„Jutro w szkole - szkoła jutra”. Konferencja online

Artykuł sponsorowany
Jak przekuć doświadczenie zdalnego nauczania w sukces szkoły? Jak tworzyć edukację w świecie pełnym cyfrowych technologii? I myśleć o jej przyszłości w tak niepewnych czasach pandemii? W czwartek, 15 października 2020 odbędzie się konferencja online „Jutro w szkole. Szkoła jutra” z udziałem cenionych ekspertów i praktyków. Na wydarzenie zaprasza Fundacja Orange. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Warto na nim być.

Zamknięcie szkół i przejście na zdalne nauczanie z powodu pandemii koronawirusa diametralnie zmieniło funkcjonowanie systemu edukacji w tym czasie. Dla bardzo wielu placówek - uczniów, nauczycieli i rodziców - było to trudne doświadczenie. Jedocześnie, wielu z nich zdobyło nowe umiejętności cyfrowe, na rozwój których być może nigdy by się nie odważyli, gdyby nie nagła potrzeba i konieczność używania aplikacji do prowadzenia i udziału w lekcji online. Wiemy też, że większość uczniów i nauczycieli tęskniła za bezpośrednim kontaktem. Czy to, co jeszcze rok temu jawiło się jako cecha tylko najbardziej innowacyjnych placówek oświaty, teraz staje się pożądanym standardem?

Lekcja na przyszłość czy powrót do przeszłości?

Czego uczy nas okres zdalnego nauczania i czy może być początkiem zmian na lepsze w edukacji?  Warto poświęcić czas na uporządkowanie i podsumowanie tych doświadczeń po to, aby szkoła mogła sprawnie funkcjonować bez względu na warunki zewnętrzne, nie zatracić tego, co w niej najważniejsze, a jednocześnie rozwijać się jako placówka. Konstruktywne wnioski warto wyciągnąć zarówno z sukcesów, udanych przedsięwzięć, jak i z niepowodzeń.

A może w ogóle zmienić sposób myślenia o edukacji? Nie od dziś wiadomo, że dzieci i młodzież uczą się inaczej niż my kiedyś, a Internet i nowe technologie to ich naturalne środowisko. Żyjemy w czasach, w których wiedza i informacje są na wyciągnięcie ręki (a właściwie jednego kliknięcia), co powoduje, że zmienia się też rola nauczyciela. Jak mogłaby wyglądać szkoła, która mądrze odpowiada wszystkim tym wyzwaniom? Nowoczesna, wykorzystująca cyfrowe technologie? A jednocześnie w centrum stawiająca uczniów, nauczycieli i ich potrzeby? 

Czas na przemyślenia

Inspiracją do takiej refleksji może być konferencja online pod hasłem „Jutro w szkole. Szkoła jutra”, która odbędzie się już 15 października w g.15:00 – 16:30 na stronie www.jutrowszkole.pl.

To na niej też zostanie premierowo zaprezentowany raport z badań o zdalnym nauczaniu, przygotowany przez zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Fundacji Dbam o Mój Zasięg we współpracy z Fundacją Orange.

Plan  1,5 godzinnego spotkania koncentruje się wokół dwóch bloków pod hasłami:

  • Jakie będzie >jutro w szkole<? Debata ekspercka o kompetencjach przyszłości potrzebnych nie tylko w zdalnym nauczaniu. Czyli jak wykorzystać doświadczenia pandemii w zmianie na lepsze,
  • Jaka będzie >szkoła jutra<? Czyli o szkole marzeń…możliwych. O tym, jak angażować całą społeczność szkolną we wdrażanie zmian.
Udział w wydarzeniu potwierdzili cenieni eksperci ds. edukacji i innowacji, praktykujący i nagradzani za swoją pracę nauczyciele; m.in.

  • Dr Marzena Żylińska, promotorka twórczego wykorzystania nowych technologii,
  • Ewa Radanowicz, ekspert ds. innowacji  i zmiany,
  • Oktawia Gorzeńska, ekspertka ds. innowacji,
  • Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017, 
  • Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019, 
  • dr Maciej Dębski, Prezes Fundacji Dbam o Mój Z@sięg,
a także goście specjalni.

Konferencję poprowadzą Justyna Suchecka, dziennikarka edukacyjna i Radek Brzózka, dziennikarz naukowy. Skierowana jest ona do nauczycieli, dyrektorów szkół, edukatorów i wszystkich, którym losy polskiej edukacji leżą na sercu.

Udział  jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Pełna agenda, szczegóły i transmisja w dniu wydarzenia odbędzie się na www.jutrowszkole.pl. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Konferencję organizuje Fundacja Orange, która już od 15 lat prowadzi autorskie projekty edukacyjne, nastawione na rozwój cyfrowych kompetencji dzieci, młodzieży i nauczycieli. Działa po to, aby poznawali oni zasady bezpieczeństwa w Internecie, higieny cyfrowej, podstawy programowania, w tym w praktyce realizowali kreatywne pomysły z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Właśnie uruchamia kolejną edycję programu Lekcja: Enter, którego celem jest wsparcie szkół i nauczycieli w prowadzeniu atrakcyjnych lekcji z wykorzystaniem nowych technologii i e-zasobów. Ze szkoleń skorzysta aż 75 tys. nauczycieli z całej Polski, a projekt finansowany jest ze środków unijnych. Szkolenia odbywają się w różnych regionach kraju, a także – ze względu na trwającą pandemię – online.

Zdalna edukacja uświadomiła nam, ile możliwości daje cyfrowa przestrzeń w poszerzaniu wiedzy, nawiązywaniu kontaktów i wymiany doświadczeń. Wszyscy przeszliśmy przyspieszony kurs z posługiwania się nowymi technologiami. Nigdy dotąd nie pracowaliśmy w ten sposób i nie wolno nam tego zaprzepaścić – mówi Zyta Czechowska, wyróżniona tytułem Nauczyciel Roku 2019, jedna z prelegentek konferencji „Jutro w szkole…”.





Fundacja Orange uczy dzieci i młodzież zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki, sztucznej inteligencji i druku 3d. Prowadzi darmowe projekty edukacyjne dla szkół, w tym największy projekt edukacji cyfrowej dla nauczycieli „Lekcja:Enter”, którego celem jest przeszkolenie 75 tys nauczycieli z używania cyfrowych narzędzi w nauczaniu. Fundacja współtworzy kreatywne pracownie FabLab powered by Orange, gdzie  w nurcie „zrób-to-sam” można projektować i wykonać przedmioty, zdobywając nowe umiejętności. Realizuje największy w Polsce wolontariat pracowniczy, angażując rocznie 3500 pracowników Orange do pomagania innym. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: