Ministerstwo Finansów zaprasza do świata podatków!

Artykuł sponsorowany
Dołącz do 7. edycji programu edukacyjnego Finansoaktywni

Już po raz siódmy Ministerstwo Finansów (MF) zaprasza uczniów szkół podstawowych do świata podatków i finansów. Tegoroczna misja „Podatki. To się opłaca” ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest ważne. Uczniowie poznają rodzaje podatków i dowiedzą się, jak one działają i jakie mają znaczenie dla naszego kraju. Przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się też, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa. Wszystko to na bazie atrakcyjnych, angażujących i bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Program Ministerstwa Finansów odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Jak wziąć udział w programie

Do programu mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych (klas 5-8) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. Po jego przesłaniu otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny, który pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Zagadnienia związane z podatkami są przedstawione w sposób przejrzysty i przystępny dla uczniów.

Zestaw edukacyjny zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały video, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Materiały są dostępne online i zostały dostosowane do przeprowadzenia lekcji zdalnej.

a_synertime_LS_graf1.jpg

W ciągu 6 lat nasz program dotarł do ponad 4200 szkół w całej Polsce, a ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 33000 uczniów! Ogromnie nas to cieszy. Zadbaliśmy o to, by w 7. edycji materiały edukacyjne były nie tylko pełne ciekawych przykładów, ale także by można było je wykorzystać w warunkach zdalnej nauki. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do pobierania materiałów ze strony finansoaktywni.pl – komentuje wicedyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów Magdalena Swoboda-Młynarczyk.

Finansoaktywni to jednak nie tylko materiały edukacyjne! Ministerstwo Finansów zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w konkursie, w którym do wygrania są cenne nagrody.

Etapy konkursu

W I etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie przygotowanych materiałów i zachęcają uczniów do udziału w konkursie. Zespoły złożone z max. 3 uczniów przygotowują trwający nie dłużej niż 3 minuty film o podatkach. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków – także tych w najbliższej okolicy i korzyściach płynących z płacenia podatków.

Następnie nauczyciel zgłasza prace uczniów przez formularz konkursowy na stronie finansoaktywni.pl. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja 2021 roku.

a_synertime_LS_graf2.jpg

W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2021 r. na stronie finansoaktywni.pl. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale 16 czerwca 2021 r., który poprowadzi ambasador programu youtuber Czarek Czaruje.

10 najlepszych zespołów zostanie nagrodzonych nagrodami. Uczniowie otrzymają kamery sportowe i smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie programu.

Dołącz do Finansoaktywnych już dzisiaj! Obserwuj nas na facebook.com/Finansoaktywni.Dodatkowych informacji o programie udzielają:

Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl , tel. 22 694-46-61

Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl , tel. 22 694-45-59

Edyta Piaszczyk - e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl, tel. 668-132-416


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: