Nowoczesna edukacja z wieloletnim doświadczeniem

Artykuł sponsorowany
Od 15 lat program eTwinning bezpłatnie wspiera nauczycieli w realizacji Podstawy programowej w innowacyjny, kreatywny i przede wszystkim efektywny sposób. Oferując funkcjonalną, bezpieczną platformę i szeroką gamę szkoleń i kursów z zakresu nowoczesnych narzędzi oraz metod pracy, pomaga otworzyć klasy na niezwykłą społeczność pasjonatów nauczania – społeczność gromadzącą 800 tys. nauczycieli z 44 krajów.

Program rozpoczął swoją działalność w 2005 r. jako inicjatywa umożliwiająca współpracę europejskich szkół za pośrednictwem Internetu. Na bezpiecznej platformie nauczyciele dowolnego przedmiotu pracujący w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych mogą nawiązać kontakt i realizować projekty edukacyjne z pedagogami z krajów Europy.

Polscy nauczyciele bardzo szybko stali się jedną z najliczniejszych grup w programie. Prosta formuła, możliwość rozpoczęcia projektu w dowolnym momencie, swoboda w doborze tematu i narzędzi, elastyczność zaplanowanych działań pozwalająca na modyfikacje planu na każdym etapie współpracy, brak skomplikowanych procedur i formalności oraz towarzysząca im bardzo bogata oferta bezpłatnego rozwoju zawodowego sprawiły, że już 70 tys. polskich nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów szkolnych dołączyło do społeczności eTwinning, realizując ponad 30 tys. międzynarodowych projektów.

Jak dołączyć do eTwinningu?

Wystarczy zarejestrować siebie i szkołę (o ile jeszcze nie bierze udziału w programie) na portalu etwinning.pl. Rejestracja oraz cała oferta programu jest dla szkoły, nauczyciela oraz ucznia absolutnie bezpłatna. Otwiera dostęp do platformy komunikacji i współpracy, gdzie w dowolnym momencie można nawiązać kontakt z każdym z aktywnych użytkowników platformy. Wyszukiwarki i specjalne fora ułatwiają odszukanie potencjalnych partnerów projektowych zainteresowanych realizacją podobnych zagadnień bądź pracujących w podobnych typach placówek.

Nawiązanie kontaktu z nauczycielem z innej szkoły poprzez platformę to pierwszy krok do rozpoczęcia współpracy. Wystarczy wspólnie ustalić prosty plan działania i wypełnić krótki formularz, aby uzyskać dostęp do wyodrębnionej części platformy, gdzie partnerzy bez obaw o ingerencję z zewnątrz będą mogli swobodnie tworzyć i gromadzić materiały, komunikować się i zaprosić do działania uczniów.

a_eTwinning_LS_graf1.jpg

Ciekawe materiały

Uczestnicy programu mają zapewnione wsparcie techniczne i merytoryczne. Krajowe Biuro eTwinning w Polsce prowadzi stronę www.etwinning.pl, gdzie znajduje się szereg materiałów służących inspiracją, technicznymi wskazówkami i gotowymi rozwiązaniami, które nauczyciele bezpłatnie mogą wykorzystywać zarówno do realizacji projektów, jak i w codziennej pracy z uczniem.

Osobom stawiającym pierwsze kroki na portalu z pewnością pomoże przewodnik Program eTwinning - Rejestracja i narzędzia krok po kroku, gdzie opisy poszczególnych czynności i funkcjonalności zilustrowano pomocnymi grafikami.

Na uwagę zasługuje także galeria Ciekawe projekty. Zamieszczone w niej opisy zrealizowanych partnerstw, z linkami do podejmowanych działań i rezultatów, dostarczą inspiracji oraz gotowych przepisów na własny projekt eTwinning.

Warto także skorzystać ze Scenariuszy lekcji, gdzie czekają pokoje zagadek (edukacyjne escape room-y) i scenariusze zajęć opracowane przez nauczycieli korzystających z danych rozwiązań w swojej codziennej pracy. Każdy z nich jest dostępny bezpłatnie i prosty do wdrożenia na pojedynczej jednostce lekcyjnej.

Szereg bezpłatnych publikacji opracowanych we współpracy z doświadczonymi eTwinnerami i ekspertami z różnych dziedzin także pozostaje do dyspozycji każdego zainteresowanego nauczyciela.

Rozwój zawodowy z programem eTwinning

Istotnym elementem programu jest szeroka oferta zróżnicowanych i bezpłatnych form rozwoju zawodowego. Do dyspozycji zarejestrowanych uczestników są liczne szkolenia stacjonarne, zarówno na terenie Polski, jak i pozostałych krajów uczestniczących w programie. Co roku tysiące nauczycieli bierze udział w konferencjach warsztatowych, seminariach skupionych na konkretnych zagadnieniach i zakładaniu projektów oraz regionalnych warsztatach prowadzonych przez trenerów i ambasadorów (doświadczonych eTwinnerów).

Dużą popularnością cieszą się kursy internetowe i wydarzenia online (webinaria oraz seminaria). Ich program w całości realizowany jest za pośrednictwem Internetu na prostych w obsłudze platformach i charakteryzuje się dużą elastycznością oraz doborem treści pod kątem aktualnych potrzeb nauczycieli. Uczestnicy otrzymują materiały niezbędne do realizacji poszczególnych zagadnień oraz wsparcie trenerów w postaci praktycznych wskazówek. Każde z oferowanych szkoleń wiąże się z certyfikatem uczestnictwa.

Edukacja zdalna z eTwinningiem

eTwinning to jednak przede wszystkim społeczność oparta na współpracy, dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem oraz wspieraniu się i uczeniu się od siebie nawzajem. Moment, w którym zawieszono zajęcia w szkołach mocno uwidocznił ten aspekt programu.

a_eTwinning_LS_graf2.jpg

Współpraca online, nauczanie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i innowacyjnych rozwiązań stało się nagle codziennością niemal wszystkich nauczycieli. eTwinnerzy, działający w ten sposób od lat, dysponując dużym doświadczeniem na tym polu, natychmiast zaczęli się nim dzielić w tym trudnym okresie. Z ich pomocą zrealizowano szereg bezpłatnych webinariów i seminariów online, podczas których udzielali praktycznych wskazówek, polecali konkretne rozwiązania i narzędzia, dzięki którym setki nauczycieli podjęło to wyzwanie z odpowiednim przygotowaniem. Uruchomione także dodatkowe kursy internetowe i opracowano kolejne scenariusze zajęć, dostępne przez cały czas na stronie programu – www.etwinning.pl.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: