Na pamiątkę – symboliczne prezenty dla uczniów – cz. 1

Po trzech, czterech latach wspólnych lekcji, dyskusji, rozwiązywania problemów, motywowania do działania, strofowania i doradzania – nieuchronnie nadchodzi moment, w którym trzeba się pożegnać z klasą. Przez ten czas można dobrze poznać uczniów, obserwować, jak się zmieniają, jak przechodzą przez kolejne wzloty i upadki, dorośleją. Ten dzień, gdy nadchodzi koniec roku szkolnego, a rozpoczyna się odliczanie ostatnich dni do matury – to również zamknięcie ważnego dla uczniów etapu i warto jakoś to zaakcentować.

Na pożegnanie można podarować uczniom jakąś drobnostkę, coś symbolicznego i świadczącego, że życzymy im udanych wakacji, a za tych, z którymi nie zobaczymy się w kolejnym roku szkolnym, mocno trzymamy kciuki! 

Pomysłów na taki drobny upominek jest multum. Wszystko zależy od naszego zaangażowania, chęci, czasem umiejętności manualnych (własnych lub znajomych), rzadziej budżetu, ponieważ wiele z poniższych propozycji to koszt kilku złotych. Można zamówić takie spersonalizowane gadżety w firmach reklamowych, papierniczych, u fotografa, można wykonać je samemu.

1. Przypinki

Zdecydowanym numerem jeden są dla mnie przypinki. W sieci można znaleźć wiele firm, które proponują gotowe wzory lub mogą wykonać gadżet według naszego projektu. To drugie rozwiązanie (przy odrobinie wysiłku i zabawy w programach graficznych) pozwala dodać coś od siebie. Poza tym, gdy podczas matury również wychowawca nosi taki znaczek, jest to wyraz sympatii i symbolicznego wsparcia. Przecież wszystko pójdzie dobrze!

2. Notesiki

Małe notesy na spiralkach, w filcowej oprawce, ze śmieszną okładką… Wybór jest wręcz nieograniczony – a pamiątka na całe życie. Podczas pożegnania warto coś takiego sprezentować uczniom, wówczas mogą w tym ostatnim „klasowym” dniu wpisać sobie nawzajem pamiątkowe dedykacje.

W tym względzie jestem tradycjonalistką: wpisy na portalach społecznościowych mają ograniczoną żywotność, a taki notesik z odręczną notatką,  sentencją, motywującymi słowami czy uchwyconymi anegdotami – to trwała pamiątka. Warto również jeden egzemplarz zarezerwować i przeznaczyć dla siebie.

grafika_artykul_na_pamiatke.jpg

3. Drobne gadżety

Wśród propozycji „gotowych”, oferowanych przez firmy reklamowe, można rozważyć również memo-klipy, breloczki, magnesy, na których odpowiednie zdjęcie lub grawerunek będą przypominały ten dzień pożegnania. Lub: śmieszne długopisy, koniecznie z czarnym wkładem – do napisania matury na 100% !

4. Tarcze szkolne

Co prawda tarcze szkolne wyszły już z użycia i w zasadzie się już ich nie spotyka, a przecież były nie tylko obowiązkiem, ale po latach stały się cenną pamiątką. Można zamówić takie tarcze w firmach zajmujących się szyciem aplikacji lub zamówić grawerunek na blaszce do przypięcia. Obie wersje się sprawdzą, choć cenowo mogą okazać się jednym z droższych pomysłów.

5. DIY

W wersji do samodzielnego wykonania wszystko zależy od naszych zdolności, pomysłowości i posiadanego czasu. Można malować, rysować, wykorzystać gotowe naklejki, pieczątki, scrapbooking, decoupage…
  • Mini-karteczki okolicznościowe z życzeniami powodzenia.
  • Kamyki lub drewniane klocki z domalowanymi oczkami, buźkami i hasłami: „Powodzenia!”, „Wygrasz!” itp.
  • Zakładki do książek.

6. Na szczęście

Jest wiele przesądów mających zapewnić nam szczęście. Jednym z nich jest znalezienie grosza. Warto więc uczniom dać z życzeniami powodzenia taki grosz – koniecznie wybity w roku zakończenia szkoły podstawowej! Innym symbolem szczęścia jest czterolistna koniczynka. Ale co zrobić, jeśli w klasie jest trzydziestu uczniów? Znaleźć trzydzieści czterolistnych koniczynek graniczy wręcz z cudem. Sprawę ułatwia zielony filc, z którego można te koniczynki wyciąć i dodatkowo na każdą z nich dokleić biedronkę. Takie drobne symbole wklejamy do ozdobnej kartki lub humorystycznie schowamy w pudełku od zapałek z wielką kokardką.

7. Złote myśli

Korzystając z programów tekstowych lub tzw. chmur wyrazów, można ułożyć listę cytatów i sentencji zawierających pozytywne przesłanie na przyszłość. Inną wersją jest wpisanie tych cytatów w zdjęcia, wywołanie ich i oprawienie w ozdobne passe-partout.  Cytaty mogą być „na poważnie”:
  • Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczenia. Søren Kierkegaard
  • Żaden płatek śniegu nie spada w złe miejsce. Lao Tzu
  • Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko. Albert Einstein 
Motywujące:
  • Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. Mark Twain
  • Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w moim życiu. Przegrałem ponad 300 meczów. 26 razu zaufano mi, gdy miałem oddać rzut na miarę zwycięstwa i spudłowałem. Przegrywałem w moim życiu ciągle. Dlatego właśnie osiągnąłem sukces. Michael Jordan
  • Jeśli możesz sobie coś wymarzyć, możesz to zrobić. Walt Disney 
Albo z przymrużeniem oka:
  • Nad własną dróżką się zastanów. Nie chadzaj w stadzie baranów. Jan Sztaudynger
Wersją rozbudowaną jest podarowanie uczniom całych utworów, np. „Desideraty” Maxa Ehrmanna czy wiersza Roberta Frosta „Droga” lub listy książek wartych przeczytania (choć to już jest sprawa bardzo subiektywna…).


DESIDERATA

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

8. Cytaty z uczniów

Otrzymałam kiedyś od klasy (jako podsumowanie wspólnych lat pracy) album, który był majstersztykiem. W wersji scrapbookingowej znajdowały się w nim zdjęcia uczniów, a każdy z nich trzymał w ręku kartkę z cytatem mojego autorstwa. Czyli przez ostatnie kilka tygodni przed zakończeniem musieli pilnie słuchać i wyłapywać co bardziej charakterystyczne moje powiedzonka lub polować na przejawy humoru sytuacyjnego. Efekt ich pracy był zaskakujący i bardzo wzruszający. Stąd pomysł, by na pożegnanie wykonać odwrotną wersję: czyli duże zdjęcie, stronę komiksową lub po prostu listę z cytatami z uczniów. Wymaga to wcześniejszego przygotowania, bo takie „złoto-słówka” trzeba wyłapać i zapisać, ale jest wykonalne, a efekt – rozbrajający.

9. Zdjęcia

Jeśli przez te kilka lat była prowadzona kronika klasowa (kolejny element rzeczywistości szkolnej, który wraz z nastaniem Internetu przeszedł do lamusa…), to bazę zdjęć mamy na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie – nic straconego, można wykorzystać zdjęcia z uroczystości szkolnych i portali społecznościowych. Co z nimi zrobić?
  • Miks zdjęć w formie strony komiksowej z chmurkami, dymkami itd.
  • „Wpasowanie” twarzy uczniów w obraz. Tu trzeba trochę popracować w programach graficznych i wybrać obraz, na którym jest wiele postaci, adekwatnie do liczby uczniów w klasie (świetnie sprawdzają się tu obrazy Jana Matejki).
  • Tablo w stylu retro. Jeśli w szkole są dostępne takie tabla sprzed dwudziestu, trzydziestu lat – można znaleźć inspirację do własnej pracy lub zrobić ich kopię z własnymi zdjęciami.
  • Sesja zdjęciowa. W tym wypadku trzeba uprzedzić klasę i poprosić, by się do niej w jakiś sposób przygotowali. Całość można spiąć w ramach jakiejś fabuły (np. „Sen maturzysty”, adaptacja legendy itp.) i przedstawić później w klasie lub podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Gotowe zdjęcia można wywołać lub zgrać na płytkę i przygotować ciekawą etykietę.

10. Strona z gazety

Są firmy zajmujące się przygotowaniem takiej pamiątkowej strony, ale równie dobrze można wykonać ją samodzielnie i co najwyżej zlecić druk, jeśli chcemy mieć duży format. Najłatwiej wziąć gotową stronę tytułową lokalnej gazety, zeskanować ją i powklejać zdjęcia klasy i dodać „artykuł” z informacją o zakończeniu roku. Warto również uwzględnić w takiej „gazecie” kalendarium z życia klasy obejmujące najważniejsze wydarzenia z tych kilku wspólnych lat.

11. Dyplom

Tak samo, jak są dyplomy ukończenia przedszkola, są też dyplomy ukończenia szkoły średniej. Najlepiej wybrać taki z zabawnymi, kolorowymi obrazkami. Przecież ten szkolny czas to nie tylko sprawdziany i kartkówki!

Tak więc pomysłów jest bardzo dużo i jest w czym wybierać. Powyższy spis to tylko punkt wyjścia i może mają Państwo własne, sprawdzone patenty, którymi warto się podzielić.

A stwierdzenie, że takie drobiazgi przypadną do gustu i zostaną docenione tylko przez młodsze dzieci – mija się z prawdą. To naprawdę bardzo miłe, gdy podczas matury widać uczniów z podarowanymi im przypinkami. Wówczas wiem, że moje życzenia powodzenia i mocne trzymanie kciuków są dla nich ważne.




Katarzyna Żak
Polonistka, od początku związana ze szkołami ponadgimnazjalnymi, autorka scenariusza nagrodzonego w konkursie „Temat: Europa” i wydanego w publikacji pod tym samym tytułem. Opublikowała kryminały „Nie ma tego złego”, „Niedaleko pada jabłko” oraz powieść paragrafową „Wierzeje Czasu”.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: