Jak skutecznie uczyć po długiej przerwie i w zmiennych warunkach?

Artykuł sponsorowany
W tym tygodniu młodzi ludzie wracają do nauki szkolnej po dłuższej przerwie i niełatwym pierwszym semestrze. Nic dziwnego, że niektórzy z nich mogą mieć trudności w powrocie „na szkolne tory” i zmobilizowaniu się do dalszej pracy. Jak można pomóc im w nauce i sprawić, by poczuli, że ich edukacja ma znaczenie?

Warto zaangażować ich w programy edukacyjne, które zapewnią nowe, atrakcyjne bodźce oraz zwiększą ich poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość. Takie programy nauczycielom i nauczycielkom proponuje Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W tym semestrze aktywności, do których zaprasza organizacja, są one skupione wokół zaangażowania obywatelskiego (niezwykle istotnego w czasach epidemii) oraz edukacji globalnej i ekologicznej (której elementy są coraz częściej obecne w naszym codziennym życiu). Zachęca także do wykorzystania w pracy z uczniami i uczennicami elementów edukacji kulturalnej i filmowej (pogłębiających samoświadomość i angażujących uczniów i uczennice w lekcje).

Wszystkie programy można zrealizować zarówno online, jak i stacjonarnie. Udział w nich jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona.

Programy Centrum Edukacji Obywatelskiej to:
  • warsztaty i wykłady online (zarówno dla nauczycieli i nauczycielek, jak i uczniów i uczennic),
  • wsparcie mentorów i mentorek,
  • materiały merytoryczne, poradniki i scenariusze lekcji,
  • materiały (filmowe, tekstowe, wizualne) do poprowadzenia zajęć,
  • możliwość wymiany doświadczeń.
Sprawdź, z jakich programów możecie skorzystać i zapisz się już dziś!

a_fceo_LS_graf1.jpg

Angażuj obywatelsko

Młodzi ludzie najefektywniej uczą się w działaniu. Dlatego w programach Centrum Edukacji Obywatelskiej w praktyce sprawdzają, co mogą zrobić i zmienić wokół siebie. Dzięki nim nie tylko będą skutecznie uczyć się nowych zagadnień, ale także zaangażują się w życie szkoły, prace samorządu uczniowskiego oraz aktywność na rzecz najbliższej okolicy.

„Młodzi w akcji +”

W tym programie młodzi ludzie planują i przeprowadzają zdalnie projekt wpływający w wybrany przez nich sposób na ich najbliższe otoczenie (szkolne lub lokalne). Uczestniczą jednocześnie w szkoleniach online i rozwijają swoje umiejętności m.in. realizacji projektu, komunikacji oraz brania odpowiedzialności za swoje działania. Program można zrealizować w ramach dowolnego przedmiotu szkolnego.
Więcej

„PoczytajMy”

Rozmowy na temat przeczytanych książek nie tylko bardzo rozwijają i poszerzają perspektywę, ale także zbliżają. W tym programie w szkolnej społeczności zakładany jest klub czytelniczy. Starsi uczniowie i uczennice przygotowują dla młodszych dzieci zajęcia i zabawy związane z książkami i czytelnictwem. Dyskutują, wymieniają się spostrzeżeniami. To rozbudza pasję czytelniczą, ale także pogłębia ich wzajemne relacje.
Więcej

Odpowiadaj na globalne wyzwania

By skutecznie pracować z uczniami i uczennicami warto wprowadzać na lekcje ważne współczesne tematy związane z tym, co dzieje się na świecie. One naprawdę interesują młodych ludzi i mogą zaangażować ich w naukę, a jednocześnie są na tyle złożone, że warto poświęcić im nieco więcej przestrzeni. Programy Centrum Edukacji Obywatelskiej z zakresu edukacji globalnej i ekologicznej nie tylko zapewniają wsparcie i przestrzeń do rozmowy, ale także rozwijają umiejętność dyskusji, szacunku i empatii, a także patrzenia na problemy z wielu perspektyw.

„I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”

Migracje to temat złożony i budzący wiele emocji. Jego zrozumienia nie ułatwiają nam przekazy medialne, niejednokrotnie nastawione głównie na sensację. Ten program dostarcza młodym ludziom rzetelnej i ciekawie podanej wiedzy na temat współczesnych migracji w kontekście polskim, europejskim i globalnym. Nauczyciele i nauczycielki, którzy biorą w nim udział, otrzymują wsparcie merytoryczne, a także dowiadują się, jak wykorzystać w swojej pracy metodę storytellingu edukacyjnego.
Więcej

„1Planet4All - Razem dla klimatu!”

By wyrobić sobie własną opinię na temat zmiany klimat, warto spojrzeć na nią przez pryzmat globalnych mechanizmów, na których oparty jest nasz świat. Choć nie widzimy ich na co dzień, to mają one wpływ na nasze życie i planetę. W tym programie uczniowie i uczennice pogłębiają wiedzę o współczesnym świecie i o klimacie, a następnie zakładają szkolną redakcję i opracowują materiały dziennikarskie na ten temat. Otrzymują wsparcie od profesjonalistów: osób, które na co dzień wykonują zawód dziennikarza.
Więcej

a_fceo_LS_graf3.jpg

„Europa o klimacie”

Edukacja ekologiczna to nie tylko poszerzenie wiedzy o środowisku naturalnym, ale także rozbudzanie w młodych ludziach poczucia odpowiedzialności za nie. Dzięki temu programowi uczniowie i uczennice zdobędą nową wiedzę o najważniejszych zagadnieniach ekologicznych, zwiększą swoje poczucie odpowiedzialności za naturę i sprawczości w jej ochronie.
Więcej 

Otwieraj na kulturę

Tym, którzy chcieliby podczas lekcji wykorzystywać teksty kultury i dzieła sztuki, polecamy udział w programach Centrum Edukacji Obywatelskiej z zakresu edukacji kulturalnej i filmowej. Korzystanie z takich materiałów poza ogromną wartością edukacyjną, świetnie sprawdza się także jako urozmaicenie pracy z uczniami i uczennicami.

„Shortcut. Małe historie, wielkie sprawy”

W dzisiejszym świecie coraz istotniejsza staje się refleksja nad relacją człowieka z systemem, technologią czy naturą. W tym programie uczniowie i uczennice pracują z filmami krótkometrażowymi dotyczącymi najważniejszych wyzwań współczesnej Europy. Dzięki nim poszerzają swoją świadomość, uczą się empatii, uważności na innych, otwartości oraz kształtują swoją obywatelską postawę.
Więcej

a_fceo_LS_graf2.jpg

„Historionauci”

Historii warto uczyć się na wiele sposobów, bo kreatywne podejście może ułatwić jej głębsze zrozumienie i tym samym zapamiętanie. W tym programie młodzież poznaje dwudziestolecie międzywojenne poprzez szczegół. Wybiera obiekt muzealny (obraz, grafika, zdjęcie, przedmiot), który pochodzi z tego okresu, a następnie opracowuje historię i narrację wokół niego. Nauka historii staje się fascynującą przygodą polegającą na tropieniu śladów, szukaniu powiązań, zadawaniu pytań i szukaniu na nie odpowiedzi.
Więcej

NAUCZYCIELU I NAUCZYCIELKO! POLEĆ SWOJEMU DYREKTOROWI/CE NASZE WARSZTATY DLA CAŁEJ RADY PEDAGOGICZNEJ!

Warsztaty naszego programu „Szkoła ucząca się” dla rad pedagogicznych umożliwią Ci poznanie nowych metod pracy, rozwój kompetencji wychowawczych czy pogłębienie praktycznej wiedzy o ocenianiu kształtującym. Te z nich, które będą najbardziej pomocne w czasie epidemii koronawirusa, przygotowaliśmy także w formule online.

Już dziś poleć je swojemu dyrektorowi lub dyrektorce! Więcej

O Centrum Edukacji Obywatelskiej

Jesteśmy największą edukacyjną organizacją pozarządową w Polsce. Przy naszym wsparciu nauczycielki i nauczyciele wprowadzają do szkoły metody nauczania i tematy, dzięki którym uczennice i uczniowie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata.

Prowadzimy programy, które rozwijają wiarę we własne możliwości, otwartość oraz krytyczne myślenie, uczą współpracy i odpowiedzialności, zachęcają do zaangażowania w życie publiczne i działania na rzecz innych.

Proponowane rozwiązania opieramy na ponad 25-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami. Z naszego wsparcia korzysta rocznie około 20 tysięcy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrekcje kilku tysięcy szkół z całej Polski.

Więcej na: www.ceo.org.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: