Szkoła jutra zaczyna się dziś. Szkolenia dla nauczycieli

Artykuł sponsorowany
Potrzeba nam edukacji wyrozumiałej i chwili refleksji – taki przekaz wybrzmiał w czasie konferencji Fundacji Orange "Jutro w szkole. Szkoła jutra". Towarzyszyła mu prezentacja wyników badań o edukacji zdalnej, debaty ekspertów i zaproszenie nauczycieli do korzystania z darmowych szkoleń w projekcie „Lekcja:Enter”, na które można się właśnie zapisywać.

Epidemia koronawirusa mocno oddziałuje na szkoły, i w sensie organizacyjnym - bo w wielu z nich lekcje przenoszą się online, i w związku z samopoczuciem nauczycieli, uczniów i rodziców. Już teraz w czerwonej strefie jest ponad 6 tys.placówek, a liczba ta może wzrosnąć, powodując konieczność nauki zdalnej.

Jak tworzyć szkołę jutra, kiedy jutro takie niepewne?


To temat przewodni konferencji "Jutro w szkole. Szkoła jutra", która odbyła się 15 października (oczywiście online). Zgromadzili się na niej cenieni eksperci i ekspertki w dziedzinie edukacji i innowacji. M.in. Zyta Czechowska, Ewa Radanowicz, Marzena Żylińska, Marta Florkiewicz-Borkowska czy Oktawia Gorzeńska. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Orange, a jego retransmisję oglądać można na stronie jutrowszkole.pl oraz na profilu Fundacji na Facebooku.

a_Orange_SzkolaJutra_LS_graf1.jpg

Dla wielu edukacja zdalna była wyzwaniem. Jak odnaleźli się w niej nauczyciele, uczniowie i rodzice i co z tych doświadczeń można zabrać na przyszłość? Danych i rekomendacji dostarczył premierowo zaprezentowany raport z badań o zdalnym nauczaniu, który powstał przy udziale Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Fundacji Dbam o Mój Z@sięg i Fundacji Orange.

Potrzebujemy nie tylko wyposażenia uczniów i nauczycieli w podstawową wiedzę z obsługi aplikacji, ale też takiego włączania nowych technologii w edukację, by zajęcia były jeszcze ciekawsze. – tłumaczył dr Maciej Dębski członek zespołu badawczego, prezes Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. - Pamiętajmy jednak, że szkoła potrzebuje edukacji opartej na wyrozumiałości, szczególnie, gdy mowa o podstawie programowej i czasie spędzanym przed ekranem.

Wielu nauczycieli w czasie edukacji zdalnej poszukiwało nowych metod pracy.

Nie próbowali na siłę realizować wszystkich zagadnień narzuconych przez podstawę programową, ale szukali sposobu, jak zaciekawić młodego człowieka, jak włączyć go do procesu edukacyjnego w nowych warunkach. – mówiła Oktawia Gorzeńska, ekspertka ds. innowacji. – Co w procesie pracy z młodymi ludźmi jest ważne, co chcemy osiągnąć? Czy wyniki (nie neguję ich, bo dla wielu są ważne)? Czy dalej – jakiego człowieka chcemy wykształcić, rozwinąć, do czego go przygotować? – dodała, apelując o większą refleksyjność w oświacie i skupienie na celach działań edukacyjnych – i tych prowadzonych tradycyjnie, i zdalnie.

Najbardziej innowacyjnych nauczycieli, którzy w mądry sposób wykorzystują nowe technologie w nauczaniu lub w sposób imponujący rozwinęli swoje cyfrowe kompetencje w tym trudnym czasie wyróżni Głos Nauczycielski i Fundacja Orange w ramach kolejnej edycji konkursu „Nauczyciel Roku” –zapowiedziano w  czasie tego spotkania.

Szkolenia dla nauczycieli


Mimo konieczności samodzielnego opanowania obsługi cyfrowych narzędzi niezbędnych do prowadzenia lekcji online w minionym semestrze, po tych doświadczeniach nauczyciele swoje kompetencje cyfrowe oceniali wyżej niż na początku – prezentował dr Maciej Dębski. Jednocześnie wyrażali potrzebę dokształcania się w tym aspekcie.

Wsparcie stanowić może projekt „Lekcja:Enter”, którego celem jest przeszkolenie 75 tys. nauczycieli w Polsce z wykorzystywania cyfrowych narzędzi i e-zasobów w prowadzeniu zajęć z uczniami. Program ten powstał jeszcze w 2019 roku, a cykl szkoleniowy zaplanowany został tak, aby kompleksowo rozwijać cyfrowe kompetencje kadry szkolnej. Szkolenia są darmowe, toczą się w różnych regionach kraju, także online. Lista placówek, które realizują warsztaty i ich dane kontaktowe znajdują się na stronie lekcjaenter.pl – Projekt realizowany jest ze środków unijnych przez Fundację Orange, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Spraw Publicznych.

a_Orange_SzkolaJutra_LS_graf4.jpg

Szkoła na nowo


Wielu ekspertów zaproszonych na wydarzenie wskazywało nie tylko na wyzwania wobec szkół spowodowane „lockdown-em”, ale także na umiejętności, które warto rozwijać z myślą o przyszłości edukacji.

To planowanie, organizowanie, selekcja tematów według stopnia ważności, stawianie przed sobą krótkoterminowych celów, bycie kreatywnym, elastycznym i przede wszystkim ciekawym tego, co się wydarzy. Bez lęku, bo nawet jeśli coś się nie uda, to świat się nie zawali. – mówiła Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017.

Czy szkoła marzeń to szkoła cyfrowa?  W pewnym stopniu tak, bo przygotowuje do życia w świecie, w którym nowe technologie pełnią ważną rolę i rozwijają się w zawrotnym tempie.

- To miejsce, w którym przygotowujemy się do życia, poznajemy swoje pasje, talenty, ale też uczymy się świata. Szkoła to miejsce spotkań, w którym ludzie mają dla siebie czas – mówiła Ewa Radanowicz, ekspert ds. innowacji i zmiany.

Wiele szkół zaczyna wprowadzać zmiany od wyłączenia dzwonka, inne tworzą kąciki, w których uczniowie w komfortowych warunkach mogą zjeść drugie śniadanie lub rezygnują z jedynek, wprowadzając ocenę: "jeszcze nie" – dr Marzena Żylińska, promotorka twórczego wykorzystania nowych technologii.

Zobacz konferencję i przeczytaj artykuły ekspertów


Całość wydarzenia „Jutro w szkole. Szkoła jutra.” obejrzeć można w dowolnej chwili na stronie jutrowszkole.pl oraz na profilu Fundacji na Facebooku.

Dodatkowo, przy okazji konferencji, wydana została publikacja pod tym samym tytułem, która składa się krótkich artykułów eksperckich napisanych przez ważne postaci świata edukacji w Polsce. Swoimi refleksjami o przyszłości edukacji, a także praktycznymi poradami na uważne wdrażanie technologii do nauczania podzielili się m.in. dr hab. prof. UWAM Jacek Pyżalski, Magdalena Kaszulanis, ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, dr Tomasz Tokarz, Agnieszka Jankowiak- Maik znana jako „Babka od histy” czy Dawid Łasiński „P@n Belfer - nauczyciel z internetów”, a także Konrad Ciesiołkiewicz z Fundacji Orange, która już od 15 lat działa na rzecz edukacji cyfrowej w Polsce. Wszystkie artykuły dostępne są na stronie fundacja.orange.pl/jutrowszkole.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: