Nie tylko lepienie bałwana, czyli kreatywne zabawy na śniegu

Narty wymagają stoku, do sanek niezbędne są górki i pagórki, do łyżew potrzeba lodowiska. A co można robić zimą na własnym podwórku?

Czy wstrzeliliśmy się w temat, a może lepiej napisać – w pogodę? Światowy Dzień Śniegu wypada 20 stycznia, a sezon feryjny właśnie się rozpoczął. Nie wiemy, czy za Waszymi oknami jest biało czy bezśnieżnie. Mimo wszystko z okazji rozpoczynających się ferii oraz wyjątkowego dnia, kiedy swoje święto „obchodzi śnieg”, prezentujemy pomysły na kreatywne białe szaleństwo.

Co zamiast bałwana?


Śnieżne kule, z których lepimy bałwana, są rodzajem modułów. Aby ulepić bałwana, potrzebujemy ich najlepiej trzy. A gdyby tak zatrzymać się w tym miejscu i zbudować coś innego? Zastanówmy się, co można zbudować z kul? Czy kule mogą posłużyć jako moduły do stworzenia innych śnieżnych postaci? Składa się z nich np. miś. Czyż głowa, ucho, nos, oko, brzuch misia nie są okrągłe? Możecie również wykonać zjawiskowego jeża nabijając kulę znalezionymi na śniegu patykami, dodając oczy i nos. Inną świetną postacią z kul, którą możecie zbudować, jest np. stonoga, do której każdego dnia możecie dodawać kolejny segment. Może nawet pobijecie rekord Guinnessa w długości śnieżnej stonogi!

Śnieżne malowanki

Czy słyszeliście o śnieżnych artystach, którzy malują po śniegu? To twórcza zabawa dla małych i dużych! Potrzebne są barwniki spożywcze, woda, pojemniki np. po ketchupie lub małe słoiczki, a dla specjalnych efektów butelka po płynie do szyb. Możecie używać również pędzelków. Dzięki wykorzystaniu barwników spożywczych Wasze obrazy nie będą zatruwać środowiska. A jaki temat wybrać? Może śnieżynki? Możecie też pokolorować tak bałwana lub aniołka/orzełka, którego kształt wcześniej odcisnęliście na śniegu.

grafika_artykul_%20snieg.jpg

Rzut śnieżkami do celu

Z pomocą kolorowych farb możecie wyczarować na śniegu fantastyczne tarcze. Możecie użyć również kamyczków, którymi wypełnicie tarczę lub wydeptać na śniegu obrysy Waszych celów. Ulepcie zapas śnieżek. Niech każda osoba ma zapas trzech i trzy próby rzutu. Możecie oznaczać śnieżki uczestników kamyczkami dodając oczka (jak w kostkach do gry), aby sędzia wiedział do kogo należą zwycięskie śnieżki. Wygrywa ten, kto dorzuci najbliżej środka tarczy. Trzymamy kciuki!

Restauracja na śniegu

Ulepione ze śniegu smakołyki? Dlaczego nie! Przygotowanie apetycznych rzeźb ze śniegu będzie ćwiczeniem dla palców i kreatywności. Co będzie trudniejsze: wymyślić, jaką potrawę chcemy ulepić i ją wykonać czy zgadnąć, jakie danie ulepił kolega? Rodzaj serwowanej kuchni jest dowolny, zależy od składników potraw, którymi mogą być również gałązki czy kamyki. Kto odmówi np. śnieżnego deseru lodowego?

Polarni budowniczowie

  Na początek niezbędna będzie forma do cegieł. Oczywiście wystarczy np. podłużna foremka do pieczenia ciast. Procedura budowy jest podobna do robienia babek, ale przy dużej kształtce możemy pomóc sobie łopatką. Nabieramy i przyklepujemy śnieg łopatką, a następnie odwracamy do góry nogami foremkę i w ten sposób otrzymujemy cegłę, która będzie modułem do naszej budowli. Możemy wybudować ławkę, parkan lub inną formę małej architektury!

Stoliczku nakryj się!

Będąc budowniczymi, możemy również wyposażyć naszą restaurację w krzesła i stoliki!  Do wyposażenia kawiarenki lub bistro wystarczy zastąpić foremkę większym wiaderkiem, napełnić śniegiem, odwrócić i gotowe. Podpowiadamy: napełniając całe wiaderko, otrzymujemy stolik, napełniając go w połowie po odwróceniu otrzymujemy siedzisko – wszystko zależy od fantazji.

Skarby w śniegu

Otóż pewna księżniczka jadąc na saniach Królowej Śniegu, zerwała naszyjnik. Kamienie z cennego klejnotu wypadły z sań i lodowe koraliki rozsypały się po świecie. A może zdarzyło się to właśnie na Twoim podwórku? Poszukajmy lodowych klejnotów mroźnej królowej.  Aby przygotować klejnoty, do wody, którą wypełnimy pojemnik na kostki lodu, dodajemy barwnika spożywczego. Po przygotowaniu kolorowych kosztowności trzeba je ukryć w zaspach lub innych zakamarkach, a poszukiwacza wyposażyć w łopatkę. Ile będzie trwała zabawa? To zależy od Was. A może stworzycie również mapę skarbów?

Śnieżni tropiciele

  Poszukiwacze tropią, podążając po wydeptanych śladach. Droga nie jest łatwa. Jest kręta, prowadzi przez zaspy, a czasem się urywa. Zdarza się, że trzeba coś okrążyć lub zawrócić. Dla utrudnienia czasem trzeba wykonać długi skok lub poruszać się na jednej nodze. Na końcu czeka nagroda. Zabawa może sprawiać wiele radości zarówno osobom, które przygotowują tor przeszkód, jak i tropicielom. To zajęcie dla ciekawych świata.

Wydeptane na śniegu

„Wydeptane napisy” najlepiej wyglądają z okna! Możesz zrobić z nich też laurkę! Pamiętaj 21 i 22 stycznia swoje święta obchodzą dziadkowie. Możesz sprawić im ogromną radość, jeśli np. wydeptasz dla nich serce pod oknem. Aby wykonać większy napis, potrzeba już troszkę więcej skupienia i czasu, ale efekt jest zawsze niepowtarzalny.

Toczenie kuli

Kto w najkrótszym czasie utoczy największą kulę? Na słowo „start” każdy rozpoczyna toczenie. Na słowo sprawdzam – weryfikujemy efekty. Wygrany decyduje, co będzie budowane z powstałych kul.

Lodowy tor do mini golfa

Dołki, bandy i trasy! Możesz zostać architektem toru przeszkód, a później zaprosić do gry przyjaciół.

Przeciąganie liny

Potrzebujemy długiej liny i ochotników. Każda drużyna ustawia się po przeciwnej stronie zaspy. Na hasło start rozpoczyna się przeciąganie liny, któremu towarzyszy śmiech! Czy przeciąganie liny nad zaspą nie podniesie adrenaliny podczas zabawy?

Śnieżne kręgle

  Wodę wymieszaną z barwnikiem spożywczym wlewamy do balonu i wkładamy do zamrażarki lub wystawiamy na noc na zewnątrz przy ujemnych temperaturach. Kolejnego dnia przekłuwamy balon i otrzymujemy piękne kule. Możemy wlać barwnik już wymieszany z wodą lub krople barwnika do już zamarzającej wody i otrzymywać czarodziejskie kule. Od Ciebie zależy, czy powstałych kul użyjesz jako magicznych artefaktów czy kul do kręgli!

Kolorowe sople

Pod opieką dorosłych, w miejscach, gdzie zwisające sople nikomu nie zagrażają i nie przeszkadzają, można zacząć czarować zimę. Polewając sople wodą wymieszaną z barwnikiem spożywczym, nadamy im niepowtarzalnego koloru! Możemy dodawać różne kolory każdego dnia.

Jaka będzie Twoja kraina śniegu?

W ostatnich latach zimy są coraz krótsze i cieplejsze, a śniegu jest niewiele. Są to skutki ocieplenia klimatu, które dla Polski skutkuje wzrostem temperatury o ćwierć stopnia na dekadę. Kiedy więc krajobraz pokryje śnieżny puch – nie traćmy ani chwili. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu, gdy za oknem będzie biało, będzie również głośno od śmiechu i radości bawiących się dzieci. Dlaczego warto? Zimowe zabawy dotleniają i hartują organizm. Poza nartami, sankami i łyżwami na śniegu można mieć mnóstwo ciekawych i rozwijających zajęć. Wpadając w wir dobrej zabawy – nie zapomnijcie o kremach ochronnych i odpowiednim ubraniu!



Źródła:
  • http://www.housingaforest.com/creating-colorful-icicles/
  • http://mamainspiruje.pl/15-pomyslow-zabawa-na-sniegu/
  • https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/w-polsce-sniegu-mniej-niz-w-ubieglych-latach-nie-to-powinno-nas-martwic,250353,1,0.html


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: