Myśl krytycznie i żyj twórczo — warsztaty online w Zachęcie

Artykuł sponsorowany
Kontakt ze sztuką jest nie tylko przyjemny, ale i rozwijający. Oglądając dzieła sztuki, możemy poznawać np. historię (lecz również biologię, geografię i matematykę), zgłębiać techniki plastyczne, ćwiczyć wyobraźnię i krytyczne myślenie. Sztuka współczesna pozwala lepiej rozumieć czasy, w których żyjemy, ponieważ artystki i artyści poruszają problemy aktualne. Często do rozumienia sztuki współczesnej potrzebujemy uważnego edukatora lub edukatorki.

Jak wyglądają warsztaty

Zajęcia są organizowane przez program Zoom, co umożliwia bezpośredni kontakt z uczniami i możliwość dyskusji oraz dotarcie do grup spoza Warszawy. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzają wystawy prezentowane w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki (w 3D) oraz oglądają prace z kolekcji. Dziełom sztuki towarzyszą zadania i twórcze ćwiczenia, wykorzystywane są też karty pracy. Oprócz oprowadzania edukatorki i edukatorzy przygotowują kreatywne zadania z wykorzystaniem ogólnie dostępnych materiałów. Każde warsztaty to zarówno porcja wiedzy, jak i zabawa, czas na eksperymenty plastyczne oraz chwilę oddechu.

https://zacheta.art.pl/pl/edukacja/

a_zacheta_LS_graf1.JPG

Jakie tematy

Podczas zajęć edukatorzy skupiają się na stronie technicznej dzieł sztuki (malarstwo, rysunek, rzeźba, architektura); definiują pojęcia takie jak abstrakcja, instalacja, kolaż, performans; wczytują się w treści: rozmawiają o ekologii, zmianach klimatycznych, roli człowieka w przyrodzie, prawdzie i pięknie.

Nie tylko dla uczniów

Do zapoznania się z aktualnymi wystawami i twórczością artystów współczesnych Zachęta zaprasza również nauczycieli. Wspólnie z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń organizuje szkolenia dla nauczycieli warszawskich. Z kolei dzięki współpracy z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych od kilku lat w szkoleniach Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną mogą uczestniczyć nauczyciele z całej Polski. Zajęcia poszerzają wiedzę o sztuce współczesnej i inspirują do działań twórczych z dziećmi i młodzieżą. Pokazują, w jaki sposób rozmawiać z uczniami o sztuce, jak interpretować dzieła i jak odczytywać język współczesnych artystów. Informacje o aktualnym programie dla nauczycieli znajdują się na stronie internetowej Zachęty.

https://zacheta.art.pl/pl/edukacja/

a_zacheta_LS_graf2.JPG

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki jest instytucją kultury finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_graf2.png



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: