Jak wyposażyć szkołę w sprzęt IT bez rujnowania budżetu?

Artykuł sponsorowany
Inflacja i rosnące ceny ze względu na pandemię, a także problemy producentów elektroniki nie pomagają w wyposażaniu szkół w sprzęt IT. Jak zatem radzą sobie dyrektorzy, aby zapewnić uczniom wysoki standard nauczania, a nauczycielom komfortowe warunki pracy?

Powrót do szkół wymusza wydatki

Zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa zapoczątkowało wśród dzieci naukę z domu.  Sytuacja ta przerzuciła ciężar zakupów sprzętu elektronicznego na rodziców. Jednak powrót do klasycznego systemu edukacji znów wymusza na dyrekcji potrzeby sięgnięcia głębiej do portfeli. Dziś podstawowa stacja robocza nie spełnia już swoich wymagań. W nauce często przydaje się mocniejszy komputer, do tego słuchawki czy kamera internetowa, a rosnące wymagania producentów oprogramowania wymagają częstszej wymiany sprzętu lub zakupu tego w lepszej konfiguracji.

Sprzęt poleasingowy odpowiedzią na problemy

Inflacja i rosnące ceny elektroniki nie pomagają – większości szkół nie stać na wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych na nowy sprzęt. Nie dziwi zatem rosnący odsetek placówek sięgających po używane komputery. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez portal Allegro. Wynika z nich, że coraz częściej kupujemy produkty z drugiej ręki,  dominują przy tym transakcje związane właśnie z elektroniką.

Obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania poleasingowym sprzętem elektronicznym zarówno ze strony  placówek oświatowych jak i rodziców, studentów, a także właścicieli małych i średnich firm. Wszyscy przygotowują się na możliwe warianty pandemii kompletując wcześniej niezbędne zestawy, aby nie być zmuszonymi do drogich zakupów na ostatnią chwilę – mówi Mateusz Kwiecień, współwłaściciel AMSO.pl, sklepu oferującego komputery i laptopy poleasingowe

a_amso_LS_graf.png

VAT 0% dla szkół

Coraz popularniejsze jest korzystanie z usług profesjonalnych sklepów z elektroniką, w których dominuje sprzęt poleasingowy. Firmy tego typu mają możliwość oferowania placówkom oświatowym zakupów z zerową stawką VAT.

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji, tylko w zakresie wsparcia informatycznego rząd wydał już około pół miliarda złotych. Kolejne około 300 milionów złotych trafiło bezpośrednio do nauczycieli inwestujących w ten sposób w sprzęt. Jak widać potrzeby szkół są ogromne, jednak budżet mocno ograniczony.

Jaki sprzęt może zostać zakupiony z zerową stawką VAT

Warto odpowiedzieć na pytanie, jaki dokładnie sprzęt może zostać zakupiony przez szkoły z preferencyjną stawką VAT 0%? Są to:
  • Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych
  • Drukarki, skanery
  • Urządzenia komputerowe do pism braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących)
  • Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switch sieciowe, routery i modemy)

Więcej sprzętu za niższą cenę

W ostatnich latach widać znaczący wzrost zainteresowania sprzętem poleasingowym. To korzystne rozwiązanie nie tylko dla firm, ale szczególnie szkół, które muszą liczyć się z każdym wydatkiem. Różnice parametrów między nowym, a nawet kilkuletnim sprzętem są tak na prawdę żadne. Widoczne są natomiast znaczące różnice w ich cenach. Dlatego wybierając sprzęt z drugiej ręki, w podobnym budżecie można kupić laptop, komputer czy monitor o kilka klas lepszy – dodaje Mateusz Kwiecień z  AMSO.pl.

Jakość przede wszystkim

W doświadczonych firmach używany sprzęt elektroniczny przechodzi wyjątkowo wnikliwy audyt, tak aby spełnił swoje zadania w nauce czy w pracy. Efektem poprawnie przygotowanego komputera czy laptopa jest gwarancja dystrybutora niejednokrotnie dłuższa niż ta, którą oferował producent. Największy dostawca komputerów poleasingowych w Polsce AMSO.PL oferuje gwarancję sięgającą czterdziestu ośmiu miesięcy, co nawet przy intensywnym użytkowaniu w szkole wydaje się wystarczającą ochroną.

Osoby kontaktowe w firmie AMSO odpowiedzialne za obsługę szkół

Mateusz Kupiec | tel. 12 306 55 97 | mail. m.kupiec@amso.pl
Kamil Kutaj | tel. 12 306 55 98 | mail. k.kutaj@amso.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: