Odbuduj motywację uczniów dzięki programom edukacyjnym

Artykuł sponsorowany
Uczniowie i uczennice wrócili do szkolnych ławek po długim okresie edukacji zdalnej. Choć zobaczyli się ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami pod koniec ubiegłego roku, nie zdążyli na nowo przyzwyczaić się do warunków panujących w szkole stacjonarnej. Wielu młodych ludzi odczuwa w związku z tym spadek motywacji do nauki, nie potrafi odnaleźć się w ciasnym grafiku zajęć lekcyjnych, ma trudność w nawiązaniu czy też odnowieniu relacji. Są tacy uczniowie i uczennice, którzy na skutek pracy w domu nauczyli się samodzielności i docenili elastyczność. Inni zaś wykorzystali lekcje online, by… nie uczyć się wcale. To stawia przed nauczycielami szereg wyzwań.

Jak zatem pracować z młodymi osobami o tak różnych potrzebach i doświadczeniach? Co zrobić, by obudzić w nich chęć do bycia w szkole – zarówno na płaszczyźnie relacyjnej, jak i edukacyjnej? Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do udziału programach, które wyzwalają w uczniach i uczennicach radość, energię i entuzjazm do działania, a nauczycielom i nauczycielkom pomagają mierzyć się z bieżącymi wyzwaniami.

Ciekawe wyzwania to efektywne uczenie się

Programy Centrum Edukacji Obywatelskiej inspirują do tego, by wprowadzać na lekcje nowe, angażujące uczniów i uczennice formy pracy. W ramach uczestnictwa w nich młodzi ludzie mają możliwość m.in. stworzenia reportażu o swoich sąsiadach, realizacji własnego projektu edukacyjnego (np. poświęconego sprawom klimatu), pracy z filmami dostępnymi na internetowej platformie czy udziału w warsztatach słowotwórczych prowadzonych przez bibliotekarzy i bibliotekarki z całej Polski.

To dla nich cenne doświadczenia, ponieważ nauka zdalna i związany z nią kryzys szkoły sprawiły, że część uczniów i uczennic zaczęła oczekiwać od szkoły również innych niż „tradycyjne” form pracy. Warto więc wsłuchać się w te głosy.

a_CEO_LS_14092021_graf1.png

Z jakiego wsparcia Centrum Edukacji Obywatelskiej mogą korzystać nauczyciele różnych przedmiotów?

Współpraca z organizacją jest wartościowa nie tylko dla uczniów, lecz także nauczycieli i nauczycielek. Dla prowadzących przedmioty humanistyczne szczególnie ciekawy może być program „Młodzi w akcji”, w którym zespoły uczniowskie pod opieką nauczyciela tworzą własny projekt społeczny. W tym semestrze będą mogli m.in. nauczyć się debatować o sprawach lokalnych, stworzyć reportaż o swoich sąsiadach czy zaplanować rozwój najbliższej okolicy raz z jej mieszkańcami.

Nauczyciele WOS-u lub opiekunowie samorządów uczniowskich zyskają merytoryczne wsparcie przy budowaniu samorządności uczniowskiej, dzięki możliwości udziału w programie "Szkoła Demokracji".

W ofercie nie brakuje wsparcia dla nauczycieli przedmiotów ścisłych. W programie „Globalna szkoła” dostępne są ścieżki: „Razem dla równości płci”, która rozbudza u młodzieży, szczególnie u dziewcząt, zainteresowania naukowe oraz ścieżka "Razem o migracjach", która dostarcza wiedzy i narzędzi do prowadzenia lekcji przedmiotowych oraz godzin wychowawczych związanych z zagadnieniem migracji. 

W ramach wspierania w codziennej pracy w szkole Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca także do skorzystania z ciekawej oferty kursów internetowych "Szkoły uczącej się". Dzięki nim nauczyciele i nauczycielki m.in. pogłębią wiedzę o ocenianiu kształtującym, tworzeniu zadań edukacyjnych czy lekcji odwróconej. Poznają także nowe metody samodzielnego uczenia się uczniów i uczennic oraz dowiedzą się, jak kształcić kompetencje kluczowe w pracy z uczniami.

a_CEO_LS_14092021_graf2.png

Współpracujemy z uczniami i nauczycielami z całej Polski

Ze wsparcia organizacji korzysta około 40 tysięcy nauczycieli oraz dyrektorów z prawie 10 000 szkół z całej Polski. Uczestnikami programów, które organizacja realizuje już od 27 lat, mogą być zarówno uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, jak i średnich, pochodzący z obszarów wiejskich i dużych miast, a także podopieczni młodzieżowych ośrodków socjoterapii, ośrodków wychowawczych i szkół branżowych.

Wszystkie materiały przygotowywane są tak, aby były przyjazne i praktyczne. Biorąc pod uwagę niepewną sytuacją pandemiczną, organizacja zapewnia możliwość pracy nad projektami również w trybie hybrydowym i zdalnym.

Skorzystaj ze wsparcia Centrum Edukacji Obywatelskiej w roku szkolnym 2021/2022

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w wybranym programie, wystarczy wypełnić wybrany formularz rejestracyjny, dostępny na stronie www.ceo.org.pl/rekrutacja. Na stronie dostępna jest także wyszukiwarka, która w prosty sposób pozwoli wybrać wśród dostępnych propozycji te, które będą szczególnie interesujące dla nauczycieli konkretnych przedmiotów i etapów edukacji. Udział w większości z programów jest bezpłatny.

Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca także do zapoznania się z ofertą warsztatów i kursów dla nauczycieli różnych przedmiotów i etapów kształcenia. Propozycje znajdują się na stronie ceo.org.pl/warsztaty. Tam również można dokonać zapisów (decyzję o zapisie na warsztaty podejmuje dyrektor).

Po ukończeniu warsztatów i kursów ich uczestnicy oraz uczestniczki otrzymują certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę i umiejętności. Młodzi absolwenci programów zyskają zaś możliwość prezentacji swoich projektów na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, która jest corocznym świętem społeczności Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Liczba miejsc w programach i warsztatach jest ograniczona, dlatego zachęcamy do zapisów już dziś.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: