Jak dbać o smartfony, laptopy i tablety, by służyły nam jak najdłużej

Nie wyobrażamy sobie życia bez urządzeń elektronicznych, które umożliwiają nam pracę, zapewniają rozrywkę i pozwalają na szybki kontakt z bliskimi. Aby smartfon, tablet lub laptop służyły nam jak najdłużej, warto odpowiednio o nie zadbać.

Wybór sprzętu

Zanim zdecydujemy się na wybór urządzenia elektronicznego, dobrze wcześniej zapoznać się z opiniami na jego temat. Najlepiej kupować sprzęt jak najlepszej jakości, co może, ale nie musi oznaczać wyższej ceny. Rzetelne porównanie ofert producentów i dobranie sprzętu do naszych rzeczywistych oczekiwać podniesie nasze zadowolenie z jego zakupu. To, jak będziemy korzystać z nowego nabytku będzie przełoży się bezpośrednio na to, jak długo będziemy się nim cieszyć.

Co ochroni nasz sprzęt?

Urządzenia elektroniczne łatwo ulegają uszkodzeniu – czasem wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, aby sprzęt był do wyrzucenia lub wymagał kosztownej naprawy. Poniżej lista przedmiotów, które pomogą nam ochronić urządzenie.
Folia ochronna – Folię ochronną można kupić za kilka złotych. Nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed rozbiciem ekranu, jednak przy upadku urządzenia z niewielkiej wysokości może je uratować przed uszkodzeniem. Minusem folii jest to, że potrzeba ogromnej precyzji, aby odpowiednio ją nakleić – jeśli na ekranie telefonu będą znajdowały się drobinki kurzu lub inne zanieczyszczenia, pod folią mogą pojawić się pęcherzyki, które trudno zlikwidować i dodatkowo wyglądają mało estetycznie. Kiepskiej jakości folia ochronna może powodować dyskomfort podczas korzystania z dotykowych ekranów oraz negatywnie wpływać na jakość kolorów. Jeśli zdecydujemy się na folię ochronną, warto wybrać droższy model, ponieważ w tym przypadku cena zwykle idzie w parze z jakością.

Szkło hartowane – Znacznie lepiej ochroni ekran naszego telefonu niż folia ochronna. Szkło jest grubsze, bardziej wytrzymałe, łatwiejsze w zamontowaniu, ale jest również droższe. Jednak jeśli decydujemy się na sprzęt wysokiej klasy, który ma nam posłużyć kilka lat, dobrze zaopatrzyć się w szkło – nawet najostrożniejszemu użytkownikowi telefonów i tabletów zdarzy się nieopatrzne upuszczenie urządzenia.

Silikonowy pokrowiec – Nie tylko ekran należy chronić, dobrze pamiętać również o obudowie telefonu. Dzięki pokrowcowi nie porysuje się ona podczas codziennego użytkowania, a podczas upadku urządzenie będzie dodatkowo chronione. Producenci oferują pokrowce w bardzo szerokiej gamie kolorów i nadruków – można kupić kilka i zmieniać je np. z każdą porą roku. 

Futerały – Jeśli mamy zwyczaj noszenia telefonu w torebce lub plecaku, można zaopatrzyć się w futerał chroniący sprzęt przed uszkodzeniem przez inne przedmioty, które znajdą się w tej samej przegrodzie torby. Laptop powinniśmy nosić w plecaku lub torbie odpowiednio dopasowanej do wielkości naszego sprzętu.

Ubezpieczenie – Na wypadek, gdyby wszystkie rodzaje zabezpieczeń zawiodły, można ubezpieczyć sprzęt. Już za niewielką opłatą dystrybutorzy urządzeń elektronicznych oferują ubezpieczenie. Jeśli mamy pecha lub jesteśmy wyjątkowo nieostrożni i już kilka urządzeń straciliśmy, warto przemyśleć dodatkowe ubezpieczenie – zwykle jego koszt jest znacznie mniejszy niż koszt nowego laptopa lub telefonu.

grafika_artykul_smartfon.jpg

Dobre praktyki

Unikanie jedzenia i picia w pobliżu sprzętu – Najczęstszym przewinieniem wobec naszego sprzętu jest zalanie go wodą, kawą, herbatą lub innym napojem. Między klawiszami klawiatury można często znaleźć mnóstwo resztek jedzenia – nie wpływa to najlepiej na kondycję naszego urządzenia, dlatego najlepiej nie jeść i nie pić w pobliżu sprzętu elektronicznego. Jeśli nie możemy powstrzymać się od picia kawy podczas pracy przy komputerze, dobrze ustawić ją w takim miejscu, aby w przypadku rozlania się nie zalała naszego sprzętu. Warto również sprawić sobie zamykany kubek.

Odpowiednie przechowywanie urządzenia – Rzucenie telefonu do plecaka pełnego różnych przedmiotów lub przewożenie laptopa luzem, bez plecaka lub torby, nie jest najlepszym traktowaniem sprzętu. Aby nasze urządzenie nie uległo żadnym stłuczeniom ani innym uszkodzeniom, najlepiej przechowywać je w specjalnych pokrowcach lub przynajmniej w oddzielnych przegrodach torby czy plecaka. W przypadku komputera bardzo ważne jest to, aby nie zasłaniać wylotów ciepłego powietrza, a często się to zdarza, jeśli korzystamy z laptopa w łóżku, trzymając go na kolanach lub jeśli na biurku, przy którym pracujemy, panuje bałagan. Długotrwałe zakrycie wylotów powietrza może spowodować przegrzanie, a następnie doprowadzić do tego, że urządzenie się wyłączy lub, jeśli nie ma odpowiedniego zabezpieczenia, dojdzie do uszkodzenia. Zbyt wysoka temperatura podzespołów może również wpłynąć na skrócenie czasu ich żywotności. Dobrze również od czasu do czasu fizycznie wyczyścić komputer, ponieważ pod obudową gromadzi się kurz, który utrudnia cyrkulację powietrza. Na urządzeniach nie należy również kłaść ciężkich przedmiotów – dotyczy to szczególnie laptopów, które niektórzy traktują jak póki na książki.

Ładowanie – Odpowiedni sposób ładowania sprzętu bardzo znacząco wpływa na żywotność baterii. Jeśli będziemy trzymać się kilku prostych zasad, bateria w naszym urządzeniu posłuży nam długo. Baterię najlepiej zacząć ładować, kiedy pozostaje nie mniej niż 15% energii. Należy unikać zarówno całkowitego rozładowania baterii, jak i pozostawiania urządzenia podłączonego do ładowania na długi czas, np. na całą noc. Energię powinno się utrzymywać w granicach 20-90%. Podczas ładowania najlepiej nie korzystać z telefonu, ponieważ wówczas może się on nagrzewać, co nie wpływa pozytywnie na żywotność baterii. Podobnie należy postępować z baterią w laptopie, z tym że można z niego korzystać podczas ładowania i nie przyniesie to żadnych szkód.

A jeśli nie uda się ochronić sprzętu…

Jeśli nasz sprzęt ulegnie wypadkowi, czasem nasza pierwsza reakcja decyduje o tym, czy będzie się nadawał do ponownego użytku. Poniżej kilka porad dotyczących postępowania w przypadku uszkodzenia sprzętu:

Zalanie laptopa – Należy natychmiast odłączyć źródło zasilania, wyjąć baterię i odwrócić urządzenie, aby jak najwięcej cieczy wypłynęło. Pod żadnym pozorem nie wolno włączać komputera, nawet jeśli bardzo nas kusi, by upewnić się, że działa. Urządzenie należy jak najszybciej oddać do oględzin specjalistów. Możemy również zaryzykować i po wysuszeniu laptopa włączyć go i korzystać z niego, jeśli nie będzie żadnych niepokojących objawów. Jednak nie można wykluczyć, że po jakimś czasie urządzenie przestanie działać i naprawa okaże się znacznie kosztowniejsza niż sprawdzenie go tuż po nieszczęśliwym wypadku. Substancje zawarte w płynach mogą powodować korozję i po dłuższym czasie sprzęt może być już nie do uratowania.

Zalanie telefonu/tabletu – Wokół sposobu radzenia sobie z zalanym telefonem krąży wiele kontrowersyjnych opinii, m.in. ta, że problem rozwiąże zasypanie urządzenia ryżem lub wysuszenie suszarką do włosów. W rzeczywistości obydwa te sposoby mogą jednie pogorszyć stan naszego urządzenia. Podobnie jak w przypadku zalania laptopa, telefon lub tablet należy odłączyć od zasilania, wyjąć baterię i dostarczyć do serwisu. Warto oddać sprzęt w ręce specjalistów, którzy mają odpowiednie kompetencje i wiedzę, aby profesjonalnie zająć się urządzeniem.

Inne uszkodzenia – Jeśli zdarzy nam się rozbić ekran, upuścić komputer lub w inny sposób uszkodzić sprzęt, najlepiej od razu oddać go do sprawdzonego serwisu. Jeśli sami będziemy próbowali naprawić urządzenie lub będziemy zwlekać ze skorzystaniem z usług profesjonalistów, może się to skończyć znacznym wzrostem kosztów naprawy lub nawet koniecznością zakupienia nowego sprzętu.

Sprzęt elektroniczny towarzyszy nam nieustannie – po przebudzeniu sięgamy po telefon, pracujemy na komputerze, a w ciągu dnia często korzystamy z różnych aplikacji. Jesteśmy często emocjonalnie związani z naszymi urządzeniami, dlatego należy o nie dbać – dzięki temu będą działały wydajniej i dłużej nam posłużą.


Źródła:
  • https://www.komputronik.pl/informacje/folia-ochronna-czy-szklo-hartowane/
  • https://komorkomat.pl/ladowanie-telefonu/
  • https://www.morele.net/wiadomosc/jak-dbac-o-laptopa-jak-ladowac-baterie-w-laptopie/6390/
  • http://www.applesupport.pl/suszarka-ryz-i-kaloryfer-oraz-inne-bajki-i-opowiesci-czyli-jak-ratowac-zalany-telefon/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: