Szkoła w świecie technologii

Artykuł sponsorowany
O tym, jak technologie zmieniają polską szkołę i co to oznacza dla uczniów, nauczycieli czy dyrektorów szkół, rozmawiamy z Dorotą Ługowską, nauczycielką z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Radomiu.

Technologia stała się nieodłącznym elementem systemu nauczania i możemy powiedzieć, że obecnie mamy do czynienia nie tyle z edukacją zdalną, co z edukacją cyfrową. Jakich kompetencji potrzebują nauczyciele, aby realizować podstawy programowe w nowej rzeczywistości, a jednocześnie spełniać rolę pedagoga, który odpowiedzialny jest za rozwój intelektualny i emocjonalny uczniów?

Dorota Ługowska: Umiejętność wykorzystania cyfrowych narzędzi do przeprowadzenia procesu dydaktycznego jest dziś niezbędna w pracy nauczyciela. Jednak ona sama to nie wszystko, np. nadmierne używanie technologii może prowadzić do uzależnień. Dlatego nauczyciel powinien być przewodnikiem po cyfrowym świecie i uczyć świadomego, konstruktywnego, zrównoważonego i obiektywnego wykorzystywania technologii. Nauczyciel ma być mentorem, ale zarazem powiernikiem, osobą, która wesprze w trudnościach i wskaże, gdzie szukać rozwiązania, zarówno w przypadku problemów technicznych, jak i emocjonalnych.

A czym zajęcia online różnią się od prowadzonych w klasie? W jakim stopniu i zakresie nowoczesne technologie są obecnie wykorzystywane w polskiej szkole i jak wg Pani wyglądać będzie przyszłość edukacji w tym kontekście?

D.Ł: Zajęcia online oczywiście różnią się od zajęć prowadzonych w klasie. Najbardziej odczuwalną różnicą jest brak bezpośredniego kontaktu i osobistej interakcji pomiędzy nauczycielem a uczniem. Jednak ciekawe aplikacje, jak Microsoft Forms czy OneNote Class Notebook, interaktywne zadania oraz materiały cyfrowe na stałe zagościły na lekcjach i bardzo uatrakcyjniają proces kształcenia. Według mnie te cyfrowe rozwiązania nie znikną ze szkoły. Będą stałym elementem nauczania, który należy wyważyć i stosować w odpowiednim zakresie i proporcjach.

Co zatem stanowi dziś największe wyzwanie zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, w związku z prowadzeniem cyfrowej edukacji?

D.Ł: Największym wyzwaniem jest ponowne przestawienie na edukację zdalną i wdrożenie w jej proces. Ogromne znaczenie mają tutaj kompetencje cyfrowe zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz pokonanie „obawy” o to, czy wszystko będzie działało, czy nie pojawią się problemy techniczne. Ale, jak pokazują doświadczenia prowadzenia edukacji cyfrowej, z tymi trudnościami jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dostępność bogatej bazy narzędzi cyfrowych umożliwia prowadzenie edukacji na wysokim poziomie.

a_dfusion_Microsoft_LS_graf1.jpeg

Jakie rozwiązania udostępniane przez Microsoft szczególnie poleca Pani nauczycielom do pracy z uczniami?

D.Ł: Microsoft szczególnie wpiera edukację. Zauważalne jest to od lat, nie tylko w dobie zdalnej nauki. Takie rozwiązania jak Office 365 Education wprowadziły edukację w nowy wymiar.  Narzędzie i aplikacje dostępne w chmurze od lat służy nauczycielom i uczniom. Dają możliwość bezpiecznej pracy, komunikacji, pracy zespołowej i korzystania z najnowszych rozwiązań. Szereg ciekawych i przydatnych aplikacji, wykorzystywanych nie tylko w okresie zdalnej pracy, to: Microsoft Teams, OneNote, OneNote Class Notebook, Sway, Whiteboard, Forms, Stream. Wszystkie je polecam, gdyż bardzo ułatwiają współpracę na linii nauczyciel – uczeń.

Jakie korzyści niesie włączenie narzędzi technologicznych do codziennej pracy nauczycieli? Jakie elementy warto zostawić na przyszłość?

D.Ł: Wykorzystanie tych narzędzi sprawia, że edukacja staje się dla ucznia bardziej atrakcyjna, nowoczesna i ciekawsza. Wiele rozwiązań usprawnia pracę, daje większe możliwości komunikacji, pracy zespołowej i szukania rozwiązań. To wszystko, co uatrakcyjnia i ułatwia naukę, warto na stałe wdrożyć do swoich działań.

Skąd nauczyciele mogą czerpać wiedzę na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji? Czy są na ten temat prowadzone jakieś kursy, szkolenia?

D.Ł: Na naszym rynku edukacyjnym dostępna jest bardzo bogata oferta kursów i szkoleń dla edukacji. To zarówno szkolenia płatne, jak i darmowe. Z pewnością nauczyciele mają skąd czerpać wiedzę na tematy związane z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w edukacji. Doskonałym przykładem jest tu np. Akademia Cyfrowego Edukatora Microsoft – inicjatywa, która pozwala na zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń zarówno dyrektorom szkół, szkolnym administratorom IT, jak i nauczycielom. Kolejny przykład to kursy i ścieżki szkoleniowe na platformie Microsoft Educator Center. Pozwalają one na zdobywanie umiejętności, które można wykorzystać na swoich zajęciach, a także otrzymanie zaświadczeń i certyfikatów potwierdzających nabycie nowych kompetencji.

Co zatem nauczyciele i dyrektorzy zyskują, biorąc udział w Akademii Cyfrowego Edukatora?

D.Ł: Uczestnicy Akademii Cyfrowego Edukatora zyskują nowe doświadczenia i pomysły do dalszej pracy. Wiedza przekazywana przez prowadzących webinary jest inspiracją do wielu działań prowadzonych w szkołach lub ich doskonałym uzupełnieniem. Spotkania online pozwalają na wymianę doświadczeń, inspiracji i pomysłów, a czasami dobrych rad. Nauczyciele dowiadują się, jak przygotować uczniów do świadomego i właściwego wykorzystania nowoczesnych technologii na różnych etapach edukacyjnych oraz poznają narzędzia i rozwiązania technologiczne, które można wykorzystać w swojej pracy. Dla dyrektorów to inspiracja do wykorzystania nowoczesnych narzędzi w zarządzaniu, komunikacji i pracy z nauczycielami. A szkolni administratorzy IT otrzymują wiele wskazówek, instrukcji i rad dotyczących bezpiecznej pracy z technologią Microsoft. To przestrzeń dla wszystkich, którzy tworzą nowoczesną szkołę.

Microsoft Teams służy dzisiaj do wideo-lekcji, ale też np. do przeprowadzania testów i sprawdzianów, zadawania prac domowych czy organizacji rad pedagogicznych. Jak ważne jest wykorzystywanie w szkole jednolitej platformy do komunikacji?

D.Ł: Ujednolicenie sposobu komunikacji to bardzo istotna kwestia. Microsoft Teams w zupełności spełnia oczekiwania zarówno nauczycieli i dyrektorów, jak i uczniów w tym zakresie. To platforma, która wykorzystywana była także podczas pracy stacjonarnej. A w okresie edukacji zdalnej pozwala na szybką, bezpieczną i sprawną komunikację zarówno w obrębie zespołu klasowego, jak i nauczycielskiego oraz gromadzenie materiałów w jednym miejscu. Dodatkowym atutem tej aplikacji jest możliwość zintegrowania jej z innymi aplikacjami, np. testportal, Quizlet, Kahoot. Dzięki temu wszystko mamy w jednym miejscu – w Microsoft Teams. Wszyscy korzystają z tego samego rozwiązania, dzięki czemu mogą wspólnie się uczyć i wspierać w rozwiązywaniu problemów.

Jak ważne jest cyberbezpieczeństwo w szkole?

D.Ł: Cyberbezpieczeństwo to istotna kwestia w każdej szkole. Bez względu na sposób pracy, placówki edukacyjne zwracają szczególną uwagę na ten aspekt. Szereg przepisów, zarządzeń i procedur, które szkoły mają obowiązek spełniać, sprawia, że dbamy o bezpieczeństwo danych i uczniów podczas pracy. A wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania i sprzętu sprawia, że dyrektor może nie przejmować się tymi kwestiami, gdyż nad cyberbezpieczeństwem czuwają odpowiednie systemy. Narzędzia udostępnianie przez Microsoft są bezpieczne i spełniają wszystkie wymagania i kryteria dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Dziękujemy za rozmowę.






Dorota Ługowska
Nauczycielka informatyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 im. Władysława Syrokomli w Radomiu, Microsoft Innovative Educator Expert (MIEE), Microsoft Innovative Educator Trainer. Pasjonatka nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w edukacji.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: