EkoMisja − nie marnuję! zdalnie w Twojej klasie

Artykuł sponsorowany
Pandemia przeniosła nauczycieli, dzieci i ich rodziców do przestrzeni internetowej – warto stworzyć tam miejsce integracji i edukacji, w którym można rozwinąć dodatkowe umiejętności. Świetnie sprawdzą się tutaj tematy ekologiczne. Przychodzimy z pomocą, czyli atrakcyjnymi, sprawdzonymi narzędziami.

EkoMisja – nie marnuję! to ogólnopolski projekt Federacji Polskich Banków Żywności, który wystartował w 2018 roku i potrwa jeszcze do marca 2021. Dołączyło do niego ponad 200 szkół podstawowych z całego kraju i odbyło się ponad 1000 zajęć, w których uczestniczyło 36 000 dzieci.

EkoMisja to wieloaspektowe podejście do edukacji ekologicznej, czyli projekty uczniowskie, lekcje oraz aktywności realizowane w Szkolnych Klubach Niemarnowania.

Podczas pandemii projekt dostosowaliśmy do zdalnej edukacji – każdy ze scenariuszy zyskał swój odpowiednik do prowadzenia lekcji online. Zapraszamy nauczycieli do pobierania materiałów i korzystania z nich w pracy z uczniami.

Rozwiń kreatywność

Kreatywne rozwiązywanie problemów, praca w grupie, wrażliwość na otaczającą rzeczywistość to kompetencje przyszłości, które warto rozwijać u dzieci jak najwcześniej.

Uczniowie w ramach projektu zrealizowali własne projekty uczniowskie. W „Projekcie Klasa” powstały makiety, wystawy prac plastycznych, pokazy mody czy filmiki opowiadające o tym, jak chronić planetę i jak może ona wyglądać za 100 lat, jeśli nie zmienimy naszego zachowania.

Szkoły utworzyły Szkolne Kluby Niemarnowania, zajmujące się tematem segregacji odpadów, niemarnowaniem zasobów, w tym wody, energii czy jedzenia. W klubach m.in. hodowano nasiona w miniszklarniach, odbywały się dyskusje nad tym, jak zmniejszyć ilość opakowań i wszechobecnych torebek foliowych, powstały pyszne koktajle z nieidealnych owoców.

Naukę poprzez zabawę zapewniała także gra planszowa: EkoMisja Banku Żywności, w której uczniowie wcielali się w Agentów i Agentki Banków Żywności i uczyli się układać prawidłowo produkty w lodówkach.

a_BankiZywnosci_LS_graf1.jpg

Scenariusze lekcji stacjonarnych i online

W projekcie opracowaliśmy atrakcyjne narzędzia do pracy z uczniami i chcemy zachęcić nauczycieli do ich wykorzystywania.

Scenariusze dotykają wielu aspektów ochrony środowiska. Dbanie o dobro planety to nie tylko wiedza, ale też umiejętności i postawy. Dlatego nasze scenariusze to nie tylko sucha wiedza, ale ćwiczenia, prezentacje i łamigłówki w formie kart pracy.

Po zamknięciu szkół podstawowych z powodu pandemii koronawirusa 7 scenariuszy zajęć dostosowaliśmy do nauczania online.

Opierają się na metodzie odwróconej lekcji, angażując uczniów w temat już przed zajęciami za pomocą prostych zadań do realizacji w domu. Taka praca zwiększa szansę na trwałą zmianę nawyków.

Tematy scenariuszy to:
  1. Jak można dbać o naszą planetę?
  2. Kilka słów o segregacji odpadów
  3. Nie marnuję wody
  4. Nie marnuję energii
  5. Nie marnuję żywności
  6. Przechowuję − nie marnuję
  7. Przewodnik po prawidłowych wyborach żywieniowych
Całość uzupełnia 6 rysunkowych filmów z praktycznymi wskazówkami do stosowania na co dzień przez całe rodziny.


Nie zwlekaj! Zajrzyj na stronę projektu EkoMisja – nie marnuję! i pobierz materiały.

30 pierwszych szkół otrzyma edukacyjną grę planszową o prawidłowym przechowywaniu produktów w kuchni.





Projekt edukacji ekologicznej EkoMisja – nie marnuję! realizowany jest przez Federację Polskich Banków Żywności dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy wsparciu Amica i Lidl Polska.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: