowych animacji czynności mięśni i fizjologii narządów.

a_htc_graf3.jpg

Link i video: 3D Organon VR Anatomy

T.REX

T.Rex: Skeleton Crew to aplikacja stworzona przez Amerykańskie Muzuem Historii Naturalnej. Zostań paleontologiem w swoim domu. Zrekonstruuj szkielet Tyrannosaurusa rex i budzi go do życia. Cofnij się o 66 mln lat, do końca epoki dinozaurów. Zobacz gady szybujące po niebie, T.Rexa, oraz otaczający go świat.

a_htc_graf4.jpg

Link i video: T.Rex

Earthlight: Spacewalk

Earthlight, stworzony we współpracy z NASA, jest najbardziej realistycznym przedstawieniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przekonaj się, jak utrudnione jest funkcjonowanie na ISS, począwszy od najprostszych czynność, takich jak poruszanie się w zerowej grawitacji, po korzystanie ze specjalistycznej aparatury.

a_htc_graf5.jpg

Link i video: Earthlight: Spacewalk

VR Frog Dissection: Ribbit-ing Discoveries

Dołącz do Wendy Martin, nagradzanej nauczyielki nauk ścisłych, żeby przeprowadź wirtualną sekcję żaby. Podczas lekcji VR szybko zdobędziesz podstawową wiedzę na temat anatomii płaza bez narażnia na uszczerbek żadnego zwierzęcia. Nauczyciel angażuje uczniów, dając im konretne instrukcje i sprawiając, że nauka jest jeszcze efektywniejsza. Metoda zgodna z amerykańskim standardem NGSS.

a_htc_graf6.jpg

Link i video: VR Frog Dissection: Ribbit-ing Discoveries

Nefertari: Journey to Eternity

W legendarnej Dolinie Królowych znajduje się jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na naszej planecie –5000-letni grobowiec królowej Nefertari. Słynie on ze wspaniałych, barwnych reliefów, zachowanych w doskonałym stanie. Do niedawna niedostępny dla zwiedzających, dziś można ją obejrzeć w całej jej okazałości także w wirtualnej rzeczywistości.

a_htc_graf7.jpg

Link i video: Nefertari: Journey to Eternity

SYNC: The Future of meetings

Sync to platforma do organizacji spotkań i pracy zdalnej zespołów roboczych w prywatnych pokojach. Stworzony z myśla o VR, Sync umożliwia użytkownikowi stworzenie swojej wiernej kopii – avatara, dzięki czemu nawet praca z ludźmi rozsianymi po całym świecie daje poczucie uczestniczenia w zespolei i wrażenie kontaktu z żywym człowiekiem. Zintegrowane, nteraktywne narzędziom 3D sprawiają natomiast, że współpraca poprzez Sync nabiera całkowicie nowego wymiaru.

a_htc_graf8.png

Link: SYNC

Engage

Engage to zaawansowana platforma szkoleniowa, która ułatwia współpracę i naukę w VR. Aplikacja świetnie nadaje się do prowadzenia konferencji, wykładów i szkoleń. Platforma ma szeroki zakres funkcji do komunikacji. Można organizować wieloosobowe spotkania i transmitować wydarzenia na żywo w VR, oraz przesyłać strumieniowo swoje prezentacje lub filmy.

a_htc_graf9.jpg

Link: Engage




Zapraszamy do kontaktu: 
Maria Jeruzalska, maria_jeruzalska@htc.com 606 137 709 
oraz 
Dorota Paszyńska, dorota_paszyńska@htc.com 698 033 013.

*US reach report, 2018


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: